Кима је на место генералног секретара Радничке партије изабрао осми Конгрес ове партије, која више од пола века чврстом руком влада северним делом Корејског полуострва, а новинар Борислав Коркоделовић, добар познавалац прилика на Далеком истоку, одлуку Конгреса тумачи као „повратак традицији“ — исту функцију обављали су и његов отац Ким Џонг Ил и деда Ким Ил Сунг.
„Севернокорејско тумачење је да партија треба даље да ојача своју позицију као водећа снага у друштву и очигледно је да ће Ким настојати да стабилизује своју позицију, која је и иначе јака“, каже он.
Ким и Бајден — обојица са проблемима код куће
На нову функцију Ким је изабран шестог дана Конгреса, 10. јануара. У саопштењу се каже да је Ким „сјајно реализовао историјску мисију довршења нуклеарног програма.
Ким је већ држао функцију председавајућег Радничке партије Кореје, на коју је био изабран на претходном конгресу 2016; међутим, сви аналитичари, и они на Западу, и они на Истоку слажу се да функција генералног секретара има значајну симболичку моћ — севернокорејски политички систем обиловао је и обилује функцијама председавајућих, председника и потпредседника на разним нивоима — генерални секретар партије је само један.
Конгрес је као „приоритетног непријатеља“ означио званични Вашингтон и најавио је „тврд одговор“ на сваку претњу силом са те стране.
„У том смислу оцењено је да било ко да дође у Белу кућу, непријатељски став према Северној Кореји се неће мењати, упркос њеним настојањима током три самита између Ким Џонг Уна и Доналда Трампа“, наводи Коркоделовић и подсећа да се, упркос доброј вољи Пјонгјанга, трећи самит у Ханоју завршио великим неуспехом, због тога што је, како се касније испоставило, амерички председник био миниран од својих најближих сарадника, најпре бившег саветника за националну безбедност Џона Болтона.
Сада, када власт у Вашингтону преузима Џозеф Бајден, очекује се да ће он, забављен проблемима код куће, морати по страни да остави односе са Северном Корејом. Бајден је током кампање најављивао да је спреман да се сретне са севернокорејским лидером, али је од Пјонгјанга тражио посебне услове и уступке.
Са друге стране и Ким Џонг Ун има обиље проблема код куће, подсећа Коркоделовић.
„Он је протеклих пет година описао као најтежи период кроз који је прошла Северна Кореја. Колико ове године, имали су низ тајфуна. Затим, због епидемије вируса корона, њихова граница према Кини, која им је најважнији привредни партнер, затворена је и коначно, на снази су и болне глобалне санкције. У таквим условима, очекује се да неће бити већег помака, барем у прво време, између Северне Кореје и САД. Због тога Северна Кореја и Ким Џонг Ун сву наду полажу у развој војне индустрије, наоружавање армије и развој нуклеарног оружја“, констатује Коркоделовић.
Сестра се спрема за нове улоге
Једно од изненађења са Конгреса је изостанак имена Кимове сестре Ким Јо Џонг са листе чланова Политбироа, најважнијег колективног органа партије. Она је и даље чланица Централног комитета, а као лични секретар свога брата била је веома утицајна и служила је као официр за везу током самита са Трампом и јужнокорејским председником Мун Џае Ином.
Јанг Му Јин, професор на Универзитету за севернокорејске студије у Сеулу, сматра да је Ким Јо Џонг изостала са листе чланова Политбироа јер њен брат има друге планове — жели да је заштити од евентуалних политичких штета и отвори јој пут за неку нову улогу.
„Ким Јо Џонг играла је улогу негативца на унутрашњем и спољнополитичком плану. Мислим да је изузеће акција којом се она штити. Иако је искључена из Политбироа, мислим да ће и даље играти кључну улогу, повезујући бирократе и врховног вођу. Она може да преузме улогу у следећем кругу, јер још увек нема секретара за односе са Јужном Корејом“, рекао је Јанг за јапанску агенцију „Никеи“.
Прочитајте још: