„Русија већ контролише око четрдесет одсто европског тржишта гаса и тај удео ће се само повећавати“, написали су аутори, напомињући да ће пројекат нанети дугорочну штету односима Сједињених Америчких Држава и Европе.
Према њиховом мишљењу, руска страна своје енергетске ресурсе наводно доживљава као политичко оружје. Последица тога је да су неке европске земље које сарађују са Москвом приморане да одустају од сопствених амбиција и тежњи „да се придруже западним савезима“.
„Гасовод ‘Северни ток 2’ представља непремостиву препреку за енергетску разноврсност и енергетску безбедност Европске уније“, истичу аутори чланка.
Као закључак, аутори препоручују читаоцима да се запитају зашто кључне чланице Европске уније намеравају да подрже руску економију уместо да расправљају о незаконитости америчких санкција против пројекта.
Гасовод „Северни ток 2“
Пројекат „Северни ток 2“ подразумева изградњу два крака гасовода, чији ће укупни капацитет износити 55 милијарди кубних метара гаса годишње, од обале Русије, преко Балтичког мора, до Немачке. У изградњи гасовода учествују бројне европске компаније.
Против изградње гасовода „Северни ток 2“ активно се боре Сједињене Америчке Државе, које желе да продају свој течни природни гас у ЕУ. САД су увеле санкције гасоводу у децембру 2019. године, услед чега је швајцарска компанија „Олсиз“ била приморана да заустави радове на полагању цеви.
САД сматрају да је ово политички пројекат који прети енергетској безбедности Европе. Руска страна више пута је изјављивала да је пројекат апсолутно комерцијалан и конкурентан и истицала да он не подразумева обуставу транзита руског гаса преко Украјине у ЕУ.
Прочитајте још:
- Захарова: САД признале да подривају конкуренцију
- Стејт департмент запретио новим санкцијама „Северном току 2“
- Аустрија о санкцијама Русији: ЕУ не треба да „сече грану на којој седи“