У извештају је истакнуто су такви резултати постигнути упркос глобалној кризи праћеној наглим падом цена нафте. Аналитичари наводе да је према прошлогодишњим резултатима руски БДП пао за 3,1 одсто, односно више него у кризној 2015. години (када је пао за два одсто), али је много бољи него 2009. године (када је пао за 7,8 одсто).
„Такав резултат је посебно вредан пажње у светлу најдубље рецесије у светској економији од средине 20. века – минус 3,5 одсто према прелиминарним проценама Међународног монетарног фонда. Први пут у читавом постсовјетском периоду је Русија доживела блажу рецесију него свет у целини, упркос чињеници да је са глобалном кризом синхронизован и велики пад цена нафте“, наведено је у документу.
Аутори су такође скренули пажњу на антикризне мере Русије. Према мишљењу аутора билтена, оне су довеле до значајног ублажавања пада руске економије.
„Утицај пандемије на динамику БДП-а је наравно већи од најављених 3,1 одсто пада. Основни сценарио Министарства за економски развој, као и наша прогноза, који су припремљени у септембру и октобру 2019. године, предвиђали су раст руске економије за 1,7 одсто у 2020. години“, пишу аутори.
Експерти су нагласили да је захваљујући мерама државне подршке током 2020. године успоравање динамике БДП-а због кризе износило око 4,7 процентних поена, а да би без тих мера штета износила седам-осам процентних поена.
У документу је наведено да се утицај епидемиолошке кризе на руску економију манифестовао кроз неколико главних канала, односно кроз смањење потрошачке и инвестиционе активности због ограничавајућих мера, значајан пад обима извоза, као и снижење цена нафте.
Прочитајте још: