Овако најновије оптужбе које је на рачун српског председника Александра Вучића изнео црногорски бизнисмен и политичар Миодраг Дака Давидовић, коментарише за Спутњик политиколог Александар Гајић из Института за европске студије.
Давидовић је оптужио српског председника да стоји иза покушаја атентата на њега и епископа Јоаникија 10. децембра 2019. што је владика одмах демантоаво оградивши се од изненадне оптужбе у коју је увучен. Оптужбе стижу у предвечерје избора у Никшићу, другог по величини црногорског града и родног места председника Мила Ђукановића. Ти избори се сматрају својеврсним лакмус папиром расположења црногорских бирача на којима ће и Дака први пут одмерити своје политичке снаге. Оптужбом ка Београду очигледно је хтео да пошаље и неку поруку бирачима.
Оптужити Србију – најлакши начин за политички профит у региону
„Оптужити Србију је изгледа најлакши начин за некога ко хоће да утиче на нови режим у Црној Гори, који је остао благонаклон према Западу, пре свега према НАТО и не може да се одрекне достигнућа Миловог режима. Негативно се изразити према Србији или нешто измистифоковати, начин је да се покаже спремност за кооперацију са западним силама“, каже Гајић.
Оптуживање Србије и њених функционера показало се као плодотворно већ више од две деценије, додаје он:
„Ради се о устаљеној матрици – ако желите да се препоручите Западу, најлакши начин да то урадите је да кажете нешто негативно о Србији“.
Ову матрицу до сада су успешно користили и користе многи – почевши од лидера СДА Бакира Изетбеговића, преко садашњег хрватског председника Зорана Милановића, црногорског председника Мила Ђукановића, политичких представника косовских Албанаца, македонских функционере – за све њих Србија је „реметилачки фактор“ хармоничних односа у региону.
Ђукановићева матрица на Давидовићев начин
Сада је ред дошао и на Давидовића, однедавно лидера Народног покрета Црне Горе. Да је у Црној Гори оптуживање Србије политичка пракса која је на делу деценијама, подсећа и подгорички новинар Марко Вешовић.
„Захваљујући напорима црногорске владе, Србија је представљана као регионално страшило, која покушава да шири нестабилност, да уноси немир у суседне државе. Таква слика је прилично дуго и темељно грађена у Црној Гори – догодило се то да чак и са сменом црногорске владе на августовским изборима прошле године један део политичких актера није одустао од такве политичке праксе“, наводи Вешовић.
Не ради се само о ономе што је изрекао Давидовић, који се налази у изборној кампањи у Никшићу, додаје наш саговорник. Црногорски председник Мило Ђукановић и даље истрајава на матрици да је Србија регионална опасност која уноси нестабилност у околне државе.
„Надам се и истински верујем у то да ће се нечему таквом врло брзо стати на пут и да ће такав вокабулар нестати из црногорског политичког живота јер мислим да му нема никаквог основа“, сматра Вешовић.
На питање, какав политички профит Давидовићу може да донесе оптуживање Вучића, Вешовић признаје да не зна.
„Очигледно је дошло до сукоба између Давидовића и једног дела србијанског политичког естаблишмента. Није ми познато зашто је до сукоба дошло; знам да раније није био изражен или није ни постојао. Тешко могу да знам шта Давидовић може да очекује – ако мисли да може да му донесе неки политички профит на изборима у Никшићу, то је ствар његове процене. Ја не видим како може да профитира. Свако има право да доноси политичке одлуке, али да и за њих после, преузме одговорност“, коментарише Вешовић.
Давидовић за оптужбу није понудио ни један доказ, што, према Вешовићевом мишљењу, сам темељ његових тврдњи доводи у питање.
„Утисак да је у питању прилично непромишљена изјава стиче се још и ако се погледа изјава владике Јоаникија, који је одговорност за атентат лоцирао на бившу црногорску владу“, каже он.
Епископ Јоаникије је изјавио:
„Неприхватљиво је да Давидовић говори у моје име пошто му такво овлашћење никад нисам дао, иако је ктитор цркве. Што се тиче покушаја атентата на нас двојицу у Београду децембра 2019,. уверен сам да Председник Србије господин Александар Вучић са тим нема никакве везе. Ја размишљам потпуно супротно: да су тадашње власти Црне Горе наручиле поменути атентат. Мислим да ће моју претпоставку истрага кад-тад потврдити“, рекао је епископ за Новости.
„Моје је мишљење је да, иако је изборна кампања, иако су политички табори јасно супротстављени, ипак треба бити одмеренији у изјавама и, када су питању тешке оптужбе то саопштавати уз конкретне доказе. Мислим да је то ствар елементарне политичке културе“, децидиран је Вешовић.
Из Београда, стигла је реакција од српског председника у којој се наводи да лидер Народног покрета из Црне Горе тим оптужбама помаже Милу Ђукановићу, а од Давидовића се оградио и Српски национални савет у Црној Гори.