Реч је о чланку стручњака Еме Ешфорд и Метјуа Бероуза под називом „Провера стварности №4: фокус на интересима, а не на људским правима у Русији“, објављеном пре неколико дана на сајту „Атлантског савета“. У њему се наводи да Вашингтон у односима са Москвом „не треба да посвећује много пажње теми заштите људских права“ и да фокус америчке санкционе политике на област људских права у Русији може „поткопати критички важне интересе САД“. Експерти такође сматрају да „демократизација у Русији неће нужно ићи на руку спољнополитичким интересима САД“.
Након објављивања „проруског“ текста, запослени и научни сарадници аналитичког центра издали су колективно саопштење у коме оптужују колеге да чланак „није постигао свој циљ“.
„Њихов чланак је заснован на лажној претпоставци да људска права и национални интереси уопште не зависе једно од другог и да су у основи америчке политике према Русији били и остали проблеми људских права. Ми, доле потписани, не слажемо се са аргументима који се наводе у чланку“, наводи се у њиховом саопштењу.
Један од потписника саопштења је у разговору са порталом „Политико“ рекао је да су експерти чланак могли саставити под утицајем донација милијардера Чарлса Коха „Атлантском савету“, који се залаже за то да се „Америка мање меша у послове других земаља“.
Други извор се није сложио са том тврдњом, рекавши да Атлантски савет не прима донације које га обавезују на аналитичку активност, која од нечега зависи.
Неименовани научни сарадник „Атлантског савета“ изразио је мишљење да чланак његових колега може „поткопати поверење у одређене текстове које објављује 'Атлантски савет' о руском питању'.
Подсетимо, Генерално тужилаштво Русије у лето 2019. године прогласило је делатност невладине организације „Атлантски савет“ на територији земље непожељним.
Прочитајте још: