„Потпуно је могуће да ће руску вакцину добити они који се буду вакцинисали на крају“, рекао је он за лист „Афтонбладет“.
Према речима координатора, „Спутњик Ве“ би могао да постане допуна тренутном плану вакцинације.
„Примена руске вакцине делује врло обећавајуће с обзиром да је њена ефикасност процењена на око 93 одсто“, истакао је шведски координатор и додао да је већ преговарао о условима испоруке „Спутњика Ве“.
Како је рекао, за сада се не зна да ли ће Европска унија склопити споразум о вакцини или поједине земље.
Европска медицинска агенција (ЕМА) започела је проверу руске вакцине 4. марта. Извор упознат са процесом саопштио је да би одлука о коначном одобрењу могла бити донета у мају.
С тим у вези, званичник ЕУ који води преговоре са произвођачима вакцина изјавио је у понедељак да поједине земље ЕУ разматрају могућност да започну преговоре са произвођачима руске вакцине „Спутњик Ве“. Ради се о захтевима четири земље да започну преговоре са произвођачима руске вакцине, прецизирао је дипломатски извор за агенцију Ројтерс.
Вакцина „Спутњик Ве“ коју производи Научно-истраживачки институт „Гамалеја“ у сарадњи са Руским фондом за директне инвестиције добила је 11. августа потврду о регистрацији од Министарства здравља Русије, поставши тако прва регистрована вакцина против вируса корона на свету. Поред ње, у Русији су регистроване још две вакцине против короне – „ЕпиВакКорона“ коју производи „Вектор“ и вакцина „КовиВак“ Центра „Чумаков“.
Прочитајте још: