„Анализа фотографија заплењене серије сугерише да се ради о лажној супстанци која нема никакве везе са оригиналном вакцином, укључујући дизајн контејнера и етикете. Процедура слања је такође прекршила протоколе паковања и транспорта званичне вакцине Спутњик Ве“, саопштили су у Фонду.
Како су навели у организацији, све серије „Спутњика Ве“ пролазе најстрожу контролу: свака ампула има јединствен QR-код који омогућава Руском фонду за директне инвестиције и партнерима да открију њено порекло. Транспортом препарата се баве само ауторизовани превозници, који поштују стандарде безбедности, укључујући даљинску контролу температуре.
У фонду су покушај да се испоруче фалсификоване вакцине назвали примером провокације против руског препарата, „како су и јављали прошле недеље руски медији, позивајући се на високе званичнике“.
Руски фонд је указао да је Влада Мексика зауставила и спречила ову провокацију. Руски фонд, Министарство здравља и руске државне структуре ће сарађивати са владама и партнерима по целом свету ради заједничког откривања фалсификованих вакцина „Спутњик ве“ и осигурања безбедности ланца испорука.
„Безбедност испорука и аутентичност вакцине од приоритетног значаја су за Руски фонд за директне инвестиције, и института „Гамалеја“. „Спутњик Ве“ се испоручује само званичним каналима, а вакцинација препаратима се врши искључило у оквиру релевантних државних програма“, азкључили су у руском фонду.