Зрна песка већа су од 0.06 мм, а честице прашине су мање, лаганије и могу путовати много даље, то јест, ветар их може разнети широм света.
Честице мање од 10 микрометара, а посебно оне мање од 2,5 микрометра, представљају озбиљну претњу за људско здравље јер су довољно мале да могу да заврше у плућима.
Одговор на питање шта узрокује данашње олује прашине је сложен и вероватно је реч о комбинацији више фактора, наводи геолог Мет Телфер у часопису Конверзејшен.
Научници су у недавној студији анализирали колико су у последњих 2000 година у Кини разни друштвени системи и климатске промене утицали на учесталост олуја прашине. Установили су да се пораст броја олуја подударао с повећањем броја становништва и јачањем азијске монсунске циркулације.
Занимљиво је да се учесталост таквих олуја повећавала током раздобља јачих киша, јер се у том периоду популација брже развијала те се користила већа пољопривредна површина.
Beijing and other parts of northern China hit by biggest sandstorm in 10 years; at least 6 dead, 81 missing in neighboring Mongolia pic.twitter.com/rlJa0stgRf
— BNO News (@BNONews) March 15, 2021
Други фактор који утиче на појаву олуја прашине природног је порекла. На пример, једва насељена депресија Боделе у Сахари највећи је извор атмосферске прашине на свету, упркос својој скромној величини. Разлог томе су суви услови у пустињи, површине од финих наслага седимената и оближње планине које усмеравају ветар на том подручју, преноси портал Индекс.