00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
17:00
60 мин
НОВИ СПУТЊИК ПОРЕДАК
20:00
60 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
21:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
07:00
30 мин
ВЕСТИ
Хоће ли Русија и Америка успети да се договоре и осигурају стабилност у свету?
13:30
24 мин
ЕНЕРГИЈА СПУТЊИКА
Субвенције од 20.000 евра за кров над главом породицама са децом
16:00
30 мин
НОВИ СПУТЊИК ПОРЕДАК
Најопаснија друштвена мрежа у Америци
17:00
60 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери

Упозоравајућа порука: Здравствени систем на ивици пропасти, две алтернативе пред нама

© Sputnik / Лола ЂорђевићЕпидемиолог Предраг Кон
Епидемиолог Предраг Кон - Sputnik Србија, 1920, 22.03.2021
Пратите нас
Епидемиолог и члан Кризног штаба Предраг Кон рекао је да је медицински део Кризног штаба имао јасан став да би све требало да буде затворено најмање 14 дана да би се заиста спустио ниво активности вируса, али је додао да постоји економски диктат. Упозорава да је здравствени систем на ивици пропасти и да га једино поштовање мера може сачувати.

Др Бранислав Тиодоровић, члан Кризног штаба Владе Србије говорио је о двема алтернативама које су пред нама.

Предраг Кон је, гостујући у Јутарњем програму РТС, рекао да су мере продужене, уз неке корекције које су извршене, јер је за само дан стигло 85 врло јасних притужби и молби за изузеће.

На констатацију да се чини да медицински део Кризног штаба стално попушта, Кон је рекао да тако изгледа, али да је имплементација таквих мера изузетно тешка, готово немогућа.

„Ви или ћете да прихватите тако нешто, или ћете отићи. Нема између“, рекао је Кон.

Каже да се у таквим околностима тражи оно што је епидемиолозима важно, а то је да се спроводе мере које ће спречити да се вирус корона преноси.

Наводи да су мере ипак пооштрене, и да је сада могуће у затвореном простору да буде девет квадратних метара по особи, да треба да постоји ковид редар, и да буду обавезне маске и појачане инспекције.

Међутим, Кон истиче да је најважније од свега да људи знају да се на тај начин штите од преноса.

„Опет бих јасно упозорио, аман људи, молим вас схватите да је здравствени систем на ивици пропасти и да једино на тај начин може да се сачува, ако се поштују мере", упозорио је.

Кон: Оштре мере минимум 14 дана

Како је рекао, људи у црвеним зонама су заћутали, и више немају речи.

„Ако их до сада нису чули и разумели, и ако имате догађаје који потпуно игноришу чињеницу да се они налазе у катастрофалној ситуацији, онда човек више не зна шта би рекао. То пада на нас који смо у прилици да говоримо, нажалост у име свих лекара на борбеним линијама. Ми исто губимо речи. Ако се не промени тај однос према томе, онда једноставно следеће што може да буде је одустајање“, истакао је Кон.

На питање о протестима и непримереним догађајима током викенда, Кон је рекао да је реч о људима који не разумеју и који су заплашени и који се уз музику и певање осећају боље.

„Не могу једноставно ни на кога да имам неки гнев, то су људи који мисле потпуно погрешно, да одустајање од вакцинације води ка некој слободи. Толико нису у праву“, каже Кон.

Додаје да би они требало да разумеју ситуацију у којој је вакцинација једини могући излаз.

„Не постоји алтернатива. Алтернатива подразумева дуготрајно одржавање оваквог процеса и мрцварење“, рекао је и додао: „Они јако дубоко греше и ништа друго не могу да кажем јер они то раде из убеђења“.

Поставио је питање шта се нуди као алтернатива.

„Они нуде да тога нема. Слободу без размишљања о вирусу. Нуде неистину“, истиче Кон.

Затворене продавнице - Sputnik Србија, 1920, 22.03.2021
Нове мере Владе ступиле на снагу јутрос у 6 часова

На коментаре да постоје они који су заражени после вакцинације Кон је упитао: „И шта је то? Неки аргумент?“.

Истиче да постоји објашњење зашто се то дешава и да постоје јасни показатељи да особе са једном дозом вакцине имају већ 85 одсто мање хоспитализација, 97 одсто мање ако су примили две дозе.

„Говорим о томе да су ти подаци свуда у свету истражени и врло јасно доказани. Ако неко неће да их види, онда се сви ми налазимо у проблему због тог неког“, упозорава епидемиолог.

На питање да ли треба проверавати антитела, Кон је навео да се то ради кроз клиничка испитивања и на узорцима, управо да људи то не би радили.

„Ако кажете неком да може да провери, он ће хтети. Ја кажем да нема потребе јер је иста ситуација. Шта ће се десити ако немаш антитела? Ми ћемо рећи опет да то не значи да немаш заштиту. То је нешто што је постало мода“, рекао је Кон.

Сматра да би прво требало да утичемо на себе да постане јасно да заиста јесмо у ситуацији да ћемо изађи из овога уколико се настави вакцинисање.

„Излаз је масовна имунизација. Прво треба да се вакцинише бар пола становништва. Ми смо сада на неких 850.000 потпуно вакцинисаних. Јако смо далеко“, рекао је Кон.

Истиче да, пошто је вирус високо активан, треба да се понашамо онако како смо већ научени и да обновимо сећања која смо потиснули.

Поручује да морамо да нађемо начин да издржимо још неколико месеци, јер очигледно не можемо да имамо тотални локдаун.

„Кад је већ тако, онда максимално да се поштују мере које су прописане, да се обезбеди да се вирус не преноси да би се смањила његова активност“, рекао је Кон.

На питање колико ће још све да траје, Кон је навео да то зависи од брзине спровођења вакцинације, али и од природног тока епидемије која је ипак показала да у летњим месецима, иако смо имали негативна искуства, имамо нижу активност вируса него на јесен и зиму.

„Две алтернативе“

Тиодоровић је изјавио за ТВ Прва да су сада пред нама две алтернативе - једна је отворити све, а друга затворити све.

Према његовим речима, било је неопходно продужити постојеће мере, јер није смело да се понови да се направи велика пауза између најстрожих мера. На снази је сада компромисно решење, односно, како каже, људима је морало да се врати оно што им је неопходно за нормалан живот.

Јер замислите, навео је као пример др Тиодоровић, да некоме пукне водоводна цев, њему је потребан мајстор, материјал водоводни да то поправи.

Потребно је да дођемо до мера које неће угрожавати здравље, а то је, како истиче, ово компромисно решење у оквиру ког су затворени они објекти у којима долази до највећег броја заражавања - тржни центри и угоститељски објекти.

"Сада имамо две алтернативе. Пустити да све ради и ригорозно контролисати, а друга је затворити све, потпуно. Али таква мера није дала резултат ни у многим европским земљама", рекао је др Тиодоровић.

Ми покушавамо да направимо контролисану ситуацију, а то је смањити могућност заражавања људи и зато су остала затворена места на којима се то и догађа. А то су тржни центри и угоститељски објекти, рекао је др Тиодоровић.

Упитан зашто казне за кршење мера нису много строже, Тиодоровић објашњава да је то комплексно питање и додаје да је убеђен да заправо велика већина грађана поштује све мере Кризног штаба.

Према његовим речима, ако би се све мере које имамо ригорозно спровеле за месец, месец и по дана, имали бисмо само спорадичне случајеве вируса корона, пренео је Б92.

Прочитајте још:

 

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала