Како је саопштено из њеног кабинета, министарка је данас са генералним директором Нафтне индустрије Србије Кирилом Тјурдењевим разговарала о наставку сарадње и отвореним питањима у области рударских радова.
Састанку је присуствовао и амбасадор Руске Федерације у Србији Александар Боцан-Харченко.
„Министарство је ту, отворено за сваку сарадњу и да подржимо ваше пројекте и инвестиције“, рекла је Михајловићева.
Навела је да је припремљен потпуно нови закон о обновљивим изворима енергије за који каже да ће много помоћи и за пројекат изградње ветропарка „Пландиште“, али и створити простор за нове инвестиције у овој области.
„Добродошли сте да улажете у Србији, а ми смо ту да помогнемо. За нас је у интересу да НИС ради и помоћи ћемо да продужите своје експлоатационо право на пољима у Војводини“, поручила је Михајловићева.
На састанку је било речи и о формирању обавезних нафтних резерви, те могућностима за сарадњу државе и НИС-а у тој области, као и о даљој сарадњи на маркирању горива, зарад сузбијања сивог тржишта.
Кирил Тјурдењев је захвалио потредседници Владе и Министарству на подршци и доброј сарадњи и рекао да је НИС упркос тешкоћама и изазовима у претходној години одржао пословање и реализацију стратешких пројеката.
Он је рекао да НИС није обуставио пословање и исплату дивиденди, нити је смањивао број запослених, упркос изазовима које је донела 2020. година. Тјурдењев је навео да је настављена реализација великих инфраструктурних пројеката и завршен пројекат „Дубока прерада“, а да у овој години НИС планира и изградњу четири нове и реконструкцију шест централа.
„Потребни су нам ваша помоћ и подршка у решавању имовинско-правних односа на пољопривредном земљишту, а у вези са извођењем рударских радова на експлоатационим пољима у Војводини. Што се тиче ветропарка Пландиште, ускоро ћемо кренути у реализацију тог пројекта, нови закон о обновљивим изворима енергије омогућиће ефикасан рад“, рекао је Тјурдењев.
Раније данас потпредседница Владе Зорана Михајловић састала се са амбасадором Руске Федерације у Београду Александром Боцан-Харченком.
На састанку је истакнута добра сарадња две државе у свим заједничким инвестицијама, те да поред успешног претходног рада у области железничке инфраструктуре нема разлога да и сарадња са руским компанијама у енергетској инфраструктури не буде на највишем нивоу, пренео је Танјуг.