Јанша је на почетку расправе са посланицима Европског парламента о поштовању демократије и владавине права казао да нема шта да крије и да његова влада не врши притиске, и да би најбољи начин да се то види била посета Словенији која би показала да су медији против његове владе јер их контролише опозиција.
Хина преноси да се словеначки премијер затим искључио из видео везе након што је председавајућа одбила да прикаже видео који јој је он послао и којим је желео да покаже да нису тачне оцене да његова влада напада новинаре и изводи притиске на јавне медије, попут РТВ Словенија и националне новинске агенције СТА.
Холандска посланица ЕП која је водила састанак није допустила приказивање десетоминутног видео материјала који је требало да поткрепи Јаншине тврдње, уз образложење да је он достављен само неколико сати пре састанка и да је предвиђена само усмена расправа о овом проблему.
У расправи која је трајала више од три сата, учествовали су и новинари из Словеније који око притиска на медије имају различита искуства, па су неки били на Јаншиној страни, а неки су оценили да влада отворено гуши медије, наводи Хина.
О стању медија у Словенији већ су с обзиром на интернационализацију тог случаја последњих месеци расправљали парламентарни одбор за грађанске слободе, правосуђе и унутрашње послове, али и Европски парламент на пленарној седници, а то је питање актуално и с обзиром на скори почетак председавања Словеније ЕУ у другој половини ове године.