Изненадна ликвидација предузећа "Архегос капитал" из Њујорка, милијардера Била Хванга, изазвала је хитну продају имовине вредности веће од 20 милијарди долара, због чега су неке од највећих светских инвестиционих банака претрпеле милијарде долара губитка.
Како наводи милијардер, инвеститор Мајк Новограц, колапс "Хванговог фонда" могао би да представља „најспектакуларнији губитак богатства у историји“.
Проблеми су започели прошле недеље када је продаја акција медијског гиганта "ViacomCBS" покренула губитке и за компанију "Архегос", наводе извори.
Акције "ViacomCBS" срушиле су се за 23% прошле среде након што је медијска компанија продала акције по цени која је умањила његову вредност. Акције су наставиле да опадају, покрећући аларме код главних брокерских кућа "Архегоса" и подстичући их да потроше залихе у свим инвестицијама "Архегоса".
Према изворима, "Голдман Сакс" и "Морган Стенли" у петак су хитно продали акције.
У међувремену, инвестиционе банке "Номура" и "Кредит Свис" упозориле су инвеститоре да се суочавају са великим губицима. Акције у јапанској "Номури" пале су за 16%, а у "Креди Свису" за 14%.
"Номура" је већ упозорила да се суочава са могућим губитком од две милијарде долара, док је "Креди Свис" саопштио да ће њени губици бити "изузетно значајни", преноси Ројтерс.
Аналитичари процењују да би губици швајцарске банке могли износити четири милијарде долара.
"Креди Свис" је саопштила је да „значајан хеџ фонд са седиштем у Америци није испунио обавезе по позивима за маржу упућеним прошле недеље“, а то је значило да су она и друге банке биле приморане на „процес напуштања ових позиција“.
"Дојче банка" је навела да је значајно ризиковала своју изложеност "Архегосу", али да није претрпела никакве губитке, и да управља својим „нематеријалним преосталим позицијама клијената“, на којима није очекивала губитак, преноси РТ.
Америчка Комисија за хартије од вредности саопштила је јуче да "надгледа ситуацију и да комуницира са учесницима на тржишту од прошле недеље", док се шири паника око могућег обима губитака због принудне ликвидације "Хванговог фонда".
Регулатори у Великој Британији, Швајцарској и Јапану такође су рекли да прате развој догађаја.
Инвеститори у међувремену изражавају забринутост да пуни утицај проблема "Архегоса" није остварен. Посматрачи тржишта подсетили су да су само у фебруару хеџ фондови претрпели велике губитке на кратким позицијама током пропадања Гејм стоп деоница.
Прочитајте још:
- Шок на Вол Стриту: Банке ужурбано продају деонице, у игри милијарде долара, нико не зна зашто
- Претње са Волстрита покосиле кинеске технолошке дивове