Радови на ископавањима на фарми „Стрит хаус“ у северном Јоркширу изнедрили су доказе који се односе на најранију локацију за производње соли икад пронађену у Великој Британији. То је, уједно и једна од најстаријих „фабрика соли“ ове врсте у западној Европи.
Током рада на локацији, археолози су открили бројне упечатљиве предмете, попут рова у коме су била три огњишта, сломљени комади неолитске керамике у којима још увек постоје наслаге соли, јама за складиштење и још много тога.
Према Стиву Шерлоку, главном археологу, налази су „спектакуларни и од националног значаја“.
Британија је позната по местима за обраду соли у бронзаном добу, од којих је најраније познато било од око 1.400. године пре нове ере. Међутим, ново налазиште је јединствено јер припада неолитском добу. Ранија налазишта соли сличне старости раштркана су широм континенталне Европе, посебно у Пољској и на Балкану, док у Британији нису била откривена налазишта из тог доба.
Људи који су у то време обитавали на локацији код „Стрит хауса“ били су попут „пионира“, рекао је Шерлок, напомињући да су морали да очисте околни пејзаж од храстове и брсетове шуме да би изградили своја насеља.
Керамика откривена на том месту подсећала је на предмете које су донели људи који су дошли из северне Француске око 4.000 године пре нове ере, а са њима је вероватно стигла „технологија обраде соли “, додао је Шерлок.
Прочитајте још: