Та платформа омогућава корисницима приступ преко мобилних телефона пројектима „децентрализованог финансирања“, чиме ће заобићи традиционалне финансијске компаније, саопштено је данас из те немачке компаније.
Није обелодањено о коликој је инвестицији реч, преноси Ројтерс.
„Дојче телеком“ је такође навео да је купио извесну количину дигиталног токена Цело, не прецизирајући износ, а који се користи на тој платформи, придруживши се тако великим компанијама попут „Тесле“, који је инвестирао у дигиталне валуте.
Децентрализовани финансијски пројекти нуде услуге у распону од размене криптовалута, преко кредитирања до осигурања, омогућавајући корисницима да заобиђу традиционалне финансијске компаније, преноси Б92.
Овај, углавном нерегулисани сектор, познат под називом „Де фај“, експлодирао је током пандемије ковида 19, при чему је вредност криптовалута на таквим платформама ове године скочила три пута на око 60 милијарди долара.
Компанија „Цело“, са седиштем у Сан Франциску, која се користи у преко 100 земаља, омогућава корисницима да шаљу и примају новац у форми токена путем мобилних телефона, каже суоснивач Рене Рајнсберг.
Токен Цело има тржишну капитализацију од око 800 милиона долара у односу на један билион долара капитализације биткоина.
„Немамо појма где ће бити Цело за пет до десет година, али сматрам да је наша замисао да неће нестати“, рекао је Андреас Дитрих, шеф центра за блокчејн решења у сектору ’Дојче телекома‘ Т-Системс ММС.
Мада су се поједини глобални корпоративни инвеститори прикључили тренду трговања и плаћања дигиталним валутама, неки финансијски руководиоци и рачуновође зазиру од ризика да своје билансе стања и репутацију изложе овој врсти изузетно волатилне и непредвидиве имовине.
Из „Дојче телекома“ кажу да било какве флуктуације вредности Цело токена које поседује не би имале приметан утицај на његове пословне резултате, имајући у виду обим инвестиције, али нису навели колико она износи.