Српска заједница и СПЦ на Космету шаљу целом свету аларм за спас
18:45 21.06.2021 (Освежено: 09:47 22.06.2021)
© Фото : Епархија Рашко-призренска и Косовско-метохијскаПогром Срба на Косову 17. марта 2004. год
Пратите нас
Српска црква и народ на Косову и Метохији исувише дуго трпе и толеришу однос приштинских власти према српском националном и духовном бићу које презентује СПЦ на КиМ, тако да је одлука Епархије рашко-призренске да прекине све односе са Приштином врста одбране и аларм за међународну заједницу.
Ово је мишљење др Јована Јањића, редовног члана Православне академије наука и уметности и Српске духовне академије, који за Спутњик каже да је овако нешто било и очекивано.
‼️САОПШТЕЊЕ ЕРП‼️
— Рашкопризренска (@EparhijaKIM) June 20, 2021
Епархија рашко-призренска изражава озбиљну забринутост због све чешћих случајева у којима се нашим верницима, расељеним на простору централне Србије, забрањује да посећују наше светиње, гробља и учествују у црквеним прославама на КиМ. https://t.co/AGm2x1rrIt
„Шта очекивати кад неко не поштује ни сопствене законе нити народ који живи са њима у заједници на тој територији. На неки начин, ове ствари су морале да се десе и да се кажу у лице Приштини, не би ли јој пробудиле савест. Али, исто тако ово је порука и иностраном фактору да би схватили да Срби и СПЦ више не могу да толеришу понижење и да такав однос према СПЦ, који је осовина око које се окупља српска заједница на КиМ, више — није могућ“, напомиње др Јањић.
Срби и СПЦ упалили аларм за спас
Приштина изгледа, каже др Јањић, не може да схвати да мора да промени свој однос према СПЦ и српској заједници и да мора поштовати цивилизацијске норме и норме савременог међународног права.
„Да се позовемо само на европску Конвенцију о људским правима која гарантује да је неприкосновено несметано уживање приватне својине, самим тим и својине која припада СПЦ. Приштина дуже од пет година избегава да врати имовину СПЦ, иако је то и њихов суд недвосмислено утврдио да мора. Надамо се да ће после овога и Приштина да се замисли над тиме шта ради и схвати да пут који су изабрали не води никуда, као и да однос који они негују према Србима који живе на КиМ ремети миран живот на том простору“, сматра саговорник Спутњика.
У исто време др Јањић износи сумњу да ће Приштина, односно тзв. премијер Косова Аљбин Курти, ову поруку схватити на прави начин.
„Нисам сигуран да ће Приштина и њен први човек схватити тежину овог чина СПЦ, али усуђујем се рећи да тиме што Аљбин Курти ради, он у ствари на неки начин нама помаже пред иностраном јавношћу. И из света се сад схвата каква се политика води на КиМ према српској заједници и куда то води. Куртија треба, пре свега, његови да опомену да ово није пут нити интерес ни албанског народа“, закључује наш саговорник.
Отворена дискриминација на етничкој и верској основи
Одлука Епархије рашко-призренске да прекине односе са Приштином уследила је после новог таласа провокација. Епархија је изразила озбиљну забринутост због све чешћих случајева у којима се верницима, највећим делом Србима са Косова и Метохије расељеним на простору централне Србије, забрањује да посећују наше светиње, гробља и учествују у црквеним прославама на Косову и Метохији.
„Овај најновији у низу инцидената показује повећани степен кршења елементарних верских права, слободе вероисповести и слободе кретања на темељу етничке и верске припадности, што је у супротности не само са законима на Косову и Метохији, већ и са свим међународним стандардима поштовања верских права и слобода. Институције у Приштини овим показују отворену дискриминацију на етничкој и верској основи, што је због недавних инцидената довело до озбиљног погоршања односа наше Епархије са тим институцијама и прекида контакта док се не успостави пуно поштовање владавине права и судских одлука“, поручила је Епархија у саопштењу.