00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
СВЕТ СА СПУТЊИКОМ
17:00
60 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
17:00
60 мин
НОВИ СПУТЊИК ПОРЕДАК
Револуција Марка Закерберга и сумњиво ослобађање Интернета
20:00
60 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери

Србима је донео највећу радост, био суспендован на 12 месеци, а сада је рекао – збогом

© AP Photo / AnonymousВиктор Троицки након освајања прве титуле у каријери, у Москви 2010.
Виктор Троицки након освајања прве титуле у каријери, у Москви 2010. - Sputnik Србија, 1920, 24.06.2021
Пратите нас
Вест о томе да је Виктор Троицки одиграо свој последњи професионални меч никога није затекла, јер је била најављена, али је свакако тужна. Шта је некада 12. тенисер планете тачно све урадио, зашто је суспендован на годину дана и зашто је одлучио да оконча каријеру?
Троицки је окачио рекет о клин у 36. години живота, завршивши богату каријеру са три АТП титуле у синглу (Москва, Сиднеј, Сиднеј) и две у дублу (Бангкок, Софија), успут остваривши и пласман на 12. место АТП ранг листе давне 2011. године.
Српски тенисер Марко Топо током Београд опена - Sputnik Србија, 1920, 24.05.2021
Рођен је у Минхену, али је изабрао Србију – и за њега гарантује Новак Ђоковић
Иако је се последњих неколико година мучио покушавајући да залечи повреде и да се врати у најбољих 100 тенисера света, каријера Виктора Троицког била је недвосмислено – успешна.
Поред поменутих успеха, момак рођен 10. фебруара 1986. године је пет пута играо осмину финала неког Гренд слема у синглу, док је на Ролан Гаросу 2008. успео да дође и до четвртфинала у дублу.
Троицки је уједно постао и први тенисер из Србије, после Новака Ђоковића, који је успео да уђе у најбољих 20 на свету у синглу и да освоји барем једну АТП титулу.
Али, поред тога, најлепше успомене, али и највећи успеси, везани су му за репрезентацију Србије, са којом је двапут постао незванични шампион света.
Први пут то се десило сада већ давне 2010. године, када у великом финалу Дејвис купа донео одлучујући бод Србији против Француске, разбивши Михаела Љодру са 6:2, 6:2, 6:3.
„Свима нама из те генерације је то много значило, након тога смо и направили највеће успехе у каријерама. То је дефинитивно највећи тренутак у мојој каријери, пред домаћом публиком... Остаће заувек у мом срцу. Огромно је било за све нас и помогло нам је у сваком смислу“, рекао је Троицки у интервјуу за Спутњик.
Други пут то се десило на АТП купу 2020. године, када је заједно са Ђоковићем у дублу донео одлучујући поен Србији против Шпаније, савладавши Пабла Карења Бусту и Фелисијана Лопеса са 6:3, 6:4.
​Нажалост, Викторова каријера је већ неколико година ишла силазном путањом, што је и нормално за тенисера који више није у „прајму“.
Последња титула дошла је 2016. године, коју је завршио на 29. месту АТП ранг листе.
На крају 2017. је био на 55. позицији, а само годину дана касније већ је био изван најбољих 200, те се у Топ 100 ниједном више није вратио.
У интервјуу за наш портал у децембру прошле године, Троицки је рекао да би волео да каријеру заврши на Вимблдону, успут најавивши да би 2021. година могла да му буде последња.
И, управо је то урадио. Додуше не баш онако како је желео, јер је крај на турниру на којем је двапут играо осмину финала дошао у квалификацијама, али, опет...
„Одлучио сам да је ово крај. Мучио сам се последњих година са одлуком да ли да играм или не, али с обзиром на то да нисам много напредовао, да нисам ушао у Топ 100 и да сам имао проблем са повредама и чињеницом да имам 35 година, схватио сам да је било доста“, рекао је Троицки пред почетак квалификација за лондонски Гренд слем.
Троицки се током каријере није мучио само са противницима и повредама, већ је било проблема са законом, односно „законом“.
Српски тенисер је 2013. године суспендован на годину дана из тениса, а о томе је детаљно причао у подкасту „Виш енд Гоу“.
„Изгубио сам меч у Монте Карлу, јутарњи меч. Вратио сам се касно из Америке, промена временске зоне и нисам се најбоље адаптирао на време. Први меч у Монте Карлу стартује у 10:30. Лоше сам се осећао на терену и изгубио сам доста глатко – 6:1, 6:1 од Ниеминена, кога сам иначе добијао доста глатко претходних пута. То није оправдање, једноставно сам се осећао слабо. Изабран сам за допинг контролу после меча. Прво сам радио урин, а потом је требало и крв да дам. Пошто имам фобију од игле и од давања крви – не смем да гледам, морам да легнем – питао сам докторку да ли је било могуће да не урадим тест. Осећао сам се лоше, а имам проблем са вађењем крви и буде ми још горе. Двапут сам пао у несвест од вађења крви. Докторка која је била главна и одговорна рекла ми је да је то скроз ОК и да не морам да бринем. Проверавао сам и више пута сам је питао да је то сигурно у реду. Дала ми је контакт главног одговорног из Светске антидопинг агенције, са којим сам на крају имао проблема. Звали смо га директно, али дала ми је, веровали или не, погрешан број. После тога нам је диктирао цео текст који треба да напишем и објасним зашто не могу да дам крв, иако ми је она пред мојим тренером рекла да нећу сносити никакве последице. Убедила ме је да је све у реду.
Данил Медведев после победе над Стефаносом Циципасом - Sputnik Србија, 1920, 27.04.2021
Медведев проговорио о великом проблему – како се злоупотребљавају деца
Рекла ми је: ‚Дао си урин, видим да ти није добро‘. Издиктирала ми је реч по реч. Потписао сам се, казала ми је да могу да идем, после чега сам отишао у собу. Сутрадан је требало да играм дубл, па сам током поподнева вратио у клуб. Да би сви дигли фрку где сам и рекли ми да морам да се јавим главној докторки за допинг. Она ме је тражила јер је постојао проблем. Није ми био јасно о чему се ради. Рекла ми је да тог дана морам да вадим крв, на шта сам ја одмах пристао јер сам се боље осећао. Узела ми је крв и рекла ми да је све у реду. Да би након недељу дана добио мејл главног из Светске антидопинг агенције да сам прекршио правило јер нисам дао крв када је од мене тражено и да им се обратим правним путем. Прво сам им написао мејл шта се тачно десило, рекавши да је тренер био поред мене све време и да може да посведочи. Осетио сам се као да су ме нанишанили од почетка. Нешто није било одрађено по протоколу, али су они желели да иду до краја и да ме скроз сасеку.
ИТФ је тај који одлучује о томе. Они одређују своје судије и све је на њима. Ангажовао сам добар тим адвоката, на чему сам изгубио доста новца. Дали су ми 18 месеци на првом суђењу, ту нисмо имали никакве шансе. Докторка је била присутна, доведена је као сведок. Мој тренер је дао изјаву, али је она одбијена јер је наводно пристрастан. Била је њена реч против моје, да би она казала да ме је упозоравала како могу да сносим последице и да будем суспендован. Седела је преко пута мене, ја сам плануо, хтео да скочим на њу, смиривали су ме у суду. Нисам могао да поднесем неправду. Неколико пута сам је прекидао и питао о чему прича и да ли је нормална. То су биле небулозе. Сви тестови су били негативни, само процедура није била испоштована. После суђења у Лондону могао сам да се жалим у Лозани. Био је специфичан случај, који се раније није десио и минимална казна за пропуштање теста била је 12 месеци. Моја је кривица што нисам дао крв и што сам јој веровао. Интересантно је то да су је избацили из тениса, никада више у њему није учествовала“, подвукао је Троицки.
Викторове мечеве неретко је одликовала велика драма. Што због великих преокрета, што због његовог темперамента.
То да не трпи неправду је доказао много пута, јер је готово сваки пут када је осетио да је оштећен током неког меча реаговао бурно.
Најзанимљивије, да се тако изразимо, било је на турниру у Риму у мечу против Ернестса Гулбиса, када је после свађе са судијом Седриком Муријеом довео камермана до спорног трага на шљаци и натерао га да сними и свету покаже да је лоптица закачила линију.
То није било једини пут када је Троицки због свађе са судијама доспео у жижу јавности, далеко од тога...
Прилику да показује емоције Виктор ће имати и даље, пошто је прошле године преузео Дејвис куп селекцију Србије.
Нажалост, на терену га више нећемо гледати, а разлог је више него јасан.
Моја породица је код куће. Нажалост они не могу да путују (са мном) јер је јако тешко путовати у данашње време, због свих карантина и мехура. Не уживам у томе. Бити далеко од своје породице, не виђати како вам одрастају деца, мислим да је (због тога) ово мудра одлука“, рекао је Троицки и додао:
„Дефинитивно има ту и доста емоција. Цео живот играм тенис. Остварио сам многе ствари и живео свој сан, да тако кажем. Иако ће ми недостајати мислим да сам донео добру одлуку“.
Поред обавеза Дејвис куп тима, Троицки ће се посветити и академији Новака Ђоковића, која је тренутно у процесу настајања, а биће лоцирана на Новаковим теренима на Дорћолу.
Новак Ђоковић - Sputnik Србија, 1920, 13.06.2021
У инат свима!
Троицки је, заједно са Ђоковићем, Србији показао шта је тенис. Био је део златне генерације у коју су све очи биле упрте током освајања Дејвис купа.
Иако је Новак највише допринео популарности тениса у нашој земљи, ништа не би било исто да уз њега нису били Троицки, Типсаревић, Зимоњић...
Сада се окреће нечему доста другачијем, али истовремено и доста сличном. Најбитније је да остаје у тенису – јер Србији је потребан и нови „Виктор Троицки“.
​Троицки је раније ове године био гост „Миљановог корнера“, у којем је говорио о својој каријери, Новаку Ђоковићу, мукама у Аустралији...
Рус открио Новаков рецепт: „Ђоковићу је Београд помогао да уништи све“
Аматерска грешка због које је „настрадао“ Федереров легат
Облак депресије над Паризом – ко је ђубре, где је била грешка и шта мисли Ђоковић?
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала