00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
07:00
30 мин
НОВИ СПУТЊИК ПОРЕДАК
17:00
60 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
20:00
60 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
07:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
„Сан о слободи“
16:00
30 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
Да ли је могућ НАТО без САД?
17:00
60 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
 - Sputnik Србија, 1920
ЕКОНОМИЈА
Спутњик Економија прати најновије вести, анализе и извештаје из Русије, региона и света.

САД изгубиле битку: Ускоро креће гас из „Северног тока 2“

© Nord Stream 2Постављање гасовода „Северни ток 2“
Постављање гасовода „Северни ток 2“ - Sputnik Србија, 1920, 06.09.2021
Пратите нас
Сједињене Државе изгубиле су и последњу рунду борбе око „Северног тока 2“, напори да се пројекат блокира нису уродили плодом: заварена је последња цев и гас ће ускоро потећи. Експерти прогнозирају да би испоруке гаса преко "Северног тока 2" до краја године могле да износе 5,6 милијарди кубних метара.
Шеф дипломатије Русије Сергеј Лавров саопштио је да ће у наредних неколико дана бити објављено да је "Северни ток 2" завршен.
Извршни директор компаније „Гаспром“ Алексеј Милер је најавио да ће и пре краја ове године, током ове грејне сезоне моћи да се испоруче прве количине гаса преко гасовода „Северни ток 2“ на европско тржиште. Према његовим речима, са руске стране су направљени сви потребни капацитети – производни капацитети на Јамалу и капацитети транспорта гаса у северном гасном коридору.
Пут од Јамала преко Балтика до Европе најкраћи и најисплативији за потрошаче, и што је врло важно, еколошки најприхватљивији.
„Очигледно је да ће изградња гасовода бити завршена у наредних неколико дана. Осим тога, већ скоро три месеца иду припреме за пуштање у рад првог крака, који је завршен још у јуну. Сада се завршава изградња другог крака, такозваног крака А. После тога, биће завршени и грађевински радови упркос санкцијама које су САД уводиле како би спречиле завршетак техничких радова. Чини ми се да је сада реторика Запада у вези са пројектом постала опрезнија и уравнотеженија. САД су изгубиле ову рунду борбе за европско тржиште. Изгубили су, између осталог, јер Европљане није занимало ограничавање конкуренције на њиховом тржишту, а њихови основни интереси су били да заврше пројекат“, рекао је руски експерт Алексеј Гривач.
Експерт сматра да ни борба око пуштања гасовода у рад више неће бити тако оштра и жестока.
„По мом мишљењу, сада конјунктура чак и најватреније противнике у ЕУ наводи на идеју да гасовод треба да буде пуштен што је пре могуће и у максималном обиму како би се ублажио утицај тржишта и тог баланса понуде и потражње који се створио на европском тржишту у последњих месец дана уочи грејне сезоне, будући да постоји одређена забринутост Европљана како због цене, тако и у погледу сигурности снабдевања европских потрошача електричном енергијом “, закључио је Гривач.
Хоће ли „Гаспром“ продати „Северни ток“
Према прогнозама појединих руских експерата, процедура сертификације за „Норд стрим АГ“ као независног оператера гаснотранспортне мреже могла би да потраје и до 10 месеци, што значи да ће тек тада тај гасовод моћи да ради у пуном капацитету.
Немачки медији пишу да ће после одлуке суда у Диселдорфу „Гаспром“ морати да прода „Северни ток 2" како би заобишао гасну директиву ЕУ.
Тај суд је недавном одлуком подржао ЕУ која инсистира да власник гаса који се транспортује не може истовремено да буде и власник гасовода.
„Гасна директива предвиђа да производња и транспорт гаса не могу бити у истим рукама, стога ЕУ предлаже – нећемо дирати ваш гас, али нека нам ‘Гаспром’ прода гасовод како би се та директива испунила... Ово је невероватан сан Запада, изграђен на потпуно погрешној идеји да ће, ако поделите неки технолошки процес, он постати конкурентнији и ефикаснији“, истиче руски експерт Дмитриј Журављов.
Што се тиче „Северног тока 2“, та идеја неће проћи, сматра Журављов, објашњавајући да конкуренција подразумева борбу две компаније за једног купца, а не одвајање једног дела производње од другог.
„Два повезана производна програма се не такмиче, већ се надопуњују. Идеја конкуренције, на којој су све ове гасне директиве изграђене, овде не функционише. ’Северни ток 2‘ може да се такмичи са украјинским системом дистрибуције гаса – то је у реду, aли њихове директиве имају другачију идеју - да сваку фазу технолошког процеса учине независном, јер ће наводно таква конкуренција повећати ефикасност. Ово је апсолутни мит, који они већ годинама промовишу", закључио је Журављов.
Руски политиколози виде још једну нелогичност око продаје „Северног тока 2“ – док су донедавно на Западу говорили да је тај гасовод „политички пројекат“, сада када је скоро готов, појавила се идеја да га купе.
Критичари „Северног тока 2“, пре свега Америка, Украјина и Пољска, овај гасовод виде као инструмент руске спољне политике, а не као комерцијални пројекат. Они тврде да гасовод повећава зависност ЕУ од руског природног гаса и даје Кремљу полуге утицаја за добијање политичких уступака.

Немачкој потребни сви капацитети „Северног тока“

Око 40 одсто гаса који се потроши у Европи долази из Русије, а Москва, која се до сад показала као поуздан партнер Европи, истиче да је гасовод „Северни ток 2“ искључиво комерцијални пројекат који треба да да велики допринос енергетској безбедности Европе.
Експерти напомињу да су Немачкој и уопште Европи потребни сви капацитети „Северног тока 2“, јер од тога зависи њихова привреда.
„Изградња ‘Северног тока 2’ завршава се на време, а санкције, како се сада чини, то нису спречиле, иако су постављале препреке… Сада је јасно да је све завршено и да ће гас ускоро потећи кроз цеви. Међутим, сада се намеће много занимљивије питање, с обзиром да Немачка има споразум са САД који обавезује Берлин да ће штитити интересе Украјине као једног од транзитера руског гаса. Нама је јасно да је Украјина тежак преговарачки партнер, и, генерално, у ЕУ и, посебно, у Немачкој, постоји консензус да њихове земље треба да подрже Украјину, за коју сматрају да је страдала због Русије. Ипак, постојање ‘Северног тока 2’ је победа Русије у смислу могућности снабдевања Немачке својим ресурсима, a такође и Немачке, јер Немачка добија још један додатни извор гаса. Техничко питање је затворено, али политичко питање да ли ће Русија у будућности моћи да одвоји питање снабдевања Европе гасом од политичких питања везаних за Украјину захтева додатно разматрање“, оцењује руски експерт Станислав Бишок.
Експерт прогнозира да ће у догледно време то питање бити поново покренуто, иако је за Немачку сарадња са Русијом у сфери енергетике од виталног значаја.
„Без обзира на сва политичка питања, за Немачку је од суштинског значаја да има тако велико тржиште за себе на коме може да купује гас како би осигурала своју енергетску безбедност, а будући да ће Немачка у наредних 10-15 година прећи на зелену енергију , онда је и за руске добављаче то веома добро поље за рад“, сматра Бишок.
Пројекат „Северни ток 2“ подразумева изградњу два крака гасовода, чији ће укупни капацитет износити 55 милијарди кубних метара гаса годишње, а у изградњи гасовода учествују бројне европске компаније.
Изградња гасовода Северни ток 2 у Немачкој - Sputnik Србија, 1920, 02.09.2021
РУСИЈА
Русија: „Северни ток 2“ је руско-немачки допринос екологији
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала