„То је ужасно“: Призори из Америке изазвали лавину осуда, расте притисак на Бајдена /видео, фото/
© AP Photo / Felix MarquezМигранти са Хаитија на америчкој граници
© AP Photo / Felix Marquez
Пратите нас
Високи амерички званичници, међу којима је потпредседница Камала Харис, у уторак су осудили начин на који су агенти граничне патроле на коњима окруживали и усмеравали мигранте са Хаитија, да би их спречили да уђу у САД.
„Снимци које сам видела, начин на који су ти појединци на коњима третирали људска бића - то је ужасно“, рекла је Харис.
Лидер демократа у америчком Сенату Чак Шумер позвао је америчког председника да се прекине са овом праксом која , како је нагласио, "пркоси здравом разуму" и изразио огорчење због прекомерне силе коју граничари користе за контролу људи у избегличком кампу.
На фотографијама и видео снимцима који су се појавили виде се агенти како покушавају да ухвате неке од хиљада миграната окупљених на граници дуж реке Рио Гранде, и како помоћу коња покушавају да их потисну назад ка Мексику.
The White House criticized the use of horse reins to threaten Haitian migrants after images circulated of a U.S. border guard on horseback charging at migrants near a riverside camp in Texas https://t.co/pma6y9RJVq pic.twitter.com/xb4X9doX6f
— Reuters (@Reuters) September 21, 2021
Према подацима Високог комесаријата Уједињених нација за избеглице, број становника кампа достигао је током викенда број до 14.000 људи.
Мигранти су потврдили да су храна и други животни услови у кампу лоши, а уплашени због протеривања, неки од њих су поставили нови камп на мексичкој страни реке.
Мигранти који су враћени из пограничног кампа у Тексасу на Хаити, протестују на аеродрому, док се амерички председник Џозеф Бајден суочава са све већим притиском да заустави политику протеривања за коју су УН поручиле да није у складу са међународним нормама.
Скоро 10.000 миграната, углавном Хаићана, и даље се налази у лошим условима импровизованог кампа у близини реке Рио Гранде, на граници САД и Мексика, преноси Ројтерс.
Последњих дана америчке власти уклониле су најмање 4.000 особа са ове локације ради обраде у притворским центрима, а око 520 Хаићана депортовано је своју домовину са четири авионска лета, док ће се процедуре репатријације наставити , саопштило је америчко Министарство за унутрашњу безбедност.
© AP Photo / Felix MarquezГранична патрола САД
Гранична патрола САД
© AP Photo / Felix Marquez
Повратници су по пристизању на аеродрому Порт-о-Пренс љутито реаговали, група људи је појурила назад према авиону , док је један од њих покушао да се врати у летелицу, други су у забрањеној зони аеродрома покушавали да дођу до својих докумената и личних ствари, потврдили су Ројтерсу сведоци.
Тензије су биле на високом нивоу, погоршане вестима да је влада Хаитија прихватила депортације.
Високи комесар Уједињених нација за избеглице Филипо Гранде поручио је да САД враћањем људи у такву нестабилну средину попут Хаитија ризикују да прекрше међународно право према коме није дозвољено протеривање или излагање опасности људи који траже склониште у ситуацијама када им је угрожен живот.
© AP Photo / Felix MarquezСитуација на граници САД и Мексика
Ситуација на граници САД и Мексика
© AP Photo / Felix Marquez
Мексичке власти такође припремају летове и аутобусе за јужне државе Мексика, а одржан је и састанак са хаићанским властима о томе како се носити с повећаним приливом миграната.
Према договору Мексико ће понудити простор влади Хаитија за отварање нових конзуларних представништава у на југу земље, близу границе с Гватемалом, а потврђено да се обезбеде летови за све оне који желе да се врате на Хаити.
"We Weren't Treated Like Humans": Horse-Riding Agents Crack Down on Haitian Migrants in Texas https://t.co/IIczK7RfbB#Haiti #DelRio #Immigration pic.twitter.com/YxuaLF4wxu
— EA WorldView (@EA_WorldView) September 21, 2021