https://sputnikportal.rs/20211018/evropskoj-uniji-preti-opasan-fenomen-ostro-pismo-poljskog-premijera-liderima-eu-1130781587.html
„Европској унији прети опасан феномен“: Оштро писмо пољског премијера лидерима ЕУ
„Европској унији прети опасан феномен“: Оштро писмо пољског премијера лидерима ЕУ
Sputnik Србија
„Европској унији прети опасан феномен“: Оштро писмо пољског премијера лидерима ЕУ
2021-10-18T21:53+0200
2021-10-18T21:53+0200
2022-09-29T13:56+0200
свет
свет
европска унија (еу)
пољска
матеуш моравјецки
свет – политика
европа
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/110245/12/1102451223_0:0:3500:1969_1920x0_80_0_0_f67ca9ffc2c787159411b351f2e97d1b.jpg
Моравјецки је написао писмо премијерима и председницима држава чланица ЕУ дан уочи расправе у Европском парламенту о владавини права у Пољској и захтевима да се против ове државе покрене поступак који би довео до санкција. Разлог за то је противљење Пољске појединим европским прописима, за које је Уставни суд те земље навео како нису у сагласности са пољским уставом.Пољски Уставни суд донео је одлуку и да Пољска има право на оцену уставности ЕУ закона и да је пољски устав „старији“ од европског законодавства.Са друге стране, председница Европске комисије Урсула фон дер Лејен рекла је да ће ЕК користити све полуге своје моћи како би обезбедила примат европског законодавства, наводи РТ.Моравјецки пише како је „Пољска поштује европске законе“ и наводи да су они „изнад националних закона“. Међутим, у веома оштром тону говори о ономе у шта ЕУ клизи.„Ако не зауставимо овај феномен, сви ће осетити негативне последице. Данас се то може тицати само једне државе, али сутра, под другим изговором, друге“, написао је пољски премијер.Моравјецки позива на дијалог којим би се пронашло решење, али „без наметања воље једне стране према другој“.Пољски премијер објашњава да се начело надређености европског права односи на све државе али оно „није апсолутно“ јер и „национални уставни судови су чувари устава као што је Суд Европске уније чувар Уговора ЕУ“.Моравјецки наводи да су судови Француске, Немачке, Италије, Шпаније, Данске, Румуније, Чешке и других држава радили исто што и Уставни суд Пољске.Подсећа да су и други национални судови утврдили у више наврата како су ЕУ институције неким својим поступцима прекорачиле овлашћења. Пољски премијер наводи да овлашћења тела ЕУ могу бити проширена само у сегментима који им припадају уговорима о чланству, те да је другачије проширење неприхватљиво.„Слабљење држава чланица, притиском да се потчине неограниченој моћи централних институција управљања, које су без демократске контроле, може на крају довести до потпуног одвајања механизама за доношење одлука од воље грађана и до трансформације ЕУ у организацију која је у потпуној супротности са нашим основним вредностима: слободом, демократијом, једнакости, владавини права, плурализму, не-дискриминацији, толеранцији, правди и солидарности“, подвлачи пољски премијер.
https://sputnikportal.rs/20211014/poljska-na-nogama-hoce-li-biti-polegzita-1130668381.html
https://sputnikportal.rs/20211016/kazna-za-varsavu-rusi-li-eu-snazan-bastion-konzervatizma-u-evropi-1130708011.html
https://sputnikportal.rs/20211009/orban-potpisao-rezoluciju-podrska-za-potez-poljaka-prema-eu-1130529585.html
пољска
европа
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2021
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Вести
sr_RS
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/110245/12/1102451223_0:0:3188:2391_1920x0_80_0_0_10ea86d014bc0bfb6e0afc74dd7d6843.jpgSputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
европска унија, пољска, матеуш моравјецки, писмо, лидери еу, спор еу и пољске, уставни суд пољске, пољска еу, evropska unija, poljska, mateuš moravjecki, pismo, lideri eu, spor eu i poljske, ustavni sud poljske, poljska eu
европска унија, пољска, матеуш моравјецки, писмо, лидери еу, спор еу и пољске, уставни суд пољске, пољска еу, evropska unija, poljska, mateuš moravjecki, pismo, lideri eu, spor eu i poljske, ustavni sud poljske, poljska eu
„Европској унији прети опасан феномен“: Оштро писмо пољског премијера лидерима ЕУ
21:53 18.10.2021 (Освежено: 13:56 29.09.2022) Опасни феномен прети Европској унији. Треба да будемо забринути постепеном трансформацијом ЕУ у ентитет који би престао да буде савез слободних, равноправних и суверених држава и постао јединствен организам, под централним управљањем, који воде институције без демократске контроле, написао је пољски премијер Матеуш Моравјецки у писму лидерима ЕУ.
Моравјецки је написао
писмо премијерима и председницима држава чланица ЕУ дан уочи расправе у Европском парламенту о владавини права у
Пољској и захтевима да се против ове државе покрене поступак који би довео до санкција. Разлог за то је противљење Пољске појединим
европским прописима, за које је Уставни суд те земље навео како нису у сагласности са пољским уставом.
Пољски
Уставни суд донео је одлуку и да Пољска има право на оцену уставности ЕУ закона и да је пољски устав „старији“ од европског законодавства.
Са друге стране, председница Европске комисије
Урсула фон дер Лејен рекла је да ће ЕК користити све полуге своје моћи како би обезбедила примат европског законодавства,
наводи РТ.
Моравјецки пише како је „Пољска поштује европске законе“ и наводи да су они „изнад националних закона“. Међутим, у веома оштром тону говори о ономе у шта ЕУ клизи.
„Нажалост, данас се суочавамо са веома опасним феноменом у ком разне институције ЕУ узурпирају моћи које заправо немају по уговору о чланству и примењују их на земље чланице“, наводи Моравјецки и додаје да се ради о „институцијама без демократске контроле грађана европских земаља“.
„Ако не зауставимо овај феномен, сви ће осетити негативне последице. Данас се то може тицати само једне државе, али сутра, под другим изговором, друге“, написао је пољски премијер.
Моравјецки позива на дијалог којим би се пронашло решење, али „без наметања воље једне стране према другој“.
Пољски премијер објашњава да се начело надређености европског права односи на све државе али оно „није апсолутно“ јер и „национални уставни судови су чувари устава као што је Суд Европске уније чувар Уговора ЕУ“.
„Уставни суд Републике Пољске има иста права као судови и трибунали у другим државама ЕУ: Они могу да проверавају усаглашеност примарног права ЕУ са својим уставима, и они то раде константно већ годинама, чак и деценијама“, наводи пољски премијер и додаје да „постоји примат права ЕУ над националним, али да и то има своје границе“.
Моравјецки наводи да су судови Француске, Немачке, Италије, Шпаније, Данске, Румуније, Чешке и других држава радили исто што и Уставни суд Пољске.
Подсећа да су и други национални судови утврдили у више наврата како су ЕУ институције неким својим поступцима прекорачиле овлашћења. Пољски премијер наводи да овлашћења тела ЕУ могу бити проширена само у сегментима који им припадају уговорима о чланству, те да је другачије проширење неприхватљиво.
Моравјецки каже како би „прихватање тумачења о безусловној надређености ЕУ закона“ довело до „хаоса, смањења права за пољске грађане и угрозило суверенитет државе“ ,те да то „ниједна суверена држава не би прихватила“.
„Слабљење држава чланица, притиском да се потчине неограниченој моћи централних институција управљања, које су без демократске контроле, може на крају довести до потпуног одвајања механизама за доношење одлука од воље грађана и до трансформације ЕУ у организацију која је у потпуној супротности са нашим основним вредностима: слободом, демократијом, једнакости, владавини права, плурализму, не-дискриминацији, толеранцији, правди и солидарности“, подвлачи пољски премијер.