https://sputnikportal.rs/20220304/ne-podleci-pritiscima-beogradski-forum-za-svet-ravnopravnih-o-ukrajinskoj-krizi-1135056825.html
„Не подлећи притисцима“: Београдски форум за свет равноправних о украјинској кризи
„Не подлећи притисцима“: Београдски форум за свет равноправних о украјинској кризи
Sputnik Србија
Београдски форум за свет равноправних оценио је, поводом украјинске кризе, да је прва жртва стратегије експанзије НАТО-а на Исток био српски народ и Србија, а... 04.03.2022, Sputnik Србија
2022-03-04T20:59+0100
2022-03-04T20:59+0100
2022-03-04T20:59+0100
србија
србија
србија – политика
специјална операција у украјини
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e5/0a/07/1130486242_0:86:3072:1814_1920x0_80_0_0_bb78de4ec344811e46b283fd27d1b262.jpg
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму, који нико не може да угаси, а све видео садржаје на платформи „Одиси“ (odysee.com).Форум у саопштењу подсећа да је Русија, као стална чланица Савета безбедности Уједињених нација, заштитила Србију од неосноване оптужбе Запада за наводни геноцид. „Разуме се да таквом пријатељу и партнеру као што је Русија, Србија не сме да уводи никакве мере и санкције, нити да га оптужује под притисцима оних који сносе највећу одговорност за најгрубља кршења Повеље УН и међународног права уопште, за криминалну агресију НАТО-а 1999. и илегалну сецесију Приштине. Уколико су времена тежа, турбулентнија и неизвеснија, утолико је и морална обавеза поштовања проверених пријатеља и савезника већа“, поручио је Београдски форум за свет равноправних.Форум наводи да се корени украјинске кризе и њене ескалације налазе у стратегији војне експанзије НАТО-а, на челу са САД, на Исток и угрожавање безбедности Русије коју је Запад у својим доктринама означио за непријатеља.У саопштењу се указује да центри моћи, који су својевремено спречили примену Плана за мир у БиХ, траже ревизију Дејтона, резолуције Савета безбедности 1244, данас спречавају примену Споразума из Минска о миру у Украјини, одбијају преговоре о једнакој безбедности и не одустају од експанзије и војног заокруживања Русије, указује се у саопштењу.Поводом јавних нагађања да би могло да дође до искључења Русије из Уједињених нација, из Београдског форума за свет равноправних наводе да она нису умесна.„Према Повељи УН, свака иницијатива морала би претходно да обезбеди сагласност сталних чланица Савета безбедности. У том органу свакако би наишла на вето Русије, уколико не и Кине“, каже се у саопштењу.То значи да, како се констатује, Савет безбедности УН не би био у стању да Генералној скупштини упути валидан предлог.„Русија је постала стална чланица СБ УН актом о оснивању светске организације као земља са највећим људским жртвама и доприносом победи савезника у Другом светском рату, па се, сходно томе, не може лишити тог статуса. Све друго, водило би да ОУН доживи судбину Друштва народа. Какав би то увод био, сувишно је подсећати“, додаје се у саопштењу.Како се наводи, јавна нагађања о судбини резолуције СБ УН 1244 све до помињања могућности да НР Кина, под хипотетичким притиском Запада, одустане од подршке овом општеобавезујућем правном документу, никоме не користе, најмање Србији.„За Србију резолуција СБ 1244 треба да остане незаменљив опште-обавезујући правни докуменат трајног значаја, до његовог доследног и потпуног спровођења“, закључује се у саопштењу Београдског форума за свет равноправних, чији је председник Живадин Јовановић, некадашњи министар спољних послова СРЈ.
србија
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2022
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Вести
sr_RS
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e5/0a/07/1130486242_227:0:2958:2048_1920x0_80_0_0_d352d965b6243fe9912e606bb2dcce1f.jpgSputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
србија, србија – политика
србија, србија – политика
„Не подлећи притисцима“: Београдски форум за свет равноправних о украјинској кризи
Београдски форум за свет равноправних оценио је, поводом украјинске кризе, да је прва жртва стратегије експанзије НАТО-а на Исток био српски народ и Србија, а да се методе санкција, сатанизације и изолације коришћене 90-их година против Србије и српског народа данас користе против Русије и руског народа.
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму, који нико не може да угаси, а све видео садржаје на платформи „Одиси“ (odysee.com). Форум у саопштењу подсећа да је Русија, као стална чланица Савета безбедности Уједињених нација, заштитила Србију од неосноване оптужбе Запада за наводни геноцид.
„Разуме се да таквом пријатељу и партнеру као што је Русија, Србија не сме да уводи никакве мере и санкције, нити да га оптужује под притисцима оних који сносе највећу одговорност за најгрубља кршења Повеље УН и међународног права уопште, за криминалну агресију НАТО-а 1999. и илегалну сецесију Приштине. Уколико су времена тежа, турбулентнија и неизвеснија, утолико је и морална обавеза поштовања проверених пријатеља и савезника већа“, поручио је Београдски форум за свет равноправних.
Форум наводи да се корени
украјинске кризе и њене ескалације налазе у стратегији војне експанзије
НАТО-а, на челу са САД, на Исток и угрожавање безбедности Русије коју је Запад у својим доктринама означио за непријатеља.
У саопштењу се указује да центри моћи, који су својевремено спречили примену Плана за мир у БиХ, траже ревизију Дејтона, резолуције Савета безбедности 1244, данас спречавају примену Споразума из Минска о миру у Украјини, одбијају преговоре о једнакој безбедности и не одустају од експанзије и војног заокруживања Русије, указује се у саопштењу.
„Србија и Русија, српски и руски народ су вековни пријатељи, савезници и стратешки партнери. Русија даје незаменљиву подршку Србији у очувању суверенитета и територијалног интегритета и мирном решавању питања Косова и Метохије на основу међународног права, резолуције Савета безбедности 1244 и Устава“, истиче се у саопштењу.
Поводом јавних нагађања да би могло да дође до искључења Русије из Уједињених нација, из Београдског форума за свет равноправних наводе да она нису умесна.
„Према Повељи УН, свака иницијатива морала би претходно да обезбеди сагласност сталних чланица Савета безбедности. У том органу свакако би наишла на вето Русије, уколико не и Кине“, каже се у саопштењу.
То значи да, како се констатује, Савет безбедности УН не би био у стању да Генералној скупштини упути валидан предлог.
„Русија је постала стална чланица СБ УН актом о оснивању светске организације као земља са највећим људским жртвама и доприносом победи савезника у Другом светском рату, па се, сходно томе, не може лишити тог статуса. Све друго, водило би да ОУН доживи судбину Друштва народа. Какав би то увод био, сувишно је подсећати“, додаје се у саопштењу.
Како се наводи, јавна нагађања о судбини резолуције СБ УН 1244 све до помињања могућности да НР Кина, под хипотетичким притиском Запада, одустане од подршке овом општеобавезујућем правном документу, никоме не користе, најмање Србији.
„За Србију резолуција СБ 1244 треба да остане незаменљив опште-обавезујући правни докуменат трајног значаја, до његовог доследног и потпуног спровођења“, закључује се у саопштењу Београдског форума за свет равноправних, чији је председник Живадин Јовановић, некадашњи министар спољних послова СРЈ.