Лавров: После преговора у Истанбулу видан реализам у ставовима Кијева о Криму и ненуклеарном статусу
© Sputnik / Сергей Гунеев
/ Пратите нас
Русија је после преговора у Истанбулу видела више реализма у ставу Украјине о статусу Крима и Донбаса, као и о ненуклеарном статусу, изјавио је руски министар спољних послова Сергеј Лавров.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
„После те рунде преговора одржане у Истанбулу 29. марта видели смо појаву реализма у ставу украјинске делегације. Реализма у погледу начина за осигуравање безбедности Украјине. Већ је и представницима Кијева постало јасно да се безбедносне гаранције не могу добити у НАТО-у и да на улазак у НАТО треба заборавити“, истакао је министар.
Настављајући да говори о преговорима, Лавров је истакао да има више реализма у погледу потребе да се уговором обезбеди неутрални статус Украјине, наравно, њен ненуклеарни статус, с обзиром на поигравање са овом темом о којима су последњих неколико месеци говорили украјински лидери.
Како је навео, у ставовима украјинске делегације види се много више реализма и у вези са статусом Крима и Доњецке и Луганске Народне Републике.
Он је напоменуо да „тек треба да схватимо како ће ове нијансе реализма бити преведене на уговорни језик, на папир“.
Коментаришући перпективе преговора са Украјином, Лавров је додао да шансе увек постоје и да је Москва решена да све те шансе реализује.
„Циљеве наше операције објавио је председник и ми радимо на томе да ти циљеви буду забележени у споразуму о коме се сада разговара и који се припрема. Надам се да ће он на крају бити створен и коначно формулисан у свим својим одредбама“, оценио је министар.
Према његовим речима, самит руског и украјинског председника Владимира Путина и Владимира Зеленског може се одржати када буде резултата у преговорима између делегација Москве и Кијева.
Лавров је истакао да се Русија нада да ће се Украјина у преговорима руководити сопственим, националним интересима, интересима свог народа и да неће слушати далеке саветнике.
О односима са Западом
Русија је спремна на искрен разговор са Западом, али они Москви показују само „означене карте“ да би потврдили сопствену величину, истакао је Лавров.
„Спремни смо за искрен разговор, али искључиво за искрен. А када нам партнери показују обележене карте, навикли смо на то, то више није озбиљно, то је обична игра обележавања криваца и потврђивања сопствене величине“, констатовао је Лавров.
Специјална војна операција у Украјини
Председник Русије Владимир Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ. Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи који су већ осам година изложени малтретирању и геноциду од стране кијевског режима“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу.
У Истанбулу је 29. марта одржана још једна рунда преговора, током које је руска страна добила писане предлоге украјинске стране, укључујући одбијање чланства у војним савезима, као и идеју да се Крим врати војним путем.