Путин: Запад покушава да пребаци своје грешке на Русију
15:28 05.04.2022 (Освежено: 15:44 05.04.2022)
© Sputnik / Михаил Климентьев
/ Пратите нас
Ситуација на глобалном тржишту хране се у последње време погоршала због грешака Запада и увођења санкција, изјавио је председник Русије Владимир Путин и додао да Запад покушава да све своје грешке у економској политици пребаци на Русију.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
„Као што знате, ситуација на глобалном тржишту хране се приметно погоршала у последње две године. Управо у последње две године. Грешке у економској, енергетској и прехрамбеној политици развијених земаља довеле су до наглог раста цена прехрамбених производа у целом свету још пре две године. А ситуација се последњих недеља само погоршава“, рекао је Путин на скупу о агроиндустријском комплексу.
Путин је напоменуо да се у условима минималних залиха хране у свету уводе нове санкције.
„Блокира се рад предузећа и логистика испорука ђубрива из Русије и Белорусије. А сопствена производња ђубрива на Западу опада због високих цена природног гаса, што је такође резултат њихових активности, заправо, наших партнера на Западу“, додао је председник Русије.
Како је навео, неке земље ће покушати да купују храну, што ће закомпликовати ситуацију у сиромашним земљама.
„Развијене државе ће кроз механизам финансијске емисије покушати да откупе, повуку ка себи токове хране, чиме ће, без сумње, неизбежно погоршати несташицу прехрамбених производа у најсиромашнијим регионима света, подстаћи нове таласе миграција и генерално подићи светске цене хране још више“, објаснио је Путин.
Он је додао да је потребно пажљиво пратити параметре извоза пољопривредних производа у непријатељске земље, а при испорукама у иностранство бити „пажљивији“.
Путин је истакао да су ниске цене хране конкурентска предност Русије.
„Повећан обим производње омогућава нам да обезбедимо да цене прехрамбених производа у Русији буду ниже него на светском тржишту. Прехрамбена самодовољност је реална конкурентска предност Русије и то би требало да функционише у интересу наших грађана“, констатовао је руски лидер.
Притисак на „Гаспром“
Ситуација у енергетском сектору у свету се погоршава због нетржишних мера и притиска на компанију „Гаспром“ у неким европским земљама, додао је Путин.
„Сведоци смо још једног покушаја наших партнера да сопствене грешке у области економије и енергетике пребаце на Русију и да о нашем трошку поново решавају питања и проблеме који се у вези с тим јављају“, рекао је он.
Као одговор на позиве на национализацију енергетских средстава Русије на Западу, Путин је истакао да је то мач са две оштрице.
„Већ слушамо изјаве званичника (на Западу) о могућој национализацији неке наше имовине. Отићи ћемо тако далеко да нико не заборави да је то мач са две оштрице“, оценио је Путин.
Покривене прехрамбене потребе Русије
Путин је нагласио да капацитети домаћих предузећа више него покривају потребе Русије за житарицама и сунцокретовим уљем.
„За последњих седам година производња пољопривредних производа у Русији порасла је за 15 одсто, а хране – за више од четвртине. За главне прехрамбене групе, наше домаће тржиште је у потпуности обезбеђено сопственом продукцијом, сопственом производњом. А за неке робе, на пример, сунцокретово уље, жито, капацитети домаћих предузећа више него покривају потражњу и појавио се веома добар извозни потенцијал“, оцени је Путин.
Он је додао да је до краја 2020. Русија постала извозник пољопривредних производа, земља извози више хране него што купује.
„Данас наше испоруке покривају око 160 земаља света. Овај резултат успео је да се постигне, између осталог и у условима пандемије, када су у целом свету биле нарушене производне и логистичке везе“, закључио је руски председник.