Минск: Преговоре о Украјини треба водити и са Белорусијом
© Sputnik / Andrei Aleksandrov
/ Пратите нас
Решење сукоба у Украјини треба да буде засновано на интересима Украјине, Русије и Белорусије, саопштио је министар спољних послова Белорусије Владимир Макеј.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
„Заинтересовани смо да се тај сукоб у суседној земљи реши што пре. Треба да се нађе решење тог питања, али на основу равнотеже интереса која би била принципијелно важна и за Русију, и за Украјину и Белорусију“, констатовао је Макеј.
Преговоре о решавању ситуације у Украјини треба водити и са Белорусијом, додао је министар.
„Преговори треба да се воде уз учешће оних земаља за које је важна ситуација која се развија у нашем региону. То се тиче и Русије и Украјине и Белорусије. Ако говоримо о гаранцијама, онда треба да постоји јасна концепција тога какве ће бити безбедносне гаранције и за Русију, и за Украјину и за Белорусију“, рекао је Макеј, пренела је белоруска агенција Белта.
Према његовим речима, није толико важно место где би могли да се одрже преговори о решавању сукоба у Украјини – важно је да постоји конкретан резултат који би одговарао свим странама, као и заинтересованост свих страна за решавање сукоба.
Макеј је нагласио да покушаји Запада да напумпају Украјину оружјем неће довести ни до чега доброг.
„Данас видимо покушаје тог истог Запада да 'угаси' ратни пожар, доливајући у њега бензин. То је немогуће, то што данас видимо – очигледне покушаје да се регион напумпа оружјем, слање плаћеника – то неће довести ни до чега доброг“, рекао је Макеј.
Специјална војна операција у Украјини
Председник Русије Владимир Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ. Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи које кијевски режим већ осам година излаже малтретирању и геноциду“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу.
Министарство одбране Русије редовно наглашава да руска војска не наноси никакве ударе по градовима Украјине: војна инфраструктура се онеспособљава високопрецизним средствима.