„Врхунац цинизма“: Премијерка Србије о захтеву Приштине за чланство у Савету Европе
10:20 17.05.2022 (Освежено: 13:11 26.08.2022)
© Sputnik / Лола ЂорђевићАна Брнабић
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Пратите нас
Премијерка Србије Ана Брнабић нагласила је да је такозвано Косово поднело захтев за чланство у Савету Европе у години када је Приштина ускратила једно од основних права Србима у јужној покрајини, а то је изјашњавање на референдуму 16. јануара и изборима одржаним 3. априла.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
"То је врхунац цинизма, није то кршење споразума, на шта смо навикли и што се подразумева - рекли су јасно да не планирају да имплементирају Бриселски споразум - али сада се уз помоћ пријатеља пријављују у Савет Европе који је заштитник људских права и то они који су понистили сва права Срба на КиМ", казала је Брнабић на ТВ Пинк.
Премијерка је додала да су то учинили уз нечију подршку и навела да је посебно заинтересована да види како ће гласати земље Квинте, које су након што је Србима онемогућено гласање на Косову и Метохији поводом тога издале оштро саопштење.
"Права Срба крше највише у 2022. години када су поднели захтев за чланство у Савету Европе. Очекујем од земаља Квинте да стану иза својих речи и кажу им не, не може. Али видећемо. Земље Квинте су дале оштру изјаву након што је Пристина забранила гласање Србима на КиМ и какко ће после такве изјаве подржати Приштину да уђе у СЕ. Немогуће је, а ако подрже, морали би да објасне како те две ствари иду заједно", поручила је Брнабић.
Истакла је да се такозвано Косово непосредно након што су политичари у Приштини и званично укинули сва људска права Србима или основно људско право - право на глас, пријављују за чланство у институцији чији је основни и врхунски циљ управо заштита људских права.
"Савет Европе је институција заштитник људских права, демократије", наглашава премијерка.
Она је рекла да очекује од земаља Квинте и Г7 да не подрже чланство тзв Косова у Савету Европе и додала да ако буде другачије, "онда је оштро саопштење Квинте на недозвољавање гласања Србима мртво слово на папиру и парадирање папирима који немају тежину и не значе ништа".
"Очекујем од тих земаља, као и од земаља Г7 да не подрже захтев тзв. Косова за чланство у СЕ јер они говоре да Косово крши основна људска права, основне постулате демократије и утолико их више не занима владавина права", указала је премијерка.
Брнабић наводи да је због лицемерства и цинизма које је проширено и на исток и на запад, позиција Србије тешка и мучна и указује на то да је Србија једина која је увек поштовала принципе међународног права.
"Све што видимо друго из дана у дан и са истока и запада јесте лицемерје и свако тумачи међунарпдно право како му одговара и спочитава другима, а највише нама да нешто не поштујемо, док једино ми поштујемо", истиче.
Коментаришући одликовање једне од држава САД - Ајове премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија, Брнабић каже да је то одликовање једне државе у оквиру САД, а да је занимљивије то што Курти није имао састанке у Белој кући или са неким из врха Бајденове администрације.
"То није имао ни до сада и у том смислу мислим да Америка има много више фер однос и искренији став према непоштовању Бриселског споразума од ЕУ која је гарант тог споразума", казала је Брнабић.
Додала је да су само захваљујући САД и Трамповој администрацији укинуте 100 одсто таксе на робу из централне Србије и подсетила да је ЕУ то декларативно осуђивала, али ништа више од тога није урадила.
"Никакве консеквенце није Приштина трпела, САД су урадиле много више и захваљујући њима су повучене таксе и од тада играју јаснију улогу и много јасније се постављају према кршењу споразума", казала је премијерка, а пренео Танјуг.