https://sputnikportal.rs/20220530/naucnici-izracunali-kad-ce-covecanstvo-biti-spremno-za-medjuplanetarni-zivot-1137843912.html
Научници израчунали кад ће човечанство бити спремно за међупланетарни живот
Научници израчунали кад ће човечанство бити спремно за међупланетарни живот
Sputnik Србија
У студији, коју потписују научници из САД-а, Пољске, Кине и Индије, наводи се како ће људи у крајњем исходу морати да напусте Земљу како би преживели будуће... 30.05.2022, Sputnik Србија
2022-05-30T20:17+0200
2022-05-30T20:17+0200
2022-05-30T20:17+0200
наука и технологија
наука и технологија
магазин
свемир
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e6/04/01/1136054775_0:255:2561:1695_1920x0_80_0_0_07a37af4920023a0e2c5cbbdfecb7a63.jpg
Научници су закључили да ће људи ускоро постати довољно интелигентни за међупланетарни живот.Како наводе, у следећих 200 година људска интелигенција могла би да се развије до тачке у којој би постала цивилизација типа 1 по Кардашевом моделу.Ради се о моделу који је осмишљен 1964. године и који процењује колико је цивилизација близу освајању свемирских пространстава и међупланетарном путовању. Темељи се на различитим врстама енергије коју свака цивилизација може да користи и да похрањује. Према научницима, за међупланетарни живот, нужно је да људи науче како да искоришћавају обновљиву енергију.Према овом моделу, цивилизација типа 1 је "планетарна цивилизација" која је научила да користи све главне изворе енергије на својој домаћој планети. Међутим, према тој класификацији људи још нису на том степену јер нису у потпуности овладали нуклеарном и енергијом из обновљивих извора.Поређења ради, цивилизација типа 2, која је названа "звездана цивилизација" подразумева да човечанство може да прикупља и похрањује сву енергију коју њена звезда испушта. Цивилизација типа 3, односно "галактичка цивилизација" пак може прикупљати и управљати енергијом коју производи цела галаксија.У студији, коју потписују научници из САД-а, Пољске, Кине и Индије, наводи се како ће људи на крају бити принуђени да напусте Земљу због катаклизмичких догађаја. Како би се то остварило, човечанство ће морати више да искоришћава обновљиве изворе енергије и почети да интензивније користити нуклеарну енергију. Осим тога, требало би интензивније кренути у борбу против климатских промена јер би оне могле да имају катастрофалне последице на даљи развој.Човечанство би требало да тежи томе да оствари драматичну транзицију у коришћењу енергије између 2020. и 2050. године, односно што је пре могуће, како би решило барем најбитније проблеме који стоје на путу даљем развоју цивилизације, записали су научници у свом раду.Научници додају како је најбољи одговор за проблем енергије, боље и интензивније искоришћавање нуклеарне енергије. Међутим, напомињу да то са собом повлачи питање збрињавања нуклеарног отпада. Поготово у светлу све интензивнијих климатских промена. Наиме, ако се нуклеарни отпад збрињава у превише плитким складиштима, потенцијално може доћи до његовог цурења у околину услед климатских промена које мењају температуру саме земље и изглед њене површине.Како би цело човечанство достигло статус цивилизације типа 1, морамо развити и омогућити приступ напреднијим технологијама свим одговорним нацијама и да истовремено омогући приступ обновљивим изворима енергије у целом свету. Само кроз пуно схватање наших заједничких потреба и широком заједничком сарадњом целог човечанства, моћи ћемо да избегнемо катастрофу и да наставимо успон према вишим степенима развоја цивилизације, закључили су научници.Ако човечанство испуни оптимистичне процене које су научници навели у својој студији, до цивилизације типа 1 могли бисмо доћи "већ" 2371. године, преноси портал Зимо.
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2022
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Вести
sr_RS
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e6/04/01/1136054775_0:15:2561:1935_1920x0_80_0_0_5790a440553a1b46a772004a92a45123.jpgSputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
наука и технологија, магазин, свемир
наука и технологија, магазин, свемир
Научници израчунали кад ће човечанство бити спремно за међупланетарни живот
У студији, коју потписују научници из САД-а, Пољске, Кине и Индије, наводи се како ће људи у крајњем исходу морати да напусте Земљу како би преживели будуће катаклизмичке догађаје.
Научници су закључили да ће људи ускоро постати довољно интелигентни за међупланетарни живот.
Како наводе, у следећих 200 година људска интелигенција могла би да се развије до тачке у којој би постала цивилизација типа 1 по Кардашевом моделу.
Ради се о моделу који је осмишљен 1964. године и који процењује колико је цивилизација близу освајању свемирских пространстава и међупланетарном путовању.
Темељи се на различитим врстама енергије коју свака цивилизација може да користи и да похрањује. Према научницима, за међупланетарни живот, нужно је да људи науче како да искоришћавају обновљиву енергију.
Према овом моделу, цивилизација типа 1 је "планетарна цивилизација" која је научила да користи све главне изворе енергије на својој домаћој планети. Међутим, према тој класификацији људи још нису на том степену јер нису у потпуности овладали нуклеарном и енергијом из обновљивих извора.
Поређења ради, цивилизација типа 2, која је названа "звездана цивилизација" подразумева да човечанство може да прикупља и похрањује сву енергију коју њена звезда испушта. Цивилизација типа 3, односно "галактичка цивилизација" пак може прикупљати и управљати енергијом коју производи цела галаксија.
У студији, коју потписују научници из САД-а, Пољске, Кине и Индије, наводи се како ће људи на крају бити принуђени да напусте Земљу због катаклизмичких догађаја. Како би се то остварило, човечанство ће морати више да искоришћава обновљиве изворе енергије и почети да интензивније користити нуклеарну енергију. Осим тога, требало би интензивније кренути у борбу против климатских промена јер би оне могле да имају катастрофалне последице на даљи развој.
Човечанство би требало да тежи томе да оствари драматичну транзицију у коришћењу енергије између 2020. и 2050. године, односно што је пре могуће, како би решило барем најбитније проблеме који стоје на путу даљем развоју цивилизације, записали су научници у свом раду.
Научници додају како је најбољи одговор за проблем енергије, боље и интензивније искоришћавање нуклеарне енергије. Међутим, напомињу да то са собом повлачи питање збрињавања нуклеарног отпада. Поготово у светлу све интензивнијих климатских промена. Наиме, ако се нуклеарни отпад збрињава у превише плитким складиштима, потенцијално може доћи до његовог цурења у околину услед климатских промена које мењају температуру саме земље и изглед њене површине.
Како би цело човечанство достигло статус цивилизације типа 1, морамо развити и омогућити приступ напреднијим технологијама свим одговорним нацијама и да истовремено омогући приступ обновљивим изворима енергије у целом свету. Само кроз пуно схватање наших заједничких потреба и широком заједничком сарадњом целог човечанства, моћи ћемо да избегнемо катастрофу и да наставимо успон према вишим степенима развоја цивилизације, закључили су научници.
Ако човечанство испуни оптимистичне процене које су
научници навели у својој студији, до цивилизације типа 1 могли бисмо доћи "већ" 2371. године,
преноси портал Зимо.