ЕУ одобрила текст шестог пакета санкција
16:27 02.06.2022 (Освежено: 17:01 02.06.2022)
© Sputnik / Алексей ВитвицкийЗаставе Европске уније испред седишта Европског парламента у Бриселу
© Sputnik / Алексей Витвицкий
Пратите нас
Стални представници Европске уније одобрили су законске текстове шестог пакета санкција Русији, укључујући ембарго на нафту.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Конкретно, ради се о забрани увоза руске нафте која се превози морем.
Најављене мере предвиђају искључење „Сбербанке“, још две руске и једне белоруске банке из СВИФТ-а.
Санкције такође повећавају ограничења на извоз хемикалија и високих технологија у Русију.
Осим тога, Европска унија је проширила списак руских држављана против којих су уведена песронална ограничења: на списку се налазе представници безбедносних структура, бизнисмени и медијски радници.
„Личне санкције ће бити уведене припадницима снага безбедности и војске, организацијама у индустријском и технолошком сектору, олигарсима, појединцима укљученим у пропаганду и њиховим породицама“, наводи се у саопштењу француског представништва у ЕУ на Твитеру.
Такође се наводи да ће Европска унија забранити емитовање на европској територији три „медијске организације укључене у ширење пропаганде“.
Како је касније јавила агенција Блумберг, новим пакетом антируских санкција предвиђено је да се из СВИФТ-а искључе „Россељхозбанка“ и Московска кредитна банка.
Санкције ће ступити на снагу након њиховог објављивања у службеном гласнику.
Шефови држава и влада земаља Европске уније постигли су 31. маја договор о увођењу ембарга на увоз две трећине руске нафте.
Русија је 24. фебруара започела специјалну војну операцију у Украјини. Председник Русије Владимир Путин назвао је њен циљ „заштитом људи који су већ осам година изложени геноциду од стране кијевског режима“. Како је саопштило Министарство одбране РФ, од 25. марта Оружане снаге су извршиле главне задатке прве етапе – значајно су смањиле борбени потенцијал Украјине. Како је раније наведено, главни циљ руског Министарства је ослобођење Донбаса.
Као одговор на руску специјалну војну операцију у Украјини, западне земље почеле су да уводе нове антируске санкције. Портпарол Кремља Дмитриј Песков приметио је да су то веома озбиљна ограничења, али се Русија за њих унапред припремала. Са своје стране, шеф руске дипломатије Сергеј Лавров изјавио је да су стране компаније које одбијају да послују са Русијом то учиниле под огромним притиском, али да ће Русија решити све проблеме са економијом које јој Запад ствара.