https://sputnikportal.rs/20220616/evropska-bitka-za-univerzalni-punjac--utvrdjen-krajnji-rok-1138617853.html
Европска битка за универзални пуњач – утврђен крајњи рок
Европска битка за универзални пуњач – утврђен крајњи рок
Sputnik Србија
Све компаније које испоручују техничке производе на тржиште Европске уније мораће од јесени 2024. да обезбеде јединствени УСБ-Ц пуњач, не само за паметне... 16.06.2022, Sputnik Србија
2022-06-16T21:58+0200
2022-06-16T21:58+0200
2022-06-16T21:58+0200
ит
наука и технологија
магазин
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e6/06/10/1138618399_0:84:1920:1164_1920x0_80_0_0_fe5a1b6671ba3656c9f162a594fb9ead.jpg
За сада се незванично помиње да правило неће одмах важити и за произвођаче лаптопова, који ће имати нешто мање од четири године да се прилагоде тим стандардима, то јест 40 месеци откад европске власти буду званично усвојиле уредбу о обавезном инсталирању УСБ-Ц улаза на уређајима. Очекује се да ће до тада бити стандардизовано и време пуњења уређаја.Ове новине појединим компанијама неће бити проблем, али хоће „Еплу”, који користи сопствену технологију за „ајфон” и који се дуго опирао идеји која постоји већ дуги низ година. Ту компанију очекују велике промене у производњи.Како је објавио „Вашингтон пост”, „Епл” наводно већ тестира ту могућност и такав улаз већ постоји на појединим таблетима и лаптоповима. Питање је само да ли ће због измене европских прописа ове линије уређаја бити у продаји само у Европи или и на целокупном тржишту. Више је стручњака који сматрају да ће универзални пуњач заживети у целокупном асортиману „Епла”.ЕУ рачуна да ће се на овај начин смањити и количина електронског отпада.Почетком ове године, када је већ постало јасно да је Европа озбиљна у намери да уведе универзални пуњач, европарламентарка Биљана Борзан рекла је да се на прописе који решавају тај проблем чека десет година и да „не би требало дозволити да буду половични”. Ово је констатовала с правом јер је већ почело да се нагађа да би новине могле скупо да коштају управо потрошаче, пише „Политика“.Борзанова је рекла да прописи представљају велику предност за све грађане који су досад морали да купују различите пуњаче за уређаје и већина има пуне фиоке старих модела. Зато су у Одбору за заштиту потрошача навели како је важно да они у будућности приликом куповине нових уређаја буду јасно информисани о томе да ли купују производ с пуњачем или без њега.Такође, не би требало да се догађа да цена тог уређаја буде иста и када се продаје с пуњачем или када је без њега. Борзанова је објаснила да је просечна цена пуњача око 35 евра, те да би купци требало да остваре толику уштеду приликом куповине ових уређаја.Европска комисија је још 2009. године омогућила главним произвођачима на тржишту да донесу заједничко решење, што је довело до смањења врста пуњача, али не и до јединственог пуњача.Ипак, то је допринело да на тржишту сада доминирају три модела, што је велики успех будући да их је некада било 30. Још нису познати сви детаљи, али се зна да је предлог да пуњач у будућности неће бити обавезан додатак приликом куповине уређаја, а да би то морало да буде назначено на паковањима.
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2022
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Вести
sr_RS
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e6/06/10/1138618399_213:0:1920:1280_1920x0_80_0_0_983806b4c08a75ca07c49570cbe97eed.jpgSputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
ит, магазин
Европска битка за универзални пуњач – утврђен крајњи рок
Све компаније које испоручују техничке производе на тржиште Европске уније мораће од јесени 2024. да обезбеде јединствени УСБ-Ц пуњач, не само за паметне мобилне телефоне већ и за готово све друге уређаје – таблете, слушалице, камере, конзоле, блутут звучнике, компјутерске мишеве...
За сада се незванично помиње да правило неће одмах важити и за произвођаче лаптопова, који ће имати нешто мање од четири године да се прилагоде тим стандардима, то јест 40 месеци откад европске власти буду званично усвојиле уредбу о обавезном инсталирању УСБ-Ц улаза на уређајима. Очекује се да ће до тада бити стандардизовано и време пуњења уређаја.
Ове новине појединим компанијама неће бити проблем, али хоће „Еплу”, који користи сопствену технологију за „ајфон” и који се дуго опирао идеји која постоји већ дуги низ година. Ту компанију очекују велике промене у производњи.
Европска унија је пре неколико дана постигла привремени споразум о овом питању које су иницирале и подржале најутицајније потрошачке организације јер ће купцима донети велику уштеду.
Како је објавио „Вашингтон пост”, „Епл” наводно већ тестира ту могућност и такав улаз већ постоји на појединим таблетима и лаптоповима. Питање је само да ли ће због измене европских прописа ове линије уређаја бити у продаји само у Европи или и на целокупном тржишту. Више је стручњака који сматрају да ће универзални пуњач заживети у целокупном асортиману „Епла”.
ЕУ рачуна да ће се на овај начин смањити и количина електронског отпада.
Почетком ове године, када је већ постало јасно да је Европа озбиљна у намери да уведе универзални пуњач, европарламентарка Биљана Борзан рекла је да се на прописе који решавају тај проблем чека десет година и да „не би требало дозволити да буду половични”. Ово је констатовала с правом јер је већ почело да се нагађа да би новине могле скупо да коштају управо потрошаче,
пише „Политика“.
Борзанова је рекла да прописи представљају велику предност за све грађане који су досад морали да купују различите пуњаче за уређаје и већина има пуне фиоке старих модела. Зато су у Одбору за заштиту потрошача навели како је важно да они у будућности приликом куповине нових уређаја буду јасно информисани о томе да ли купују производ с пуњачем или без њега.
Такође, не би требало да се догађа да цена тог уређаја буде иста и када се продаје с пуњачем или када је без њега. Борзанова је објаснила да је просечна цена пуњача око 35 евра, те да би купци требало да остваре толику уштеду приликом куповине ових уређаја.
Сваке године у Европској унији готово 13 тона пуњача заврши на отпаду, што је забрињавајући податак. Процењује се да потрошачи на куповину додатних пуњача потроше око 250 милиона евра годишње.
Европска комисија је још 2009. године омогућила главним произвођачима на тржишту да донесу заједничко решење, што је довело до смањења врста пуњача, али не и до јединственог пуњача.
Ипак, то је допринело да на тржишту сада доминирају три модела, што је велики успех будући да их је некада било 30. Још нису познати сви детаљи, али се зна да је предлог да пуњач у будућности неће бити обавезан додатак приликом куповине уређаја, а да би то морало да буде назначено на паковањима.