Подстицај за америчку индустрију оружја: Зашто Запад обећава додатну помоћ Кијеву
© Фото : U.S. Army / Charles RosemondПротивтенковски ракетни комплекс Џавелин
© Фото : U.S. Army / Charles Rosemond
Пратите нас
Американци су најавили додатну помоћ Кијеву у вредности од 12 милијарди долара. Како оцењују за Спутњик руски експерти, ова финансијска средства ће отићи пре свега на развој америчког војно-индустријског комплекса и његово стимулисање.
Саветник за националну безбедност председника Сједињених Америчких Држава Џејк Саливан разговарао је са шефом кабинета председника Украјине Андрејом Јермаком о додатној помоћи Кијеву у вредности од 12 милијарди долара.
Шеф прес-службе Савета за националну безбедност Беле куће Едријан Вотсон изјавио је да је Саливан нагласио да су „САД посвећене пружању подршке украјинском народу у одбрани свог суверенитета и демократије“.
Цвета посао америчкој индустрији оружја
Како каже за Спутњик руски политиколог Владимир Шаповалов, додатна помоћ у вредности од 12 милијарди долара, коју Вашингтон обећава Кијеву, неће мрднути из Америке. Према речима стручњака, новац ће бити усмерен на куповину оружја, као и на развој америчког војног-индустријског комплекса.
„Пре свега, ово је огроман новац са тачке гледишта војног буџета. Он неће бити усмерен за потребе обичног украјинског народа. Овај новац ће заправо остати у Америци и биће искоришћен за куповину америчког оружја Украјини“, објашњава саговорник Спутњика, додајући да украјинска држава све више зависи од војне помоћи Сједињених Америчких Држава.
Са овом оценом слаже се и војни коментатор и пуковник у пензији Александар Жилин. Према његовим речима, део средстава биће усмерен америчком војно-индустријском комплексу који ће производити неопходну технику Оружаним снагама Украјине.
„Амерички војно-индустријски комплекс ће производити неопходну војну технику. Осим тога, није искључена могућност да ће то бити производња новије технике. Дакле, Американцима ће посао процветати јер ће њихов војно-индустријски комплекс од овога профитирати“, констатује наш саговорник.
Празне се складишта оружја
Међутим, како каже Шаповалов, ни Сједињене Државе, ни Европска унија, тренутно немају довољно оружја којим могу да задовоље потребе кијевског режима. Због тога, према речима стручњака, сва финансијска средства улажу искључиво у свој војно-индустријски комплекс.
„Оружја дефинитивно нема довољно. Складишта су опустошена у скоро свим европским земљама и Сједињеним Америчким Државама. С друге стране, значајан део наоружања које се испоручује Украјини није ефикасно због ниске квалификације украјинске војске, високе корупције и ефикасног ликвидирања овог оружја од стране руске војске“, констатује стручњак.
Слично мишљење дели и директор Центра за војно-политичка истраживања руског Универзитета за међународне односе МГИМО Алексеј Подберјоскин. Према његовим речима, иако је амерички производни капацитет огроман, ни Сједињене Америчке Државе, немају неисцрпне резерве оружја.
„Све што је могло да се испоручи Украјини, Вашингтон и његови сарадници су већ испоручили. Сада се само мали део наоружања узима од Оружаних снага западних земаља. Осим тога, дају се наруџбе за будуће испоруке које се не могу завршити за кратко време“, објашњава стручњак за РТ.
На питање зашто Американци настављају да подржавају Украјину током сукоба са Русијом, Шаповалов каже да је главни циљ Сједињених Америчких Држава да украјински сукоб буде што дужи и крвавији.
„Што је сукоб интензивнији, то је већи број жртава – цивила. Тиме ће такође бити остварени неки од циљева Сједињених Држава. Осим тога, Американцима је веома важно да се што више ослаби европска економија и повећа њена зависност од Сједињених Држава“, констатује Шаповалов .
Подсетимо, од почетка године САД, као и друге западне земље повећале су испоруке оружја и муниције Украјини. Овај процес је настављен након почетка специјалне руске операције.
Од почетка руске специјалне војне операције у Украјини САД су издвојиле више од 16,2 милијарде долара за војне потребе Украјине. У последњи пакет помоћи од 1,1 милијарде, који је Пентагон објавио 28. септембра, ушло је 18 вишецевних ракетних бацача Хајмарс, 150 оклопних возила ХММWВ, радари, средства борбе против дронова, као и 40 камиона и 80 приколица за превоз тешке технике.