https://sputnikportal.rs/20221115/odnosi-srbije-i-kine-na-najvisoj-tacki-u-istoriji-1146165881.html
Односи Србије и Кине на највишој тачки у историји
Односи Србије и Кине на највишој тачки у историји
Sputnik Србија
Односи између Србије и Кине су највишој тачки у историји, поручено је данас са састанка Комисије за сарадњу Скупштине Србије и Свекинеског народног конгреса... 15.11.2022, Sputnik Србија
2022-11-15T15:39+0100
2022-11-15T15:39+0100
2022-11-15T15:39+0100
србија
србија – политика
србија
политика
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/110936/09/1109360959_16:0:1051:582_1920x0_80_0_0_c5465df0bffab9cbbab59141661b46fc.jpg
Потпредседник Сталног Комитета Свекинеског народног конгреса и копредседавајући Комисији Хао Мингђин истакао је да су упркос географској удаљености, Србија и Кина челични пријатељи и свеобухватни стратешки партнери.Он је, на састанку одржаном путем видео линка, оценио да је овакав вид међупарламентарне сарадње од узајамне користи за оба парламента и додао да је кинеска страна спремна да настави добар тренд интензивне размене контаката између законодавних тела, саопштено је из Скупштине Србије.Потпредседница српског парламента Сандра Божић истакла је да су односи на највишој тачки у историји, на нивоу свеобухватног стратешког партнерства, које је на парламентарном плану конкретизовано потписивањем Меморандума о разумевању између два парламента и Протокола о успостављању Комисије.Тиме је, каже, потврђено да сарадња законодавних институција представља важан сегмент даљег продубљивања и обогаћивања свеобухватног стратешког партнерства између две земље.Додала је да је успостављањем Комисије створен одличан оквир за унапређење сарадње између радних тела, посланичких група пријатељства и делегација у међународним парламентарним институцијама.Саговорници су се сагласили и да о изванредним односима сведоче редовне узајамне посете на највишем нивоу, како председника две државе, Алекандра Вучића и Си Ђинпинга, тако и званичника владе, али и више од 100 реализованих годишњих посета политичких и привредних делегација.На састанку је посебно истакнут значај узајамне подршке виталним интересима Србије и Кине на мултилатералном плану, у оквиру међународних организација.Разматране су и теме очувања основних принципа међународног права и сарадње у мултилатералним организацијама, сарадња у области трговине, туризма и културе, а размењена су и искуства о добром управљању.Божић и потпредседник парламента Борко Стефановић захвалили су се на принципијелном ставу Кине по питању Косова и Метохије, и поштовању међународног права и територијалног интегритета и суверенитета Србије, као и на подршци Кине Србији по питању захтева за чланство тзв. Косова у међународним организацијама.Истакли су и да Србија снажно подржава територијални интегритет Кине и политику "једне Кине" и став да су Тајван, Шинза и Синђанг неодвојиви делови кинеске територије.Божић је указала на значај узајамне подршке на међународном плану и истицања поштовања међународног јавног права, посебно у специфичним глобалним политичким околностима.
србија
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2022
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Вести
sr_RS
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/110936/09/1109360959_145:0:921:582_1920x0_80_0_0_a9ccd0a166378a4fcb883eb817260ee5.jpgSputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
србија – политика, србија, политика
србија – политика, србија, политика
Односи Србије и Кине на највишој тачки у историји
Односи између Србије и Кине су највишој тачки у историји, поручено је данас са састанка Комисије за сарадњу Скупштине Србије и Свекинеског народног конгреса Кине.
Потпредседник Сталног Комитета Свекинеског народног конгреса и копредседавајући Комисији Хао Мингђин истакао је да су упркос географској удаљености, Србија и Кина челични пријатељи и свеобухватни стратешки партнери.
Он је, на састанку одржаном путем видео линка, оценио да је овакав вид међупарламентарне сарадње од узајамне користи за оба парламента и додао да је кинеска страна спремна да настави добар тренд интензивне размене контаката између законодавних тела, саопштено је из Скупштине Србије.
Потпредседница српског парламента Сандра Божић истакла је да су односи на највишој тачки у историји, на нивоу свеобухватног стратешког партнерства, које је на парламентарном плану конкретизовано потписивањем Меморандума о разумевању између два парламента и Протокола о успостављању Комисије.
Тиме је, каже, потврђено да сарадња законодавних институција представља важан сегмент даљег продубљивања и обогаћивања свеобухватног стратешког партнерства између две земље.
Додала је да је успостављањем Комисије створен одличан оквир за унапређење сарадње између радних тела, посланичких група пријатељства и делегација у међународним парламентарним институцијама.
Саговорници су се сагласили и да о изванредним односима сведоче редовне узајамне посете на највишем нивоу, како председника две државе, Алекандра Вучића и Си Ђинпинга, тако и званичника владе, али и више од 100 реализованих годишњих посета политичких и привредних делегација.
На састанку је посебно истакнут значај узајамне подршке виталним интересима Србије и Кине на мултилатералном плану, у оквиру међународних организација.
Разматране су и теме очувања основних принципа међународног права и сарадње у мултилатералним организацијама, сарадња у области трговине, туризма и културе, а размењена су и искуства о добром управљању.
Божић и потпредседник парламента Борко Стефановић захвалили су се на принципијелном ставу Кине по питању Косова и Метохије, и поштовању међународног права и територијалног интегритета и суверенитета Србије, као и на подршци Кине Србији по питању захтева за чланство тзв. Косова у међународним организацијама.
Истакли су и да Србија снажно подржава територијални интегритет Кине и политику "једне Кине" и став да су Тајван, Шинза и Синђанг неодвојиви делови кинеске територије.
Божић је указала на значај узајамне подршке на међународном плану и истицања поштовања међународног јавног права, посебно у специфичним глобалним политичким околностима.