Важан регионални играч: Турска је била и остала заступник афирмације Косова
20:07 22.12.2022 (Освежено: 20:09 22.12.2022)
© PixelsТурска и тзв. Косово - илустарција
© Pixels
Пратите нас
Изјаве из Турске у којима се Косово истиче као зона националног интереса и безбедности те земље су потпуно у складу с регионалним циљевима које Анкара жели да реализује кроз своју спољну политику и да буде пандан западном присуству, сагласни су саговорници Спутњика.
Ово је закључак бившег амбасадор у Египту Драгана Бисенића, експерта за Блиски исток, и професора геополитике Срђана Перишића поводом оцене угледног турског експерта за регионална питања Фираса Радвана Оглуа да је Косово зона турске безбедности.
Турска одувек на страни Косова
На питање зашто Косово за Турску има толики значај Драган Бисенић, бивши амбасадор и стручњак за Блиски исток, каже да оцене турских званичника у којима Косово истичу као зону свог националног интереса и безбедности нису изненађујуће нити необичне.
„У оквиру овакве оријентације појављује се турски председник Реџеп Тајип Ердоган који је баштиник наслеђа што се тиче БИХ као доминантна личност јер му је још Алија Изетбеговић рекао да му оставља БиХ у аманет али и да буде доминантан у политици на Косову,“ сматра Бисенић.
Међутим, како каже, чини се да је сам утицај Ердогана на Косову мање важан него у БиХ иако је Турска била међу првима државама која је признала независно Косово и то је Ердоган доста наглашавао током посета Приштини.
„Ове године није Посетио Приштину, а био је у целом региону. Ердоган је у неким приликама, као на недавно одржаном Туркофонском самиту на страни Косова јер је изјавио да је Косово признало више од 120 држава, што је претеривање, то јест не одговара стварном стању. Ердоган ту наступа као снажан заступник косовске афирмације на међународном плану,“ истиче Бисенић.
Треба рећи и, додаје бивши амбасадор, да се Турска суочава и са питањем Северног Кипра које се често пореди са Косовом, при чему је проблем Северног Кипра за њу већи и важнији него питање Косова.
„Ердоган је политичар са дугом каријером и он је изградио личан односа са својим партнерима, па тако и са косовским представницима. Он јесте ове године упутио честиткее Куртију у свом писму али се у њему помиње и учешће турских представника у косовској влади. Истовремено је тражио да се преиспита одлука Приштине о отварању амбасаде у Јерусалиму јер се тако штети палестинском питању", подсећа наш саговорник.
Део спољне политике Турске
Бисенић закључује да је изјава да је Косово од интереса за турску националну безбедност у складу са оним што та држава спроводи у својој спољној политици.
Професор геополитике др Срђан Перишић истиче да постоје три аспекта која Турску спајају са Косовом и Метохијом - историјски, савремени и унутрашњи фактор.
„Постоји притисак Запада на Балкану где Аљбина Куртија подржава Немачка, Едија Раму Америка, а Турска се ту осећа ускраћено и зато преко ова три аспекта покушава да преко Косова буде присутна у региону, што ће неминовно довести до кварења односа са Србијом,“ каже Перишић.
Када је реч о унутрашњим аспектима који спајају Турску и и Албанце уопште, Перишић каже да треба погледати само чињеницу да су Албанци, било да су пореклом са Космета, Македоније или Албаније, веома утицајни у Турској.
Три битна аспекта
„Они су тамо на позицијама судија, политичара, адвоката, професори… У свим политичким странкама у Турској постоје јаке групације Турака албанског порекла,“ истиче Перишић.
"То је, додаје саговорник Спутњика, само један сегмент зашто Турска на Албанце гледа као на свој простор деловања.„Где год су Албанци, Турци то сматрају својом интересном зоном. То је дакле притисак који Турска има изнутра. И то је једна димензија сагледавања ове теме јер не заборавите да је саветник за Балкан турског председника Тајипа Ердогана Албанац пореклом из западне Македоније. Друга димензија је историјска повезаност јер су једино Албанци били за то да турско царство које се распадало остане на овим просторима. Албанци који се тада још нису били афирмисали као народ или нација су себе видели као део Турске,“ објашњава Перишић.
Регионални играч
Трећа димензија могла би да се подведе под савремено време где Ердоган покушава да води независну спољну политику регионалног карактера.
„Сегмент те његове регионалне политике за Турску је Балкан као регија и задатак Турске је да се ту афирмише као лидер, као регионални играч. Турска је до сада остварила фантастичне односе са Србијом,“ истиче Перишић.
Србија је чак једина у Европи стала уз Ердогана кад је покушан пуч у Турској, али сегмент у коме нема слагања је био и остао Косово и Метохија, закључује наш саговорник.