Црна Гора: Иницијатива за ревидирање Споразума са Хрватском о ратним злочинима
© Sputnik / Бобан НововићСкупштина Црне Горе
© Sputnik / Бобан Нововић
Пратите нас
Неопходно је покренути иницијативу за ревидирење Споразума државних тужилаштава Црне Горе и Хрватске о сарадњи и гоњењу починилаца кривичних дјела ратних и злочина против човјечности и геноцида.
То се наводи у предлогу закључака Одбора за политички систем, правосуђе и управу Скупштине Црне Горе, достављеним парламенту на основу контролних саслушања о примјени Споразума одржаних 16. јануара и 6. фебруара.
надлежни органи треба да ураде све како би се до краја ријешили нерасвијетљени ратни злочини, оцјењује се у закључцима.
“И како би се изразила осуда, и постигла пресуда свих ратних злочина почињених у својеврсном логору смрти "Лора", без одбзира на проток времена који не смије бити оправдање за неактивности надлежних државних органа”, каже се у предложеним закључцима.
Како се наводи, то су злочини које је потребно истраживати све док се не постигне сврха да сви актери који су учествовали у извршавању овог монструозног злочина одговарају за своја дјела.
“Неопходно је да Специјално државно тужилаштво, предузме све потребне радње у складу са законом и прописима када је истрага о случају „Лора 3“ у питању, као и за све остале ратне злочине, како би се стекли услови и привели пред лицем правде починиоци ових гнусних злочина”, каже се у закључцима Одбора.
Оцјењује се да је потребно покренути иницијативу за ревидирањем овог споразума с обзиром да, како се наводи, постоји “очигледна асиметрицност у правима и обавезама и да је анализирајући подручје примјене јасно да у момениу потписивања стране уговорнице нијесу биле равноправне”.
“Такоде је неопходно инсистирати код хрватског правосуђа и тужлаштва да и поред великог протока времена истрају на истрази случаја "Лора 3". Не смије се допустити да овај злоћин остане некажњен, да изостане било која кривичноправна консеквенца, што је до сада био случај”, наводи се у предложеним закључцима.
Неопходно је, како се истиче, давати легитиман подстицај да се о овом, а и осталим случајевима ратних злочина сазна пуна истина и да се приведу правди сви они који су се огријешиии о међународно и домаће право, као и о етички поредак и стандарде.
“Неоходно је да се предузму све мјере и активносли, како би се дошло до процесуирања свих лица која нијесу процесуирана, а који су учесници или саучесници у случају званом "Лора 3"”, сматрају чланови Одбора.
У закључцима се позивају све институције система за цивилизаеијски однос према невиним жртвама ратног злочина "Лора 3", као и према породицама ових жртава.
“Потребно је да се исказује пијетет према њима, као и да се унаприједи систем борачко-инвалидске заштите и да се пружи одговарајућа подршка породицама и на нематеријалном плану, да се не осјећају запостављено и заборављено”, каже се у закључцима.
Наводи се да је потребно исказати јаку политичку вољу по питању ратних злочина, да се конкретно крене у разрјешавање и кажњавање и гоњење злочинаца како би се задовољила правда.
“Неопходно је да одговорност за извршене ратне злочине буде искључиво индивидуална и зато треба осудити било какав покушај приписивања колективне одговорности било којем народу или некој другој етничкој, вјерској или сличној групи”, каже се у предложеним закључцима