https://sputnikportal.rs/20230405/makron-sa-velikom-delegacijom-putuje-u-kinu-upozorice-sija---dalji-odnosi-ce-zavisiti-od-ukrajine-1153635989.html
Макрон са великом делегацијом путује у Кину: Упозориће Сија - даљи односи ће зависити од Украјине
Макрон са великом делегацијом путује у Кину: Упозориће Сија - даљи односи ће зависити од Украјине
Sputnik Србија
Догађаји у Украјини биће једна од тема разговора на састанцима који ће се одржати у оквиру тродневне државне посете председника Француске Емануела Макрона... 05.04.2023, Sputnik Србија
2023-04-05T09:31+0200
2023-04-05T09:31+0200
2023-04-05T09:31+0200
свет
свет
свет – политика
кина
европска унија (еу)
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/112111/62/1121116272_0:0:3199:1799_1920x0_80_0_0_8ba39014f67646a529d7fece3b05b44a.jpg
Јелисејска палата је претходно обавестила новинаре о садржају посете, што је наговестило да ће догађаји у Украјини бити у центру разговора са кинеским властима, преносе француски медији.Такође се наводи да ће значајна делегација француских пословних људи допутовати у Кину са Макроном.Према писању медија, најважнији производи француске економије који су од интереса за кинеску страну су вино и жестока пића (Француска је први инострани добављач Пекинга), авијација (други снабдевач после Сједињених Држава), козметика (други после Јапана) и фармацеутски производи (четврти после Немачке, Ирске и САД).Према подацима француске владе, у Кини је 2020. године било присутно 2.085 француских предузећа, углавном из великих индустријских група. Француска је први европски инвеститор по броју предузећа у Кини, али је Немачка на првом месту по трговинском промету.Истовремено, према подацима француског Министарства економије, тржишни удео Француске у Кини пао је на 1,3 одсто у 2022. години, у поређењу са 1,5 одсто у 2021. и 1,6 одсто у 2019. години. Париз знатно заостаје у овом показатељу за Берлином, који има 4,1 одсто.С тим у вези, један од најважнијих циљева посете француске делегације је интензивирање пословних веза које су биле обустављене током пандемије ковид-19.Макрон је по завршетку самита ЕУ 24. марта рекао да ће посетити Кину у пратњи председнице Европске комисије.Портпарол Европске комисије Ерик Мамер тада је објаснио новинарима да ће Макрон и фон дер Лајен заједно ићи у Кину, али да шефица ЕК неће учествовати у активностима француске државне посете. Имаће само заједнички састанак са кинеским председником Си Ђинпингом.Портпарол је указао на „веома важан” извештај Фон дер Лајенове о Кини и, према његовим речима, с тим у вези, Макронов позив је добар разлог за такву посету.Мамер је касније рекао новинарима да програм Фон дер Лајенове укључује састанак у четвртак са руководством Привредне коморе ЕУ и Кине, као и представницима различитих сектора европске привреде који су заступљени у земљи. Предвиђен је и састанак са премијером Ли Ћјангом. Она ће се поподне, заједно са Макроном, састати са Си Ђинпингом. Након тога ће обавити билатералне разговоре са кинеским председником.У извештају на који се позива представник ЕК, председник Европске комисије, говорећи у у Институту за Кину "Меркатора" и Центра за европску политику, између осталог, изјавила је да ће став Кине о ситуацији у Украјини одредити развој односа ЕУ са Пекингом.Она је истовремено истакла да је циљ ЕУ успостављање дипломатске стабилности у односима са Пекингом. "Неопходно је обезбедити дипломатску стабилност и отворену комуникацију са Кином. Сматрам да је одвајање од Кине неприхватљиво, то није у интересу Европе", рекао је шеф ЕК.
кина
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2023
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Вести
sr_RS
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/112111/62/1121116272_468:0:3199:2048_1920x0_80_0_0_b24855797e5600393455cdba3a378a3f.jpgSputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
свет, свет – политика, кина, европска унија (еу)
свет, свет – политика, кина, европска унија (еу)
Макрон са великом делегацијом путује у Кину: Упозориће Сија - даљи односи ће зависити од Украјине
Догађаји у Украјини биће једна од тема разговора на састанцима који ће се одржати у оквиру тродневне државне посете председника Француске Емануела Макрона Кини, у пратњи председнице Европске комисије (ЕК) Урсуле фон дер Лајен.
Јелисејска палата је претходно обавестила новинаре о садржају посете, што је наговестило да ће догађаји у Украјини бити у центру разговора са кинеским властима, преносе француски медији.
Шефица француске дипломатије Кетрин Колона, коментаришући пре неколико дана садржај будућих разговора у Кини, истакла је да Макрон намерава да упозори кинеско руководство о важности да се Пекинг „уздржи од војне подршке“ Русији.
Такође се наводи да ће значајна делегација француских пословних људи допутовати у Кину са Макроном.
Према писању медија, најважнији производи француске економије који су од интереса за кинеску страну су вино и жестока пића (Француска је први инострани добављач Пекинга), авијација (други снабдевач после Сједињених Држава), козметика (други после Јапана) и фармацеутски производи (четврти после Немачке, Ирске и САД).
Према подацима француске владе, у Кини је 2020. године било присутно 2.085 француских предузећа, углавном из великих индустријских група. Француска је први европски инвеститор по броју предузећа у Кини, али је Немачка на првом месту по трговинском промету.
Истовремено, према подацима француског Министарства економије, тржишни удео Француске у Кини пао је на 1,3 одсто у 2022. години, у поређењу са 1,5 одсто у 2021. и 1,6 одсто у 2019. години. Париз знатно заостаје у овом показатељу за Берлином, који има 4,1 одсто.
С тим у вези, један од најважнијих циљева посете француске делегације је интензивирање пословних веза које су биле обустављене током пандемије ковид-19.
Макрон је по завршетку самита ЕУ 24. марта рекао да ће посетити Кину у пратњи председнице Европске комисије.
„Позвао сам председницу Фон дер Лајен да ме прати у делу посете како бих Пекингу представио јединствени (европски) глас“, рекао је Макрон на конференцији за новинаре у Бриселу.
Портпарол Европске комисије Ерик Мамер тада је објаснио новинарима да ће Макрон и фон дер Лајен заједно ићи у Кину, али да шефица ЕК неће учествовати у активностима француске државне посете. Имаће само заједнички састанак са кинеским председником Си Ђинпингом.
Портпарол је указао на „веома важан” извештај Фон дер Лајенове о Кини и, према његовим речима, с тим у вези, Макронов позив је добар разлог за такву посету.
Мамер је касније рекао новинарима да програм Фон дер Лајенове укључује састанак у четвртак са руководством Привредне коморе ЕУ и Кине, као и представницима различитих сектора европске привреде који су заступљени у земљи. Предвиђен је и састанак са премијером Ли Ћјангом. Она ће се поподне, заједно са Макроном, састати са Си Ђинпингом. Након тога ће обавити билатералне разговоре са кинеским председником.
У извештају на који се позива представник ЕК, председник Европске комисије, говорећи у у Институту за Кину "Меркатора" и Центра за европску политику, између осталог, изјавила је да ће став Кине о ситуацији у Украјини одредити развој односа ЕУ са Пекингом.
„Будимо искрени: у зависности од тога какав однос Кина буде имала однос према руским акцијама у Украјини, то ће одредити даље односе ЕУ и Кине“, рекла је Фон дер Лајен.
Она је истовремено истакла да је циљ ЕУ успостављање дипломатске стабилности у односима са Пекингом. "Неопходно је обезбедити дипломатску стабилност и отворену комуникацију са Кином. Сматрам да је одвајање од Кине неприхватљиво, то није у интересу Европе", рекао је шеф ЕК.