https://sputnikportal.rs/20230430/rusija-omogucila-efikasan-rad-saveta-bezbednosti-uprkos-opstrukcijama-zapada-1154974909.html
Русија омогућила ефикасан рад Савета безбедности, упркос опструкцијама Запада
Русија омогућила ефикасан рад Савета безбедности, упркос опструкцијама Запада
Sputnik Србија
Русија је успела да обезбеди ефикасан рад Савета безбедности Уједињених нација, без обзира на напетост коју су наметнуле западне делегације, саопштено је из... 30.04.2023, Sputnik Србија
2023-04-30T14:45+0200
2023-04-30T14:45+0200
2023-04-30T14:45+0200
русија
русија
савет безбедности ун
сергеј лавров
министарство иностраних послова рф
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/111879/99/1118799995_0:137:3153:1911_1920x0_80_0_0_0a617b7509847f9720653ffe9ae0b15b.jpg
У саопштењу је наведено да је Русија током свог председавања настојала да потврди улогу Савета безбедности „као ефикасног инструмента за координацију напора да се нађу одговори на претње међународном миру и безбедности“.Русија је организовала низ кључних догађаја у назначеном периоду, међу којима је и отворена дебата на тему „Ризици настали нарушавањем споразума о решавању извоза производа војне намене“.„Током тих расправа стални представник Русије при Уједињеним нацијама у Њујорку Василиј Небензја је нагласио важност строгог поштовања основних међународних и регионалних споразума у сфери контроле извоза производа војне намене, укључујући уговорне обавезе 'крајњег корисника'“, наведено је у саопштењу.Други централни догађај је била отворена дебата Савета безбедности на високом нивоу 24. априла на тему „Ефикасна вишестраност кроз заштиту принципа Повеље УН“, којој је председавао шеф руске дипломатије Сергеј Лавров.Руска страна је, како је наглашено, искористила заседање за „скретање пажње на неопходност формирања истински праведног вишеполарног система који би се ослањао на циљеве и принципе основног документа светске организације и гарантовао поштовање интереса свих држава без изузетка“.Министарство је као важан догађај издвојило и дебату на министарском нивоу о ситуацији на Блиском истоку, укључујући палестинско питање. Скуп је одржан 25. априла, такође под руководством Лаврова.Руска делегација је, такође, организовала неформални састанак чланица Савета безбедности у вези с евакуацијом деце из зоне специјалне војне операције, а одржане су и ванредне седнице о блискоисточним проблемима, укључујући Сирију, Либију, Јемен и решавање кризе на подручју Западне Сахаре.„Афричке теме су обухватиле и дискусије о ситуацији у Малију и региону Великих језера. Није остала без пажње ни Латинска Америка – Савет безбедности је разматрао ситуацију на Хаитију и у Колумбији. Поред тога, у оквирима полугодишњег брифинга државе-чланице су размениле мишљење о ситуацији у зони дејства Мисије УН у вези с привременом администрацијом на Косову“, наведено је у саопштењу.Ванредно су разматрани ситуација у вези с Корејским полуострвом и догађаји у Судану.„Почетком априла Савет безбедности је одржао хитне консултације о ситуацији у Авганистану у вези с одлуком талибанске владе (покрет „Талибан“ је под санкцијама УН због терористичке делатности) да се забрани учешће авганистанских жена у раду међународних хуманитарних агенција. Крајем месеца, 27. априла, Савет безбедности је једногласно одобрио емиратско-јапански нацрт резолуције о Авганистану, с акцентом на положај жена и девојчица“, наведено је у саопштењу.
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2023
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Вести
sr_RS
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/111879/99/1118799995_211:0:2942:2048_1920x0_80_0_0_f922046fd41813957efbfda949aed0f3.jpgSputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
русија, савет безбедности ун, сергеј лавров, министарство иностраних послова рф
русија, савет безбедности ун, сергеј лавров, министарство иностраних послова рф
Русија омогућила ефикасан рад Савета безбедности, упркос опструкцијама Запада
Русија је успела да обезбеди ефикасан рад Савета безбедности Уједињених нација, без обзира на напетост коју су наметнуле западне делегације, саопштено је из Министарства иностраних послова Русије поводом априлског председавања Русије том међународном телу.
„Тридесетог априла се завршава председавање Руске Федерације Савету безбедности УН. Без обзира на врло ужарену ситуацију, коју су тежиле да створе западне делегације у Савету безбедности, успели смо да омогућимо ефикасан рад овог најважнијег органа система Уједињених нација“, наведено је у коментару објављеном на сајту Министарства иностраних послова Русије.
У саопштењу је наведено да је Русија током свог председавања настојала да потврди улогу Савета безбедности „као ефикасног инструмента за координацију напора да се нађу одговори на претње међународном миру и безбедности“.
Русија је организовала низ кључних догађаја у назначеном периоду, међу којима је и отворена дебата на тему „Ризици настали нарушавањем споразума о решавању извоза производа војне намене“.
„Током тих расправа стални представник Русије при Уједињеним нацијама у Њујорку Василиј Небензја је нагласио важност строгог поштовања основних међународних и регионалних споразума у сфери контроле извоза производа војне намене, укључујући уговорне обавезе 'крајњег корисника'“, наведено је у саопштењу.
Други централни догађај је била отворена дебата Савета безбедности на високом нивоу 24. априла на тему „Ефикасна вишестраност кроз заштиту принципа Повеље УН“, којој је председавао шеф руске дипломатије Сергеј Лавров.
Руска страна је, како је наглашено, искористила заседање за „скретање пажње на неопходност формирања истински праведног вишеполарног система који би се ослањао на циљеве и принципе основног документа светске организације и гарантовао поштовање интереса свих држава без изузетка“.
Министарство је као важан догађај издвојило и дебату на министарском нивоу о ситуацији на Блиском истоку, укључујући палестинско питање. Скуп је одржан 25. априла, такође под руководством Лаврова.
Руска делегација је, такође, организовала неформални састанак чланица Савета безбедности у вези с евакуацијом деце из зоне специјалне војне операције, а одржане су и ванредне седнице о блискоисточним проблемима, укључујући Сирију, Либију, Јемен и решавање кризе на подручју Западне Сахаре.
„Афричке теме су обухватиле и дискусије о ситуацији у Малију и региону Великих језера. Није остала без пажње ни Латинска Америка – Савет безбедности је разматрао ситуацију на Хаитију и у Колумбији. Поред тога, у оквирима полугодишњег брифинга државе-чланице су размениле мишљење о ситуацији у зони дејства Мисије УН у вези с привременом администрацијом на Косову“, наведено је у саопштењу.
Ванредно су разматрани ситуација у вези с Корејским полуострвом и догађаји у Судану.
„Почетком априла Савет безбедности је одржао хитне консултације о ситуацији у Авганистану у вези с одлуком талибанске владе (покрет „Талибан“ је под санкцијама УН због терористичке делатности) да се забрани учешће авганистанских жена у раду међународних хуманитарних агенција. Крајем месеца, 27. априла, Савет безбедности је једногласно одобрио емиратско-јапански нацрт резолуције о Авганистану, с акцентом на положај жена и девојчица“, наведено је у саопштењу.