00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
21:00
30 мин
МОЈ ПОГЛЕД НА РУСИЈУ
21:30
30 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
 - Sputnik Србија, 1920
РЕГИОН
Најновије вести, анализе и занимљивости из земаља у региону

Бурна расправа у црногорском парламенту о подршци Приштини: Наставак срамне политике

© Sputnik / Бобан НововићСкупштина Црне Горе
Скупштина Црне Горе - Sputnik Србија, 1920, 03.05.2023
Пратите нас
У спољној политици Црне Горе ништа се није промијенило, водили смо одговорну и конзистентну политику, поручио је премијер Дритан Абазовић на контролном саслушању поводом одлуке да Црна Гора подржи чланство Косова у Савјету Европе, док је предсједник спољнополитичког одбора Миодраг Лекић упитао у чему је ту интерес црногорске државе.
Амбасадорка Црне Горе при Савету Европе Божидарка Крунић подржала је прошле седмице улазак Косова у то тело, на сједници Комитета министара СЕ. Крунић је гласала по инструкцијама Владе.
Лекић је оцијенио да Влада не мора да обавјештава Одбор о својим одлукама, али да би то требало да буде пракса, док су из ДФ-а оцјенили да је реч о наставку срамне политике Подгорице.
„Одлуку смо сазнали из медија, она се фазно одмотавала... Сматрали смо да је потребно да предсједник Владе и министар иностраних послова објасни начин одлучивања и образложење ове одлуке. Једна компонента Владе се огласила да о томе ништа не зна. Биће нам занимљиво у чему је интерес државе у овом случају. Имали смо домино ефекат, да једна општина донесе одлуку о отпризнавању Косова. Ова земља је озбиљно уздрмала своје темеље, а родоначелник тога је одлазећи предсједник Мило Ђукановић”, казао је Лекић.
Премијер Абазовић је поручио да се у спољној политици Црне Горе ништа није промијенило.
“Водили смо одговорну и конзистентну политику и понашали се као и све друге земље које су признале Косово”, казао је Абазовић на Одбору.
Премијер је истакао је да се гласало на Комитету, гдје нијесу присуствовали чланови Владе. Абазовић је објаснио да се за подршку чланству Косова у СЕ гласало на Комитету, гдје нијесу присуствовали чланови Владе, већ амбасадорка Црне Горе.
"Да је нека значајнија одлука, дошло би на сједницу Владе. Ово је само било гласање у Комитету. Је ли некога интересовало како смо гласали у вези са женским правима у Авганистану? Навијамо да се у дијалогу пронађе рјешење за релацију између Србије и Косова, да се смање тензије и то је било у том контексту и ништа ван тога", казао је Абазовић.
Додао је да је Мађарска једина земља која није подржала чланство Косова у СЕ, а јесте признала независност државе.

Наставак срамне политике

Шеф Одбора Миодраг Лекић је оцијенио да је тема деликатна, те да не мисли да је умјесно ово гласање поредити са оним о женским правима у Авганистану.
"Нијесмо ми овдје иследници, имамо право да тумачимо интересе ове земље. Умијешаћемо се у ово, биће поступак. Замолићу Вас да не телефонирате амбасадорима, већ да се однесете на институционалан начин. Покушаћемо да исправимо ово што сте направили, јер сте непотребно створили проблем", казао је Лекић.
Одлука Владе о подршци Косову је наставак срамне политике и може се оцијенити као диктаторска, саопштио је посланик ДФ-а Милун Зоговић.
"Улазимо у потенцијалну могућност антисистемског дјеловања Владе, да се одлуке не доносе на сједници, већ у неким другим круговима", рекао је посланик ДФ-а.
Посланик ДФ-а Славен Радуновић истакао је да спољнополитички интереси грађана у различитим државама нијесу исти.
"Кад се прича о нечему што је један од главних фактора подјела у Црној Гори, не можемо да се прилагођавамо ставовима грађана у САД. Сви ми трпимо одређене притиске, али испада као да нам је Србија као Јужна Кореја... Разумијемо како свијет функционише, али то не значи да морамо да производимо додатне проблеме", казао је Радуновић на сједници.

Недобронамјеран потез према Србији

Радуновић је Абазовићу је рекао да се "понаша као премијер једне од земаља Квада".
"У овој држави живи много људи који се не слажу са том политиком. Уважите да постоји незадовољство тако што ћете на неком чину показати да сте премијер грађана Црне Горе, не Тексаса, Шкотске или Њемачке", додао је посланик ДФ-а.
Јован Вучуровић (ДФ) оцијенио је да одлука Владе да подржи чланство Косова у СЕ не може бити добронамјеран потез ка Србији.
Одговарајући на питање да ли су били условљени да гласају за чланство Косова у Савјету Европе, премијер у техничком мандату је рекао да не важи за човјека којег нечим условљавају.
“Да се гласало контра то би могло да буде повод да мислите да је неко нечим условљен. Ова политика је толико конзистентна да ово за нас није било питање. Ја ћу доћи до сензибилитета и до српског народа и свега. Лично мислим да ово помаже Србији. Овакви ставови отежавају званичну политику Србије, можда они имају супротно мишљење”, рекао је Абазовић.
Тврди да никаквог условљавања није било.
“Не желим да улазим у конфликт. Никакав проблем није, иду избори, биће промјене владе. Добронамјерно поручујем пријатељима из ДФ-а: ако мислите лакше да будете дио власти морате прећи преко неких ствари. То је то ”, навео је Абазовић.
Рекао је да се ни њему многе ствари у Црној Гори не свиђају, али да не мисли да би око сваког питања требало да размишљају потпуно идентично.
Одговарајући на питање посланика ДФ-а Јована Вучуровића да ли је постојала писана инструкција рекао је да јесте.
“Да ли је било подршке у Влади за ово? Мислим да Влада од кад се ослободила два човјека која су била проблематична (Рашко Коњевић и Ранко Кривокапић) истина, као одоговрност, ја сам их предложио, али више никаквих проблема унутар Владе нема. Ово није било на Влади али мислим да не би било никаквих проблема да се оствари та подршка”, навео је Абазовић.
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала