Севиља - Sputnik Србија

Није Лига Европе, то је Лига Севиље – Мурињо после драме и пенала изгубио прво УЕФА финале

Фудбалери Севиље рекордни седми пут у историји су се окитили трофејом Лиге Европе пошто су у великом финалу савладали Рому у Будимпешти после продужетака и пенала са 4:1 (1:1, 0:1). Стрелци у регуларном делу меча били су Дибала у 35. и Манћини (аутогол) у 55. минуту.
Није ово финале било једно од спектакуларнијих. Више је у првих 45 минута било дуела, борбе на средини, главе су пуцале од сударања, онако како Жозе Мурињо воли. Зицер Спинацоле који је голман Севиље Боно сјајно одбранио у 12. минуту био је најава колико је Рома опасна у транзицији, кад делује да се брани.
Севиља је имала привидно већи посед у првом делу, али је грешка Ракитића у 35. минуту омогућила Римљанима да дођу до предности. Манћини је искористио грешку ривала, послао лопту у простор за Аргентинца Дибалу који је после продора од неколико метара благо искоса, са леве стране, гађао у даљи угао за славље Римљана - 0:1.
© AP Photo / Petr David JosekПауло Дибала
Пауло Дибала - Sputnik Србија, 1920, 01.06.2023
До краја првог дела Севиља је показала да може до гола после покушаја Фернанда главом после корнера у 43. минуту и стативе коју је погодио Ракитић минут пре одласка на одмор. Ти тренуци као да су били најава олује која следи...
Мурињо, као Мурињо, рачунао је да му је само бункер-дефанзива прошла против Леверкузена у полуфинали у донела пролаз без шута на гол, али је Мендилибар на другој страни увео Суса и Ламелу, и добио озбиљну силу на крилима. Тељесов покушај преко гола у 51. била је прва претња, а у 55. је уследило изједначење.
Хезус Навас је центрирао ка Ен Незирију, а лопта погодила Манћинија и завршила у мрежи Роме за 1:1. Ако је неко очекивао да Севиља јурне и по други гол и залети се, то није био случај. Шпански тим је заиграо мирно и сталожено, а може се рећи да је Рома до краја регуларних 90 минута имала боље шансе.
© AP Photo / Petr David JosekРома Севиља, финале Лиге Европе
Рома Севиља, финале Лиге Европе - Sputnik Србија, 1920, 01.06.2023
Ибањез и Абрахам се нису снашли пред голом Севиље у 67. минуту, док је на другој страни Ентони Тејлор у 77. досудио па поништио пенал за шпански тим после дуела Ибањеза и Окампоса у шеснаестерцу.
Белоти је пропустио најбољу прилику за Рому у другом полувремену јер је имао зицер у 81. док је у самој надокнади Фернандо лоше захватио лопту након што се Окампос спетљао у петерцу Роме.
Продужеци нису донели ништа од фудбала. Само гомилу удараца, дуела, повреда, као да су сви чекали да ово финале буде одлучено са беле тачке. Немања Матић, који је играо сјајан меч и то под теретом раног жутог картона, изашао је из игре зобг повреде у 120. минуту.
© AP Photo / Darko VojinovicСевиља - Рома, финале Лиге Европе
Севиља - Рома, финале Лиге Европе - Sputnik Србија, 1920, 01.06.2023
На пенал-рулету је срећа била наклоњена Севиљи. Поново. Промашаји штопера Манћинија и Ибањеза у другој и трећој серији донели су предност шпанском великану, а врхунац се догодио у четвртој када је Ентони Тејлор поновио промашени пенал Монтијела јер је Руи Патрисио прерано изашао са гол-линије.
Аргентинац је поправни извео перфектно и донео Севиљи рекордну, седму титулу у Лиги Европе, уједно нанео и први пораз Жозеу Мурињу у финалима УЕФА такмичења. Немања Гудељ сјајно је одиграо свих 130 минута у редовима победника, док је Марко Дмитровић са клупе за резерве испратио славље свог тима.

Промашај - Ибањез погађа стативу
4:1 - Монтијел је прво погодио стативу, али је ВАР констатовао да је Руи Патрисио истрчао раније са гол-линије. Пенал је поновљен, а Аргентинац непогрешив.
23:51 31.05.2023
120' – Крај утакмице! Идемо на пенале!
Прљав други продужетак, пренемагање Немање Матића и жути картон за Муриња који се сукобио са клупом Севиље, гомила дуела и на крају 1:1 после 120 минута.
23:30 31.05.2023
110' – Жесток финиш
Све пуца од дуела на средини терена у овим тренуцима, а после дуела Ламеле и Ибањеза, штопер Роме је остао на трави да лежи са крвавом усном.
23:21 31.05.2023
105' – Крај првог продужетка!
Три измене, жути картон и један непрецизан ударац играча Роме је све што смо видели у овом делу. Ништа.
23:05 31.05.2023
90' – Почео први продужетак!
Измена код Роме, уместо Зекија Челика на терену је Пољак Залевски.
23:00 31.05.2023
90'+7' – Крај! Без победника у Будимпешти!
Идемо у продужетке, два пута по 15 минута, после 1:1 у регуларних 90 минута. Имала је Севиља сјајну прилику у последњем минуту надоканде, али је Сусо изблокиран, затим Фернандо шутирао поред гола.
22:54 31.05.2023
90' – Још шест минута!
Толико износи минимална надокнада у другом полувремену.
22:49 31.05.2023
83' – Белоти!
И Рома је тражила пенал, али је ВАР рекао да нема основа. Затим је сјајну шансу имао Белоти, али му је голман Боно сјајно скинуо зицер. Остаје 1:1.
22:43 31.05.2023
77' – Севиља без пенала
Ентони Тејлор је показао на 11 метара после дуела Ибањеза и Окампоса, али су га из ВАР собе саветовали да погледа још једном ситуацију. Потом је Енглез преиначио одлуку - нема пенала.
22:31 31.05.2023
67' – Боно!
Опет голман Севиље маестрално чува своју мрежу. После слободног ударца створила се гужва на два метра од гола, били су тамо и Ибањез и Абрахам, али се нису снашли па је марокански голман сачувао мрежу.
22:30 31.05.2023
66' – Тејлор се размахао
Поделио још два жута картона, Кристантеу и Ракитићу.
22:18 31.05.2023
55' – Гол! Севиља изједначила!
Аутоголом Манћинија! Видело се да је Мурињо ушао у наставак са жељом да се брани. А ако су то пропустили Фејенорд и Леверкузен, није тата-мата овог такмичења који стиже заслужено до изједначења.
22:12 31.05.2023
48' – Долијао Манћини
Вероватно најпрљавији фудбалер у Европи у овом тренутку добио је јавну опомену због потезања за дрес ривала с леђа. Дефанзивац Роме пречесто претерује у дуелима са противницима.
22:09 31.05.2023
46' – Почело је друго полувреме
Две измене у Севиљи, и то офанзивне. Сусо и Ламела су на терену уместо Брајана Хила и Оливера Тореса.
21:54 31.05.2023
45' + 8' – Крај првог полувремена!
Мурињовски, без неке претеране лепоте, Рома стиже до предности после првих 45 минута. Севиља се пробудила после примљеног гола што обећава занимљив наставак утакмице.
21:53 31.05.2023
45' + 6' – Ракитић!
Упутио је ударац Хрват са 20 метара и озбиљно уздрмао стативу. Мало је недостајало Севиљи да изједначи у последњем минуту пред одлазак на одмор.
21:47 31.05.2023
45' – Пелегрини пожутео
Због покушаја да симулира једанаестерац. Он је други уписани играч Роме. Играће се још седам минута надокнаде у првом полувремену.
21:46 31.05.2023
43' – Фернандо!
Најбоља шанса за Севиљу. Ракитић је из корнера пронашао Фернанда, али је овај шутирао непрецизно главом са некеолико метара.
21:36 31.05.2023
35' – Гол! Води Рома!
Стрелац је Пауло Дибала... Манћини је искористио грешку ривала, послао лопту у простор за Аргентинца који је после продора од неколико метара благо искоса, са леве стране, гађао у даљи угао за славље Римљана.
21:32 31.05.2023
32' – Гудељ направио пенал?
ВАР проверава ситуацију... Српски репрезентативац је избио лопту, Абрахам подметнуо главу, али је судијски тим пресудио да нема пенала за Рому.