00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
07:00
30 мин
СПУТЊИК СПОРТ
Чекајући Новакову два'ес пету - и нови плес Каријевих мајстора
06:55
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
„Истина (српске) књижевности“
16:00
30 мин
СВЕТ СА СПУТЊИКОМ
Кад стиже у Србију руска вакцина против рака
17:00
60 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
Замке популарности
20:00
60 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
 - Sputnik Србија, 1920
ЕКОНОМИЈА
Спутњик Економија прати најновије вести, анализе и извештаје из Русије, региона и света.

Кинези ће јести српске јабуке, градиће путеве у Србији - брзи интернет стиже у наша села

© Sputnik / Лола ЂорђевићОбилазница око Београда
Обилазница око Београда - Sputnik Србија, 1920, 17.10.2023
Пратите нас
Српски министри потписали су данас више споразума са Кином - споразум за усаглашавање извоза јабука из Србије, уговор Телекома и компаније „Хуавеи“ за изградњу оптичке мреже, три комерцијална уговора са кинеским компанијама, који се односе на изградњу инфраструктуре у Србији, као и споразум у области забране илегалне трговине културним добрима.

Српске јабуке иду у Кину

Министарка пољопривреде у Влади Србије Јелена Танасковић изјавила је данас у Пекингу да је потписан споразум са Кином за усаглашавање извоза јабука из Србије и истакла да је о томе преговарано шест година.
„То је трећи споразум у овој години. У мају смо потписали и усагласили сертификате за извоз меда и хране за кућне љубимце. Јабука је изузетно значајна... Колико је значајна и колико није било лако испреговарати је говори чињеница да о томе преговарамо већ шест година. Ево, коначно, срећна сам што данас могу да пошаљем добре поздраве из Кине“, рекла је Танасковићева за Танјуг.
Она је нагласила да је генерално веома битан став Кине према пољопривредно-прехрамбеним производима из Србије и да либерализација, која је тема разговора наших и кинеских званичника, као и споразум који ће бити потписан, подразумевају јако широк спектар производа.

„Од малине, суве шљиве, јабуке, меда, пилетине, свињског меса, невероватно много тога. Они су задовољни нашим производима, ти производи се овде траже. По квалитету смо дефинитивно препознати, сада је остало да се споразумом дозволи либерализација“, рекла је министарка пољопривреде и потврдила да ће велики број наших производа бити ослобођен царине.

Танасковићева је рекла да следи договор о извозу српских вина и подсетила да је извоз наших вина у Кину већ почео, али да ће бити веома значајно када се и српски винари ослободе царине за улазак на кинеско тржиште.

„Генерално ми са Кином тек отварамо наше тржиште, и даље смо у дефициту у смислу увозно-извозних прехрамбено-пољопривредних производа. Али, ја се надам да ће са усаглашена три сертификата ове године и са могућношћу либерализације већ од следеће године бити озбиљно другачије. Тренутно највише извозимо јунеће и свињско месо, али оно што тек следи је комплетно наше воће, у смрзнутом асортиману производа. Сува шљива је изузетно важна, мед јако битан, као и јабука“, рекла је Танасковићева.

Изразила је уверење да ће се у Србији, с обзиром на велико кинеско тржиште, од сада више улагати у увећање засада.

Србија један од лидера у ЈИ Европи кад је реч о параметрима оптичке покривености

Министар информисања и телекомуникација у Влади Србије Михаило Јовановић изјавио је у Пекингу, поводом потписивања комерцијалног уговора Телекома и компаније „Хуавеи“ за изградњу оптичке мреже, да је Србија, када се гледају параметри који се тичу оптичке покривености, један од лидера у Југоисточној Европи.

„Данас сам имао састанак са руководством компаније Хуавеи и њеним потпредседником Џефом Вангом и његовим тимом, где смо констатовали добру сарадњу која је нарочито интензивирана 2014. године и где је Хуавеи веома битан партнер Телекома и Владе Србије“, рекао је он за Танјуг.

Додао је да је њему као министру за информисање и телекомуникације посебно важан пројекат изградње оптичке инфраструктуре у руралним подручјима, односно увођење брзог интернета у свим селима, где је циљ Србије да се до краја 2025. године сва села покрију брзим интернетом.
Према његовим речима, ту је Хуавеи партнер Србије и ради један део неопходне инфраструктуре.
„У време када су таленти битни у целом свету у шта улаже и Хуавеи, ова компанија је урадила добру ствар пошто је позвала најбоље студенте из Србије да дођу и да буду део овог догађаја, да виде културу и традицију Кине, али и да се сусретну са најновијим технологијама, а Хуавеи јесте један од лидера у свету ИТ“, рекао је Јовановић.
Истакао је да је пут даљег развоја сваке земље заснован на талентима, на улагањима у знање и да је и Србија доста урадила у трансформацији система просвете увођењем ИТ у основне школе, повећањем броја ИТ одељења у средњим школама, повезивањем основних и средњих школа на брзи интернет.
Џеф Ванг је за Танјуг истакао да Хуавеи у континуитету ради на развоју талената у Србији.

„Сарађујемо са основним и средњим школама, као и са факултетима. Обезбедили смо стипендије да подстакнемо ђаке и студенте да изучавају информационо-комуникационе технологије. Донирали смо опрему за учење, 150 смарт школских табли, па сада ђаци и студенти могу да похађају часове на даљину захваљујући таквој опреми“, рекао је ЏЕФ Ванг.

Навео је да је ова компанија ове године донирала и 150.000 долара у стипендијама да подстакне ђаке и студенте да развијају своје таленте у области информационо-комуникационих технологија.

Споразум влада Србије и Кине у области забране илегалне трговине културним добрима

Министарка културе Маја Гојковић изјавила је данас у Пекингу да Србија и Кина када је реч о култури добро сарађују и на билатералном, али и на мултилатералном плану, како у Унеску, где нам Кина даје свесредну подршку у питањима која су важна за Србију и увек гласа у прилог ставовима Србије, тако и у оквиру формата Кина-централноисточноевропске земље, где смо већ имали три форума.
Гојковићева је, након састанка са министром културе и туризма НР Кине, истакла да је круна потписивање билатералног споразума влада Србије и Кине у области забране илегалне трговине културним добрима.
„Тиме смо показали да поштујемо документе Унеска и да обе државе приступају сарадњи у области која је постала веома уносна за оне који желе да зараде крађом туђих културних добара“, рекла је за Танјуг Гојковићева.
Навела је да сарадња подразумева и заједничко учествовање у истрагама кад се утврди да је неко починио таквио кривично дело.
Гојковићева је истакла да је задатак целог човечанста да спречи крађу културних добара, пре свега на археолошким налазиштима.
Додала је да је разговарано о Иницијативи појас и пут и да је сачињена ретроспектива који су програми до сада урађени.
Гојквићева је навела да са Кином имамо потписан трогодишњи споразум програма сарадње и да је договорено да почне израда програма од 2024. до 2027. године.

„Од пре годину дана имамо веома активан културни центар Иво Андрић који је посебан у односу на све остале културне центре присутне у Пекингу, јер смо јединствени по томе што уз програме учествују управо уметници из Србије и разговарају са публиком и то је новина и за кинеску публику и рад културних центара у Пекингу“, навела је Гојковићева.

Према њеним речима, у току је изложба плаката из филмова Велимира Бате Живојиновића, познатог по филму „Валтер брани Сарајево“ и свим легендарним филмовима који су повезивали некадашњу Југославију са Кином.
„Очекујемо идуће недеље да будемо активни учесници преко култирног центра у изложби која је направљена као један од догађаја овог великог форума и да прикажемо наше народно стваралаштво, ношње, фотографије лепих предела Србије и тиме подстакнемо не само област културе и препознатљивост Србије у данашњој модерној Кини, већ и да их привучемо туристичким лепотама јер култура и туризам у савременом свету не могу више да се раздвоје“, истакла је министарка културе.
У Пекингу је данас потписано неколико билатералних докумената, којима се унапређује сарадња Србије и Народне Републике Кине.

Скоро четири милијарде евра за 300 километара нових путева

Министарство сабраћаја, инфраструктуре и грађевинарства данас је у Пекингу потписало три комерцијална уговора са кинеским компанијама, који се односе на изградњу инфраструктуре у Србији, а министар грађевинарства Горан Весић је рекао Танјугу у Пекингу да је вредност тих уговора скоро четири милијарде евра и да то доноси скоро 300 километара нових путева.

„Први се односи на брзу саобраћајницу 'Осмех Војводине' која почиње на Бачком Брегу и иде преко Сомбора, Куле, Врбаса, Бечеја и Новог Бечеја, Кикинде и на крају до Српске Црње. Дужина тог пута биће 186 километара, плус додатак до Српске Црње, тако да ћемо изаћи скоро на 200 километара када будемо завршили. То ће бити веома важан пут који ће повезивати не само север Србије, већ и Мађарску и Румунију, због чега очекујемо да буде веома прометан“, рекао је Весић.

Истиче да ће радови на брзој сабраћајници почети у наредних месец дана и да су за првих 5,5 километара већ издате грађевинске дозволе.
Потписан је и уговор о изградњи ауто-пута између Београда, Зрењанина и Новог Сада, који ће бити дуг 105 километара.
Пројектовање тог ауто-пута се завршава и очекује се да радови почну следеће године, рекао је Весић и указао да ће се тако Нови Сад повезати на трећи аутопут, чиме ће тај град добити одличну саобраћајну повезаност.
„Ове две саобраћајнице значе да ће Банат, који је био запостављен, сада саобраћајно повезати, што је значајно за развој саобраћајне инфраструктуре. Укупна вредност ових уговора биће између 3,5 и четири милијарде евра. Градимо скоро 300 километара аутопута и брзе саобраћајнице, то је огроман допринос наставку изградње саобраћајне инфраструктуре, што је иначе визија председника Вучића, да се Србија развија кроз развој саобраћајне инфраструктуре. Сваки пут, свака пруга значи да ћемо имати нова радна места, бољи животни страндард и развој привреде“, истакао је Весић.
Трећи уговор који је потписан односи се на куповину пет кинеских брзих возова.

„Ми смо дуго преговорали са нашим пријатељима из Кине у вези са овим уговором. За 54 милиона евра добили смо пет возова, што значи да ћемо сада имати брзе возове, кинеске возове који ће саобраћати на прузи Београд Будимпешта. Неки од тих возова ће већ бити у функцији почетком 2025.године, ми ћемо до краја 2024.године завршити наш део брзе пруге до Суботице, и већ 2025.године након тестирања пруге, имаћемо брзи воз од Београда до Суботице, путоваће се сат и десет минута. Када наши пријатељи из Мађарске буду завршили свој део пруге, ићи ћемо до Будимпеште“, рекао је министар.

Навео је да сви возови које купујемо из Кине имају све европске стандарде и да ће моћи да се користе на пругама ЕУ.
Весић истиче да је то је био наш услов, и да кинеским пријатељима то није био проблем да испун.
„Они имају заиста највећи број брзих пруга на свету. Кина има више од свих других земаља заједно, имају преко 40.000 км брзих пруга, а некима од њих се саобраћају и до 350 км на сат“, рекао је Весић Танјугу.
Указао је да је током јутра потписао и споразум са министарством транспорта Кине.
„То је споразум о координацији свх активности у инфраструктури. Тако да ћемо мој колега и ја убудуће имати састанак једном месечно са свим кинеским компанијама које раде у Србији, пролазити кроз статус свих пројеката и на тај начин водити рачуна о томе да се сви пројекти извршавају на време. Такође, заједницки смо се договорили да направимо један програм у којем ће учествовати кинеске компаније које раде у Србији у оквиру кога ће студенти техничких факултета, који већ имају потписан уговор са министарством на чијем сам челу, да долазе на стручну праксу у Кину“, поручио је Весић.
На тај начин, каже Весић, студенти са грађевине, архитектуре, саобраћаја, не само са Београдског Универзитета, већ и са нишког и новосадског, имаће прилику да на лицу места са кинеским компанијама стичу праксу када је у питању изградња пруга, изградња брана и свега онога што раде кинеске компаније.
Која све врата отварају Србији нови споразуми са Кином погледајте у емисији "Свет са Спутњиком":
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала