Драма у свемиру: Амерички инжењери у надреалној трци с временом - преостало је само 40 сати
© AP Photo / Astrobotic Technology Снимак "Перегрина" у свемиру
© AP Photo / Astrobotic Technology
Пратите нас
Научници се тркају с временом да би спасили прву америчку свемирску летелицу која је у последњих 50 година покушала да слети на Месец након што је њен тим признао да је од неконтролисаног пада дели само неколико сати.
„Перегрин“, којем је „погонска аномалија“ изазвала проблем са соларним панелима, требало је да слети на Месец крајем фебруара, а сад му је остало мање од два дана „живота“, саопштено је јуче.
Инжењери покушавају да усмере лендер што ближе Месецу пре него што изгубе контролу над њим.
Лендер тежак 1,2 тоне лансиран је у понедељак из Кејп Канаверала на Флориди и прва је америчка свемирска летелица која је покушала да слети на Месец од последњег „Апола“ 1972. године.
© AP Photo / Astrobotic TechnologyИлустрација "Перегрина" на површини Месеца
Илустрација "Перегрина" на површини Месеца
© AP Photo / Astrobotic Technology
Технички проблеми појавили су се убрзо након што се „Перегрин“ одвојио од ракете за лансирање. Пропуштање у његовом погонском систему значи да се лендер бори да би задржао своје соларне панеле усмерене према Сунцу, преноси „Телеграф“.
Његови потисници, од којих њих 12 контролише оријентацију свемирске летелице, сада убрзано сагоревају гориво потребно за мисију која је пред њима, што значи да „Перегрин“ има још само 40 сати „живота“.
„Континуирано цурење погонског горива проузрокује да потисници система контроле положаја (АЦС) свемирске летелице раде знатно дуже од очекиваног животног циклуса како би спречили неконтролирано превртање лендера. Ако потисници могу да наставе с радом, верујемо да би свемирска летелица могла да остане у стабилном стању усмереном према Сунцу још отприлике 40 сати, зависно од потрошње горива. Тренутно нам је циљ да доведемо летелицу што је могуће ближе Месецу“, кажу из „Астроботик Технолоџија“, компаније која стоји иза мисије, а којој делимично помаже и НАСА.
„Перегрин“ је требало да слети на Месечеву северну хемисферу 23. фебруара, носећи остатке бивших америчких председника, укључујући Џона Ф. Кенедија, Џорџа Вашингтона и Двајта Ајзенхауера, али и остатке неколико чланова глумачке екипе „Звезданих стаза“, као и остатке десетина људи чије су породице платиле хиљаде долара за „трајни споменик на далеком, али стално видљивом свету“.
До данас су само САД, Кина, бивши Совјетски Савез и недавно Индија извели меко слетање на Месец.
Погледајте и: