„Рупа у небу“: НАСА снимила чудне кружне феномене /фото/
CC BY-SA 3.0 / Википедија/H. Raab (User:Vesta) / Кавум облаци
Пратите нас
Насин сателит Тера на почетку ове године снимио је изнад Мексичког залива чудну формацију облака, која изгледа као да је неко пробушио рупу у небу.
Ово није први пут да је забележен овај феномен, научници знају за њега још од 1940-их, али су тек пре 15-ак година схватили шта се ту тачно збива.
Ради се о кавум облацима, који су толико велики да могу да се виде и са Земље и из свемира. Када се посматрају са Земље, наликују на огромну рупу на небу, због тога није ни чудно да су их често упоређивали с "летећим тањирима" или неким другим необичним феноменом.
Не би их било да нема технологије
Кавум облаци не изгледају као просечни облаци. Заправо се ни не ради о уобичајеном облаку, односно не би их ни било да нема технологије.
We’re not winging it, we know cavum clouds are caused by airplanes! ✈️
— NASA Goddard (@NASAGoddard) March 5, 2024
This image of cavum clouds over the Gulf of Mexico was captured by the MODIS instrument on @NASAEarth’s Terra satellite on Jan. 30, 2024.https://t.co/obXe7rBKvR pic.twitter.com/jBJlXKShah
Настају када авиони прођу кроз низове алтокумулусних облака. Алтокумулуси облаци су облаци који настају од групе неправилних облачића беле и сиве боје на висинама од 2 до 6 километара, пише Бизнис инсајдер.
Састоје се од суперохлађених капљица које остају у течном стању и на температурама испод нуле. До суперхлађења долази када су капљице воде изузетно чисте, без малих честица (попут прашине, спора гљивица, бактерија) око којих се обично формирају кристали леда.
Од чега зависи величина облака
Алтокумулусни облаци, који у било којем даном тренутку покривају око 8 одстоЗемљине површине, углавном се састоје од капљица воде суперохлађених на температуру од око -15°степени. Насини научници су 2010. открили да величина кавума зависи о углу под којим авион пролази кроз облаке - плићи угао резултира већом "шупљином".
NASA satellite captures odd holes in clouds over Florida
— Wendy Kortepeter (@WKortepeter) March 2, 2024
https://t.co/rVdp5y4KAh
Истраживања су показала да овакве облаке може да креира практично било која врста авиона.
Тера је снимила групе облака кавум 30. јануара у близини западне обале Флориде.
На том подручју се налази аеродром који има више од 1000 летова дневно.
Погледајте и: