00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
07:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
20:30
30 мин
МОЈ ПОГЛЕД НА РУСИЈУ
21:30
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
И прадеда Виктора Троицког задужио Србију
06:55
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
„Александар Први Карађорђевић“
16:00
30 мин
МИЉАНОВ КОРНЕР
Реалност је да се Партизан и Звезда боре за место у плеј-ину
17:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
„Розанов“
17:30
30 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
Застава Србије - Sputnik Србија, 1920
СРБИЈА
Најновије вести, анализе и занимљивости из Србије

Вучић у СБ УН о КиM: Срби имају 11 година неиспуњених обећања и неспособности ЕУ

© Фото : SB UN/skrinšotАлександар Вучић у СБ УН
Александар Вучић у СБ УН - Sputnik Србија, 1920, 22.04.2024
Пратите нас
Председник Србије Александар Вучић који је поручио је данас у обраћању на седници Савета Безбедности УН, на којој је представљен шестомесечни извештај Унмика о Косову и Метохији, да ни после 11 година од усвајања Бриселског споразума ЗСО није на видику.
„За Србе које живе на Косову и Метохији ово је 11 година неиспуњених обећања, изговора и неистина, случајне или намерне неспособности Европске уније да као гаран тог споразума ствари помери са мртве тачке“, рекао је он.
Он је рекао да привремене институције самоуправе у Приштини стварају неподношљиве услове живота за Србе и друге неалбанце.
Вучић је истакао да је брутална репресија над Србима и неалбанцима појачана после хитне седнице СБ УН у фебруару, која је одржана на захтев Србије.
Та седници је била одржана, истакако је, захваљујући чињеници да су чланице процениле да су жалбе Србије биле у складу са чињеницама.
Подсетио је да су сви чланови СБ УН изразли забринутнос за положај Срба, а акценат је стављен на укидање промета у динарима.

Укидање динара на КиМ - кулминација етнички мотивисане кампање против Срба

Вучић је рекао да мера укидања употребе динара на Косову и Метохији представља кулминацију етнички мотивисане, промишљене кампање, коју привремене приштинске институције воде против Срба на КиМ.
"Извештај о раду УНМИК-а који је данас пред нама разматра се месец и по дана од када је СБ УН 8. фебруара одржало посебну седницу о ситуацији на Косову и Метохији. Да подсетим, ова хитна седница одржана је по поднеску Републике Србије", рекао је Вучић.
Он је додао да је Србија Савету безбедности представила све радње којима су те институције спроводиле добро планиране, распрострањене и систематске нападе узнемиравања српских цивила, укључујући континуирано правно насиље, физичко насиље.
"Хитна седница Савета безбедности одржана је 8. фебруара захваљујући томе што су сви чланови Савета безбедности оценили да су наши аргументи у поднетој жалби засновани на чињеницама и у складу са тим су одобрили наш захтев. Посебно истичем да су већину која је прихватила нашу аргументацију овде чиниле земље које не поштују суверенитет и територијални интегритет Републике Србије, на начин предвиђен одредбама правно обавезујуће Резолуције СБ УН 1244", рекао је Вучић.
Додао је да је важно што је баш таква структура чланица СБ УН уважила аргументе Србије и на седници узеле у обзир, како је рекао, етнички мотивисано, намерно стварање неподношљивих услова за живот Срба, као и кампању добро планираног, распрострањеног и систематског малтретирања српских цивила и њихов прогон од стране привремених приштинских институција.
"Посебан акценат стављен је на акутну меру укидања готовинског промета у динарима, при чему је приштински режим драматично и додатно отежавао свакодневни живот Срба и других неалбанаца с обзиром на то да су примања претежно примали у динарима. Разговарало се у контексту ускрац́ивања приступа чак и основним социјалним услугама као што су здравствена заштита, образовање", рекао је Вучић.
"Уколико се сећате, Аљбин Курти је причао пред свима вама да је Србима давао тромесечни прелазни период, током ког ниједно право Срба неће бити злоупотребљено. Нико у Приштини, нити у међународној заједници није ни поменуо тромесечни прелазни период и све мере против Срба у вези са динаром почеле су да се примењују одмах. Због тога Срби на Косову и Метохији су и даље онемогућени да добијају своје пензије, плате, социјална примања, дечји додатак и сва друга примања", рекао је Вучић.
Он је додао да је због тога рад школа, обданишта, медицинских, социјалних и других институција практично онемогућен.
"Запослени у тим институцијама које још увек раде, суочавају се свакодневно са страхом од неоснованог хапшења које Куртијев режим масовно спроводи под лажним оптужбама. Ова ситуација у великој мери утиче на децу у обдаништима, пензионере, самохране мајке и тешко оболеле људе у руралним срединама, али наравно и на све друге", рекао је Вучић.

Шеснаест етнички мотивисаних напада од фебруара

Вучић је истакао да је Курти посвећен великоалбанским аспирацијама. Додао је и да је, уместо да буде санкционисан, Куртијев режим стално награђиван, док се брутална репресија у прогону Срба и других неалбанаца додатно продубила и ојачала од ванредне седнице у фебруару.
Председник Србије је навео и да се од тада догодило 16 етничких мотивисаних напада.
“Они обухватају оружани напад против Срба у Грачаници, пуцњаве и застрашивање све мањег броја српских повратника на западу КиМ, континуирано неоправдано одређивање притвора, насилно уклањање табли са називима и именима на српском језику у чисто српским општинама на северу КиМ од стране полиције“, набројао је Вучић.
Указао је и да су се континуирани напади у оквиру кампање прогона Срба продубили после упада приштинских параполицијских снага у српске апотеке у Косовској Митровици и Зубином Потоку, где су прогонитељи Срба запленили велике количине медицинских средстава“, рекао је председник.
Напоменуо је да, иако је Унмиков извештај пун чињеничне прецизности, недостаје му повезивање догађаја који су се дешавали током овог времена.

Зијаде да предузме хитне мере због прогона Срба

Вучић је да је неопходно да специјална представница УНМИК-а Каролине Зијаде примени своја овлашћења и надгледа привремене институције самоуправе Приштине, предузме хитне акције у сарадњи са Кфором, као и да буде више, а не мање УНМИК-а на КиМ.
"Али такође да предузме хитне акције у сарадњи са Кфором усмерене ка гарантовању безбедности и људских права свим становницима КиМ", нагласио је Вучић.
Поручио је да су нам на КиМ хитно потребна решења која значе више УНМИК-а, а не мање.
Он је претходно указао да су Срби били изложени отвореном прогону годинама, а Приштина одбила да испуни и даље своје најважније обавезе из дијалога.
"Та обавеза се односи на потребу успостављања Заједнице српских општина, што је уговорено споразумима из 2013. и 2015. као механизмом заштите појединачних и колективних права Срба у Покрајини, као основе комплетног процеса нормализације и свих других постигнутих споразума", рекао је Вучић.
Истакао је да је инсистирање Београда на ЗСО без икаквог довођења у питање статуса Косова и Метохије, пошто се ради о институционалном решењу које би предвидело и онемогућило прогон Срба који се спроводи у последњим годинама.
"ЗСО је осмишљена да омогући безбедан живот на терену, економски развој и заштиту елементарних политичких права Срба. Да је ЗСО била успостављена у протеклих 11 година, уверен сам да бисмо имали повољне услове за прави дијалог и историјско помирење између заједница. Међутим, ово је управо оно што они који су власти у Приштини, не желе. Разлог је тај да су вођени примитивном етничком мржњом према Србима, коју користе за распиривање међународних тензија као изговор. Слично је да је то изговор за финализовање прогона и етничког чишћења Срба", рекао је Вучић.
Зато је, додаје, једини разлог зашто су против формирања ЗСО у складу са споразумима 2013. и 2015. надајући се да ће постепеним укидањем права и стварањем неподношљивих услова за живот и опстанак српског народа, они отићи и напустити Косово и Метохију, при чему би идеја ЗСО била бесмислена.
Како је навео, нажалост очигледно није очигледно у овом извештају.
"Заиста је крајње време да схватимо да становништво на Косово и Метохију не може да се ослони ни на Уједињене нације као на објективног арбитра и некога ко ће да спречи Приштину у лукавом етничком инжењерингу. Бојим се да ће нас то довести до могућности непредвидивих сценарија са огромним последицама. Како би се елиминисала и најмања могућност да дође до таквих дешавања, сматрамо да је неопходно да специјална представница примени своје овлашћења и надгледа привремене институције самоуправе", поручио је Вучић.
Напоменуо је да док сви говоре и месецима извештавају о ситуацији на Косову кроз погрешну интерпретацију догађаја у Бањској, на терену имамо ситуацију континуираног, отвореног и несанкционисаног прогањања Срба у формално-мирнодопским условима.
"Док се никаква акција не предузима да се то спречи. Савет безбедности је међу ретким телима где можемо да разговарамо отворено о ситуацији на Косову. Право да вам кажем, све мање је прилика да се то учини, зато што представници привремених институција у Приштини уз свесрдну политичку саветодавну и логистичку подршку својих међународних спонзора, правећи мале кораке и намећу као савршен чин нешто што није нормално и што је недопустиво са становишта међународног права, нешто што мора да се мирно прихвати", рекао је Вучић.
Нагласио је да УН, као последња инстанца и упориште одбране међународног права, не могу да дозволе двосмислену флексибилност у процени драматичних злочина против одређеног становништва, јер тако подривају свој ауторитет.
"Данас су нам потребне снажне и принципијалне УН више него икада, а ситуација на Косову и Метохији добра прилика је за светску организацију да ојача свој међународни ауторитет. Поред инсистирања на јасној осуди и прекиду прогона Срба, Република Србија још једном истиче да је у потпуности посвећена дијалогу Београда и Приштине као једино мирном начину за прелажење ових неспоразума и решавање проблема", навео је Вучић.
Истиче да доследно одбијање Приштине да примени било који од укупно 52 постигнута политичка договора је додатни доказ да Приштина прогони Србе са јасним предумишљањем.
"Другим речима, ти споразуми су осмишљени и постигнути баш да би се односи између Београда и Приштине могли нормализовати временом и да сви људи током овог политичког процеса могу да живе нормално свој живот у реалности", нагласио је Вучић.

Евентуални пријем тзв. Косова у СЕ биће награда за спровођење прогона

Председник Србије Александар Вучић упозорио је да ће уколико тзв. Косово буде примљено у Савет Европе (СЕ), институцију чији је смисао и циљ промовисање владавине права и слобода, за режим премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија то бити награда за спровођење прогона над српским народом на КиМ и стварање система апартхејда у срцу Европе.
"Иако је данашња седница посвећена конкретном шестомесечном извештају о раду УНМИК-а, морам да вас упозорим не само на опасност која проистиче из ревитализације политике мржње коју спроводи Приштина, већ и на опасност коју пред међународни правни поредак носи препорука тзв. Косова за чланство у Савету Европе (СЕ)", рекао је Вучић.
Вучић је подсетио да је изјашњавање о чланству тзв. Косова у СЕ, које је назвао "финалом изругивања међународног права", планирано за средину маја.
"Зато се лако можемо наћи у ситуацији да шовинистички режим који спроводи прогон над читавим народом буде награђен за своје поступке и то управо од организације чији је смисао и прокламовани циљ промовисање и заштита владавине права и заштита људских права и слобода", рекао је Вучић.
Председник је током свог говора подсетио на неке од некажњених злочина почињених на КиМ, а за које је рекао да су се догодили у присуству и пред очима међународних снага УН.
"У јулу 1999. албански терористи су масакрирали 14 српских пољопривредника из села Старо Грацко ​​код Липљана. У фебруару 2001. године дигнут је у ваздух аутобус који је превозио Србе расељене са Косова и Метохије да обиђу гробове својих најмилијих", рекао је Вучић.
Председник је подсетио са говорнице СБ УН да је у том нападу погинуло 12 Срба, а да их је 43 рањено.
"Албански терористи у Гораждевцу су 2003. године пуцали на српску децу која су се купала у Високим Дечанима и тада је убијено двоје деце, а неколико их је тешко рањено. Врхунац зла био је погром над српским народом у марту 2004. године, када је убијено 16 Срба. Стотине је повређено, око 4.000 протерано", навео је Вучић.
Додао је да је током погрома шест градова и девет села етнички очишћено од Срба, а да је уништено или тешко оштећено више од 800 објеката, укључујући 35 православних цркава и манастира.
"Биланс тог наводног двадесетпетогодишњег мира је протеривање скоро четврт милиона Срба и других неалбанаца. Они, изгледа, немају право на одржив повратак, јер су креатори привидног мира оценили да је лакше интегрисати те људе у средине у којима се налазе против своје воље, него створити функционално мултиетничко друштво на Косову. Ако ово преведемо на свакодневни језик, очигледно је да је албанском екстремизму све толерисано у протеклих 25 година и то на начин да идеолози и извршиоци политике зла и прогона Срба не буду изоловани и кажњени, већ награђени", рекао је Вучић.
Председник је рекао да за те злочине није нико приведен правди и да је на 20. годишњицу мартовског погрома режим у Приштини поново понудио исту неистиниту причу о утапању три дечака која је покренула талас насиља, убистава, пљачки и протеривања
Седиште Уједињених нација у Њујорку - Sputnik Србија, 1920, 18.04.2024
СРБИЈА
Шта пише у извештају Гутереша о КиМ који ће бити разматран у Савету безбедности УН
Погледајте и:
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала