Вучић из Њујорка: Земље спонзори резолуције о Сребреници не желе одлагање гласања
21:24 24.04.2024 (Освежено: 22:41 24.04.2024)
© Tanjug / SAVA RADOVANOVIĆПредседник Србије Александар Вучић
© Tanjug / SAVA RADOVANOVIĆ
Пратите нас
Председник Србије Александар Вучић изјавио је вечерас да га је председавајући Генералне скупштине УН Денис Френсис обавестио да је Немачка убедљиво најангажованија по питању усвајања Резолуције о Сребреници, као и да земље спонзори Резолуције не желе било какво одлагање гласања.
Вучић је истакао да никога од предлагача није брига за Дејтонски споразум или за стабилност у региону, већ да је једино што желе "колективна казна за српски народ".
"Јасно је да су нам остале само последње припреме да се боримо за част и образ Србије. Никога од предлагача није брига ни за Дејтонски споразум који газе, није их брига ни за стабилност у нашем региону, једино што желе је колективна казна за српски народ. Поруку смо разумели и борићемо се до краја", навео је Вучић на друштвеним мрежама.
Он је рекао да је подсекретарки УН и специјалној саветници за спречавање геноцида Алис Ваириму Ндериту пренео забринутост да би усвајањем резолуције "Међународни дан сећања и обележавања геноцида у Сребреници" могло да доведе до даљих сукоба у будћности.
Вучић је навео да је са саговорницом имао отворен разговор о опасном и озбиљном ревизионизму начела која су уграђена у саме темеље Уједињених нација.
"Нагласио сам да би усвајањем резолуције 'Међународни дан сећања и обележавања геноцида у Сребреници' дошло до релативизације самог појма геноцида, као најстрашнијег вида планског и систематског затирања народа и етничких група, чему је човечанство, нажалост, сведочило неколико пута у новијој историји", рекао је Вучић.
Он је изразио забринутост да би усвајање те резолуције могло да доведе до даљих сукоба у будућности и указао на потребу да се сви заједно, под окриљем Уједињених нација, заложимо да правда буде задовољена на начин који промовише мир и помирење.
Вучић је рекао да је вечерас имао садржајан и пријатељски разговор са сталним представником НР Кине при УН Жангом Ђуном и да га је замолио да Кина подржи позицију Србије.
"Поновио сам да је Србија, иако мала земља, озбиљно приступила питању ратних злочина почињених на територији бивше Југославије и да је на свеобухватан начин показала да ниједан злочин не сме остати некажњен, уз искрени пијетет према жртвама", навео је Вучић.
Вучић додаје да је нагласио да Кина, на челу са председником Си Ђинпингом, улаже свој огроман углед и утицај у глобалној арени по свим питањима у којима принципи Повеље УН представљају основе за равноправан третман свих земаља чланица.
"У том смислу, замолио сам уваженог саговорника да и овога пута Кина стане на страну правде и подржи позицију Србије. Посебно сам захвалио сталном представнику НР Кине на досадашњој подршци његове велике земље коју пружа нашој Србији у свим међународним форумима, као и на чврстом и непоколебљивом поштовању темељних начела на којима почивају Уједињене нације", рекао је Вучић.
Председник Србије је навео да је разговарао са Гутерешом о резолуцији посебно у светлу важне улоге коју УН имају као један од стубова међународног права.
"Поновио сам да је Србија озбиљна земља која бескомпромисно осуђује сваки злочин почињен у ратним сукобима, управо у складу са начелима и регулама Уједињених нација, које су и дефинисале разлику између злочина геноцида, злочина против хуманости и ратних злочина", рекао је Вучић.
Вучић је информисао и представника Сједињених Мексичких Држава при Уједињеним нацијама Хектора Васконселоса о чињеницама и позицији Србије поводом наметања нацрта резолуције као и о "несагледивим последицама кршења процедура и основних постулата на којима се заснивају УН".
"Указао сам и на суштинске проблеме и штету коју ће гласање, изнуђено на овакав начин, оставити када је реч о поверењу и јединству народа и земља у свету, а на првом месту на стабилност и суживот људи на Западном Балкану", навео је Вучић.
Поновио је да ће Србија искористити свако политичко и дипломатско средство, као и свој углед у УН, како би се супротставила оваквим притисцима, уценама и бесмисленим оптужбама и сачувала свој образ, али и кредибилитет УН.
Вучић борави у Њујорку где је у понедељак увече представљао Србију на седници Савета безбедности УН на којој је представљен шестомесечни извештај генералног секретара УН Антонија Гутереша о раду Унмика.
Вучић пред седницу Генералне скупштине на којој почетком маја треба да се разматра предлог резолуције о Сребреници у седишту УН одржава консултације са представницима земаља чланица УН, како би им објаснио позицију Србије о најављеној резолуцији.