https://sputnikportal.rs/20240806/srusen-mit-o-zlatnoj-ribici-i-pamcenju-riba-od-tri-sekunde-1175796826.html
Срушен мит о златној рибици и памћењу риба од три секунде
Срушен мит о златној рибици и памћењу риба од три секунде
Sputnik Србија
Иако је у јавности уврежено схватање о сећању златне рибице од само три секунде, истина је у суштини потпуно другачија. 06.08.2024, Sputnik Србија
2024-08-06T20:53+0200
2024-08-06T20:53+0200
2024-08-06T20:53+0200
наука и технологија
наука и технологија
живи свет и генетика
друштво
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e8/08/06/1175797376_0:256:2730:1792_1920x0_80_0_0_833762d77e2cf3f58ffe3ce5f35eb088.jpg
Када неко нечега не може да се сети, често се каже да има сећање на златну рибицу. Наиме, дугогодишње веровање које многи сматрају научном истином јесте да златна рибица има памћење од само три секунде. Али да ли је то уопште истина?Научници се већ уверили у когнитивне способности рибаПрема мишљењу стручњака који се специјализовао за проучавање риба и њиховог понашања, професора Калума Брауна са Универзитета Меквери у Сиднеју, ово је мит који нема везе са стварношћу. Истина је, наиме, да златне рибице, као и скоро све друге рибе, имају беспрекорно памћење у препознавању места на којима се крећу, па чак и у препознавању идентитета других риба.Док већина живи у уверењу да златне рибице имају кратко памћење, научници који проучавају рибе одавно су упознати са њиховим импресивним когнитивним способностима.Браун каже да се мит о три секунде не односи само на златну рибицу, већ на рибу уопште, али да је тако нешто тачно, питање је како би такве животиње могле да се сналазе и опстају у стварном свету, односно не би могле усвајају нова понашања или науче како да се прилагоде променама у свом окружењу.Да би доказао когнитивне способности риба, професор Браун је спровео експеримент у којем је једну рибу ставио у акваријум са минијатурним моделом мреже. Просекао је рупу у мрежи кроз коју је риба могла да побегне и да се спасе. Док је понављао овај експеримент, приметио је да риба постаје све бржа у проналажењу рупе за бекство. После четири-пет експеримената, риба би мирно пливала испред мреже и одједном би се окретала и пливала право кроз рупу. Уопште није морала да је тражи, одмах је знала где је.Шта се догодило после 11 месециАли Браун је био посебно импресиониран када је урадио исти експеримент 11 месеци касније. У акваријум је ставио исту рибу и исту мрежу, а риба је први пут пронашла рупу у мрежи, што довољно говори о њеним когнитивним способностима и памћењу, које је стога много боље у поређењу са веровањем које је уврежено.Браун подсећа на друге студије које су показале сличне резултате, и наглашава колико се риба, након година проведених на мору, може вратити у своја гнездилишта.„Сви знамо како се пастрмка и лосос сваке године враћају на исто место где се размножавају“, подсећа он.У разговору за "Дејли мејл", овај професор је поделио још једну теорију која иде у прилог когнитивним способностима риба. Наиме, он каже да оне имају способност да се препознају и више воле дружење с рибама које су већ упознале.Погледајте и:
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2024
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Вести
sr_RS
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e8/08/06/1175797376_1:0:2730:2047_1920x0_80_0_0_3255dae6657c7ba6e9f77cd81f20f3b9.jpgSputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
наука и технологија, живи свет и генетика, друштво
наука и технологија, живи свет и генетика, друштво
Срушен мит о златној рибици и памћењу риба од три секунде
Иако је у јавности уврежено схватање о сећању златне рибице од само три секунде, истина је у суштини потпуно другачија.
Када неко нечега не може да се сети, често се каже да има сећање на златну рибицу. Наиме, дугогодишње веровање које многи сматрају научном истином јесте да златна рибица има памћење од само три секунде. Али да ли је то уопште истина?
Научници се већ уверили у когнитивне способности риба
Према мишљењу стручњака који се специјализовао за проучавање риба и њиховог понашања, професора Калума Брауна са Универзитета Меквери у Сиднеју, ово је мит који нема везе са стварношћу. Истина је, наиме, да златне рибице, као и скоро све друге рибе, имају беспрекорно памћење у препознавању места на којима се крећу, па чак и у препознавању идентитета других риба.
Док већина живи у уверењу да златне рибице имају кратко памћење, научници који проучавају рибе одавно су упознати са њиховим импресивним когнитивним способностима.
Браун каже да се мит о три секунде не односи само на златну рибицу, већ на рибу уопште, али да је тако нешто тачно, питање је како би такве животиње могле да се сналазе и опстају у стварном свету, односно не би могле усвајају нова понашања или науче како да се прилагоде променама у свом окружењу.
Да би доказао когнитивне способности риба, професор Браун је спровео експеримент у којем је једну рибу ставио у акваријум са минијатурним моделом мреже. Просекао је рупу у мрежи кроз коју је риба могла да побегне и да се спасе. Док је понављао овај експеримент, приметио је да риба постаје све бржа у проналажењу рупе за бекство. После четири-пет експеримената, риба би мирно пливала испред мреже и одједном би се окретала и пливала право кроз рупу. Уопште није морала да је тражи, одмах је знала где је.
Шта се догодило после 11 месеци
Али Браун је био посебно импресиониран када је урадио исти експеримент 11 месеци касније. У акваријум је ставио исту рибу и исту мрежу, а риба је први пут пронашла рупу у мрежи, што довољно говори о њеним когнитивним способностима и памћењу, које је стога много боље у поређењу са веровањем које је уврежено.
Браун подсећа на друге студије које су показале сличне резултате, и наглашава колико се риба, након година проведених на мору, може вратити у своја гнездилишта.
„Сви знамо како се пастрмка и лосос сваке године враћају на исто место где се размножавају“, подсећа он.
У
разговору за "Дејли мејл", овај професор је поделио још једну теорију која иде у прилог когнитивним способностима риба. Наиме, он каже да оне имају способност да се препознају и више воле дружење с рибама које су већ упознале.