00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
МОЈ ПОГЛЕД НА РУСИЈУ
07:00
30 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
17:00
60 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
21:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
Постоји ли рецепт за успешну везу или брак
16:00
60 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
„Факсимил“
17:00
30 мин
ЕНЕРГИЈА СПУТЊИКА
Трампова енергетска доктрина
17:30
30 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
Застава Србије - Sputnik Србија, 1920
СРБИЈА
Најновије вести, анализе и занимљивости из Србије

ЕКСКЛУЗИВНО Вулин открива поруку Лаврова за Србију и зашто је Запад заболела његова посета Москви

© Фото : Уступљено СпутњикуАлександар Вулин и Сергеј Лавров
Александар Вулин и Сергеј Лавров - Sputnik Србија, 1920, 20.08.2024
Пратите нас
Економија, Косово и Метохија и ситуација у региону само су нека од питања о којима је потпредседник Владе Србије Александар Вулин разговарао у Москви на састанцима с више руских званичника, међу којима је и Сергеј Лавров.
У интервјуу за Спутњик Вулин истиче да је Лавров изразио забринутост за читав регион, а да су му сви руски саговорници пренели поруку да Србија треба да чува мир по сваку цену.
„Лавров је забринут за читав регион и види једностране потезе који могу да изазову сукобе. Ми смо сувише мали регион - не можете напасти Србе на КиМ, а да сви остали Срби то посматрају без имало нелагоде. Не можете изоловати мало парче региона и радити шта год хоћете, а сви остали да се праве да не знају шта се дешава. Лавров је доста забринут за ситуацију и морам признати да има веома поштен однос – стално говори, чувајте мир по сваку цену. И сви руски руководиоци су ми рекли, чувајте мир по сваку цену, све што можете урадите. Они поштују Александра Вучића, његову храброст и доследност у политици и кажу – немојте дозволити да вас увуку у сукобе. А то је оно што се непрекидно покушава, непрекидно ради“.
Из ЕУ су оштро реаговали на вашу посету Москви. Кажу, није компатибилна са европским вредностима…
Дуго сам у политици, моји кључни политички ставови никад се нису мењали. Никад нисам рекао да сам за ЕУ и за чланство Србије у НАТО. Никад се нисам лажно представљао. То су моја темељна опредељења, али не опредељења заљубљености у Русију и Кину - ја сам заљубљен у Србију. Али чврсто верујем да нас је историја научила да кад год је Русији било добро, Србији је било мало боље, кад је Русији било лоше, Србији је било јако лоше. Да Русија није опстала свих ових векова да ли стварно мислите да би Србија опстала? А кад би Русија сад изгубила оружани сукоб који се одиграва и после тога била распарчана, је л стварно мислите да би Србија то преживела и опстала у оваквом територијалном склопу? Зар стварно мислите да бисмо могли да маштамо да се уједине Срби и да Косово поново постане део нашег уставно-правног поретка? Па како да не будем ту?
А кад у ЕУ говоре да посета није компатибилна с њиховим системом вредности, нека кажу с којим тачно системом вредности, пошто никако да га дефинишу и кажу шта је то. Је ли то ово лагање о ЗСО. Ево, једанаест година чекамо да испуните оно што сте ви потписали. Ја се уопште не љутим на Куртија, он ће урадити све да протера Србе. Ја се љутим на ЕУ јер нисмо ми потписивали Бриселски споразум са Хашимом Тачијем него са Кетрин Ештон и ЕУ, реч ЕУ је била пресудна да се он формулише и потпише. Мене занима њихова реч. Је ли то систем вредности који није компатибилан са посетом Русији? Је ли то систем вредности у ком све што радимо увек мора нечим да буде условљено, да добијете економску помоћ увек морате да нешто дате политички. Ја кад одем у Русију и разговарам с Лавровом он ми не постави услов, не каже - гласаћемо против резолуције о лажном геноциду у Сребреници али ћете ви увести санкције Немачкој.
Ја у Москви заступам Србију, не заступам Русију, ја кад разговарам са Шојгуом и Лавровом не причам шта треба Русији него Србији.
Актуелно је питање моста на Ибру. У свести Срба он је последња брана за тоталну албанизацију Севера. Кфор је дужан да штити Србе. Можемо ли му веровати?
Морамо да верујемо, немамо другог избора. А отварањем моста траже инцидент. Крајњи циљ је да тзв. Косовске безбедносне снаге, које по Резолуцији 1244 уопште ни не смеју да постоје, избију на Север и да то постане граница. То више не сме да буде административна линија као што јесте, то мора да постане граница. А граница се прави војском. Зато је ЕУ, између осталог, наметнула да нам се војска склони са границе, а да граничне послове врши полиција. Увек је то војска радила. Али онда је склоните баш из тог разлога да бисте омекшали границе. Идеја је да дође КБС и направи границу. И онда ћете имати Србе који су у замци. Зато се толико инсистира на мосту, нема другог разлога. Саобраћај између Северне и Јужне Митровице најнормалније функционише, али не - тај мост! Хоће тај симбол, хоће да кажу – окупирали смо Север, то је наше.
Србима не сме да остане ни симбол. Можда су следећи симболи манастири?
Пре манастира ће бити напад на наше образовне и здравстене институције. Најзначајније две институције на северу КиМ су болница и универзитет. И не случајно се сад дижу тензије око моста. Што баш сад? Зато што нема студената. Сад нису ту, на распусту су, а ти млади су увек били брана. И наравно, имате болницу у Косовској Митровици у којој се лече Срби и која има бар 1000 запослених. На те институције ће кренути, а онда на сваки наш вртић, школу. Зато се морамо борити да мост не падне.
У Москви сте са секретаром Савета безбедности Сергејом Шојгуом посетили и изложбу „Армија 2024“…
Имао сам част да говорим на откривању споменика југословенским партизанима. Лепо је да неко поштује борбу вашег народа. Многи народи су добили слободу захваљујући Русима и Србима, али огромна већина тих народа не да није захвална него смо ми изгледа веровали да их ослобађамо од Хитлера, а они су били слободни под Хитлером. Ми смо ослободили Европу од Хитлера и то нам никад неће опростити. Наследници поражених из Другог светског рата се не стиде злочина својих предака, они се стиде пораза својих предака, погађа их што су изгубли рат, а не што су радили све што су радили. Стално слушамо, то је историја, али историја је суштина, из историје произилази идеја, а из идеје произилази садашњост.
Током ваше посете било је речи и о БРИКС. У октобру ће бити самит БРИКС у Русији. Шта је ту наш став?
Ми морамо прво да знамо шта је БРИКС. ЕУ и БРИКС нису исти. ЕУ има чврсту организацију, неке органе управљања, владу. БРИКС је скуп савезничких земаља, платформа, на првом месту економска и Србија би била страшно неодговорна да не испита ту платформу, да не види шта се нама евентуално нуди и да ли ми нешто можемо да понудимо, да ли нешто можемо да добијемо. Велики је притисак других земаља за улазак у БРИКС. Русија ове године председава БРИКС-ом и њихов став је да нема проширења БРИКС-а да би се сачувала његова суштина.
То су велике земље, са великим бројем становника, такође произвођачи нафте. У овом тренутку земље БРИКС су већ прескочиле Г7 по БДП. Такође, 47 посто све светске нафте И 51 посто резерви гаса припада земљама БРИКС-а без проширења. И одмах да кажем, нико нас не моли да уђемо у БРИКС. Морате да се докажете. А били бисмо неодговорни ако не бисмо проучили шта БРИКС нуди. Рецимо, има развојну банку која има огроман капитал и даје кредите у локалним валутама - иде се на свет без долара. Дакле, БРИКС је реална алтернатива и ЕУ. Он постаје друштво земаља где би свако волео да буде. Уз то, БРИКС нас не условљава ничим, а можемо да добијемо више него што тражимо, више него што можемо и да дамо. Дакле БРИКС је реална алтернатива ЕУ, чак и у економском смислу и о томе треба размишљати и разговарати.
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала