https://sputnikportal.rs/20241001/milanovic-odbio-da-salje-hrvatske-vojnike-u-misiju-podrske-ukrajini-1177819629.html
Милановић одбио да шаље хрватске војнике у мисију подршке Украјини
Милановић одбио да шаље хрватске војнике у мисију подршке Украјини
Sputnik Србија
Хрватски председник Зоран Милановић саопштио је да се противи учешћу припадника Оружаних снага Хрватске у мисији подршке Украјини и да за то на предлог Владе... 01.10.2024, Sputnik Србија
2024-10-01T17:16+0200
2024-10-01T17:16+0200
2024-10-01T17:35+0200
регион
регион
регион – политика
политика
хрватска
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e6/0a/12/1144766798_0:207:2905:1841_1920x0_80_0_0_19c6efc790584f9c3870d96b87483a0e.jpg
У видео обраћању Милановић је рекао Хрватска на рат у Украјини ни на који начин не може битно да утиче, нити га може зауставити, али напомиње да промишљеном и одговорном политиком државних власти може спречити ширење рата према хрватским границама и обезбедити мир и безбедност свим хрватским грађанима.“Зато сам одбио дати претходну сагласност на одлуку о учешћу Хрватске војске у мисији подршке Украјини. Док сам ја председник нећу допустити учешће војника у таквим активностима јер то није национални интерес Хрватске и потенцијално угрожава све њене људе”, рекао је Милановић.У саопштењу из Кабинета хрватског председника наводи се да је Влада, путем потпредседника Владе и министра одбране, затражила од председника Републике Хрватске и врховног команданта Оружаних снага претходну сагласност на предлоге одлука о учешћу припадника ОСРХ у мисијама, операцијама и активностима НАТО-а, Европске уније и Уједињених нација.Позивајући се на хрватски Устав, наводи се да све предложене одлуке доноси Хрватски сабор и то већином гласова свих заступника ако председник Републике за одлуке да претходну сагласност."Ако председник Републике ускрати сагласност, Хрватски сабор може такве одлуке донети само двотрећинском већином свих посланика", наводи се у саопштењу и указује да је Милановић претходну сагласност да за 12 од укупно 13 одлука.Једина одлука на коју Милановић није дао сагласност јесте о учешћу припадника ОСРХ у НАТО активности за сигурносном и обичном подршком Украјини (НСАТУ)."Влада жели да пошаље припаднике ОСРХ у мисију подршке Украјини, али спровођење такве одлуке у надлежности је председника Републике као Врховног команданта ОСРХ и он је у оквиру своје уставне надлежности одлучио да неће дати претходну сагласност на одлуку о учешћу припадника ОСРХ у таквој мисији која може потенцијално штетно деловати на националне интересе Републике Хрватске", наводи се у саопштењу.Владин предлог одлуке о учешћу припадника ОСРХ у мисији НСАТУ темељи се на одлуци НАТО-а која је донета на самиту на врху Алијансе, одржаном 10. и 11. јула у Вашингтону, на којем је учествовао и Милановић.Подсећа се да се Милановић није противио доношењу такве одлуке на нивоу НАТО-а будући да, након доношења одлуке, државе чланице саме одлучују хоће ли и на који начин у тој активности учествовати."Важно је знати да председник Републике ни на који начин није био консултован око ставова које је Република Хрватска заступала у припреми наведене одлуке. Кршећи, опет, своју уставну обавезу – која Влади налаже сарадњу с председником Републике на подручју спољне политике и одбране – Влада је не само преузела обавезу у име Републике Хрватске већ је и припремила наведену одлуку о слању припадника Оружаних снага без консултација с председником Републике. Председник Републике врло је јасно комуницирао свој став како се противи учешћу припадника ОСРХ у таквим мисијама", наводи се у саопштењу из Кабинета хрватског председника.Погледајте и:
хрватска
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2024
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Вести
sr_RS
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e6/0a/12/1144766798_86:0:2817:2048_1920x0_80_0_0_a15eee3239c14726b65d2229de461e94.jpgSputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
регион, регион – политика, политика, хрватска
регион, регион – политика, политика, хрватска
Милановић одбио да шаље хрватске војнике у мисију подршке Украјини
17:16 01.10.2024 (Освежено: 17:35 01.10.2024) Хрватски председник Зоран Милановић саопштио је да се противи учешћу припадника Оружаних снага Хрватске у мисији подршке Украјини и да за то на предлог Владе није дао претходну сагласност, а ако Влада буде инсистирала о томе ће одлучивати парламент двотрећинском већином.
У видео обраћању Милановић је рекао Хрватска на рат у Украјини ни на који начин не може битно да утиче, нити га може зауставити, али напомиње да промишљеном и одговорном политиком државних власти може спречити ширење рата према хрватским границама и обезбедити мир и безбедност свим хрватским грађанима.
“Зато сам одбио дати претходну сагласност на одлуку о учешћу Хрватске војске у мисији подршке Украјини. Док сам ја председник нећу допустити учешће војника у таквим активностима јер то није национални интерес Хрватске и потенцијално угрожава све њене људе”, рекао је Милановић.
У саопштењу из Кабинета хрватског председника наводи се да је Влада, путем потпредседника Владе и министра одбране, затражила од председника Републике Хрватске и врховног команданта Оружаних снага претходну сагласност на предлоге одлука о учешћу припадника ОСРХ у мисијама, операцијама и активностима НАТО-а, Европске уније и Уједињених нација.
Позивајући се на хрватски Устав, наводи се да све предложене одлуке доноси Хрватски сабор и то већином гласова свих заступника ако председник Републике за одлуке да претходну сагласност.
"Ако председник Републике ускрати сагласност, Хрватски сабор може такве одлуке донети само двотрећинском већином свих посланика", наводи се у саопштењу и указује да је Милановић претходну сагласност да за 12 од укупно 13 одлука.
Једина одлука на коју Милановић није дао сагласност јесте о учешћу припадника ОСРХ у НАТО активности за сигурносном и обичном подршком Украјини (НСАТУ).
"Влада жели да пошаље припаднике ОСРХ у мисију подршке Украјини, али спровођење такве одлуке у надлежности је председника Републике као Врховног команданта ОСРХ и он је у оквиру своје уставне надлежности одлучио да неће дати претходну сагласност на одлуку о учешћу припадника ОСРХ у таквој мисији која може потенцијално штетно деловати на националне интересе Републике Хрватске", наводи се у саопштењу.
Владин предлог одлуке о учешћу припадника ОСРХ у мисији НСАТУ темељи се на одлуци НАТО-а која је донета на самиту на врху Алијансе, одржаном 10. и 11. јула у Вашингтону, на којем је учествовао и Милановић.
Подсећа се да се Милановић није противио доношењу такве одлуке на нивоу НАТО-а будући да, након доношења одлуке, државе чланице саме одлучују хоће ли и на који начин у тој активности учествовати.
"Важно је знати да председник Републике ни на који начин није био консултован око ставова које је Република Хрватска заступала у припреми наведене одлуке. Кршећи, опет, своју уставну обавезу – која Влади налаже сарадњу с председником Републике на подручју спољне политике и одбране – Влада је не само преузела обавезу у име Републике Хрватске већ је и припремила наведену одлуку о слању припадника Оружаних снага без консултација с председником Републике. Председник Републике врло је јасно комуницирао свој став како се противи учешћу припадника ОСРХ у таквим мисијама", наводи се у саопштењу из Кабинета хрватског председника.