У Америци је узаврело: Неке ствари видимо први пут
21:15 30.10.2024 (Освежено: 16:33 05.11.2024)
© Tanjug / AP Photo/Brynn AndersonБеџ са ликом Камале Харис
© Tanjug / AP Photo/Brynn Anderson
Пратите нас
Руским новинарима је још пре почетка рата у Украјини одузет статус новинара у Америци и они се сматрају учесницима у информационом рату против САД, каже за Спутњик главни уредник Новог стандарда Александар Вујовић поводом привођења руских новинара на аеродрому у САД.
Приведени су руски новинари који су допутовали да извештавају о предстојећим изборима. Виза сниматеља листа „Известија“ је поништена из „административних разлога“, саопштила је званична представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова.
Административно „поништавање“ руских новинара у САД
У ноћи 29. октобра по америчком времену руски дописници листа „Известија“ отпутовали су у САД како би пратили председничке изборе који се одржавају 5. новембра, додале је Захарова.
„Они нису отпутовали тамо инкогнито, отишли су на основу издатих докумената. Они су навели циљ – да раде као новинари, да прате изборе. Прошли су све процедуре. Добили су визе, дозволу, узели цео пакет докумената и кренули у САД. Тамо су их примили на аеродрому, привели и испитивали. Испитивање је трајало више сати. Након тога сниматељу групе нису дозволили да пређе границу. Његова виза за улазак је поништена, а као разлог су наведени административни разлози. Није јасно шта то значи. Ето тако, административни“, саопштила је Захарова.
Док се све то дешавало, америчка администрација није обавестила руске дипломате и руску амбасаду у Вашингтону о задржавању држављана Руске Федерације, додала је Захарова.
Новинари као ратници
„Сједињене Америчке Државе су посебно осетљиве сада уочи самих избора тако да је питање да ли би руски новинари били ухапшени да су дошли у Америку три месеца касније. Вероватно и не би, али у низу сличних вести које су долазиле у протекле две или две и по године ово није нешто што превише изненађује, јер су једноставно почели све руске новинаре да посматрају буквално као учеснике у рату“, сматра Вујовић.
Да је ситуација била обрнута, односно да је Русија онемогућила рад америчким новинарима на Западу би се дигла велика прашина због угрожавања медијских слобода, а Русија би била оптужена за тоталитаризам, оцењује Вујовић.
Порука новинарима: Нисте добродошли
Међутим, требало би ипак сачекати да се утврди да ли су руски новинари ухапшени или су приведени па пуштени, додаје Вујовић.
„Ако буду ухапшени то ће бити скандал јер би онда морали да кажу које су конкретно кривично дело руски новинари починили. Видећемо да ли ће бити оптужнице и каква ће она бити. Видели смо да су камермана вратили из административних разлога, али ово је порука руским новинарима да нису добродошли у САД да извештавају. Лично мислим да неће ићи на то да им напакују неко теже кривично дело, али просто не знам, видећемо“.
Привођење руских новинара десило готово истовремено са прекидом подршке три америчка медија демократском председничком кандидату Камали Харис.
Зашто су амерички либерални медији „кенселовали“ Камалу
„Вашингтон пост“, „Ел-Еј тајмс“ и Ју-Ес-Еј тудеј прекинули су вишедеценијску праксу јавне подршке демократском председничком кандидату, због саме Камале Харис, али још више због сопствене веома нарушене репутације коју тим потезом покушавају да спасу, оцењују аналитичари.
Међутим, Вујовић сматра да та два догађаја нису повезана, а да је одбијање три либерална медија да подрже Камалу Харис унутрашња ствар Сједињених Америчких Држава. Власник „Вашингтон поста“ Џеф Безос антиципра Трампову победу на изборима и због тога је окренуо леђа Харисовој зато што има своје пословне интересе, додаје Вујовић.
"KAMALA BACKED BIDEN ON EVERYTHING!" pic.twitter.com/o0fa5ouAYy
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) October 30, 2024
„Што се тиче 'Лос Анђелес тајмса', њима вероватно не одговара чињеница што Камала покушава да се додвори делу Трампових бирача и митингује са Лиз Чејни која је екстремно непопуларна не само међу демократама него и међу републиканцима, зато што се зна шта је породица Чејни. Тако да мислим да конкретно ове две ствари нису повезане и мислим да малтретирање руских новинара има везе са неком врстом параноје америчких служби безбедности уочи председничких избора“.
Предизборна атмосфера – Америка пред пуцањем
Кад је реч о отказивању послушности либералних медија Камали Харис, најважнији је „Вашингтон пост“, оцењује Вујовић и подсећа да је Џеф Безос у својој колумни написао да је поверење народа у новинаре најниже у историји као и да су на листи популарности пали испод политичара из Конгреса.
Зато је Безос навео да ће „Вашингтон пост“ кренути другим путем и да ће његови новинарски садржаји бити више избалансирани.
„Безос је повукао најнормалнији потез, а предизборна атмосфера у Америци сад је узаврела и свашта се догађа у вези са тим. Око 200.000 људи је отказало претплату 'Вашингтон посту'. Данас сам видео и билборде у Њујорку где стоји жена са Трамповом капом 'учинимо Америку поново великом' и Библијом у руци, прецртана је, а на билборду пише 'држите смеће даље од Њујорка'. Значи, тамо је атмосфера толико узаврела тако да неке ствари гледамо по први пут. А што се тиче хапшења руских новинара, то има везе са целом овом конструкцијом која је интензивирана након почетка украјинског рата и која достиже врхунац сада, уочи америчких избора“.
Хапшење руских новинара нема везе ни са стањем на фронту у Украјини, али има везе са Украјином јер је у Америци у последње две три године створена таква атмосфера у којој је нормално ухапсити руске новинаре, закључио је Вујовић.
Погледајте и: