00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
НОВИ СПУТЊИК ПОРЕДАК
17:00
60 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
20:00
60 мин
ВЕСТИ (реприза)
16:49
30 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
17:00
60 мин
ВЕСТИ (реприза)
У Грузији не пролази украјински сценарио
21:30
30 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери
 - Sputnik Србија, 1920
СПОРТ
Вести и анализе са најзанимљивијих и најбитнијих спортских догађаја широм Србије и целог света.

Откривамо како су јунаци постали зликовци: Врхунски спорт као да је у рукама Ескобара

© AP Photo / Aurelien MorissardИга Швјонтек
Ига Швјонтек - Sputnik Србија, 1920, 29.11.2024
Пратите нас
Спорту се даје призвук као да радимо са фамилијом Ескобар, све је прљаво. Очигледно нису исти аршини за све, каже Богдан Обрадовић, тениски тренер за Спутњик поводом случаја Иге Швјонтек која је због позитивног допинг теста била кажњена са свега месец дана суспензије.
Марија Шарапова, прослављена руска тенисерка, била је суспендована на две године после пада на допинг тесту. Камила Валијева, млада руска клизачица, суспендована је на четири године због коришћења забрањеног лека на Зимским Олимпијским играма у Пекингу. Виктор Троицки, српски тенисер, био је суспендован на 18 месеци јер није дао узорак крви на заказаном тестирању.
Случајева је много, али до ове године готово да није било оних у којима су спортисти помиловани, а онда су се појавили Јаник Синер и Ига Швјонтек. Најпре је Италијан који је први тенисер света прошао потпуно некажњено после позитивног налаза на допинг тесту, а онда неколико месеци касније објављено је да је Ига Швјонтек, пољска тенисерка, суспендована на само месец дана из истог разлога.
Оба случаја проблематична су због читавог низа нелогичности почевши од тога како су Јаник и Ига доказали да нису криви, а недозвољена супстанца је пристуна, до тога што се све одигравало у тајности, а онда је објављено док још случајеви нису разрешени.
На ову тему за Спутњик су говорили Богдан Обрадовић, тениски тренер, као и Михајло Пипер, допинг контролор.

Тенис у рукама Ескобара

Обрадовић је става да допинг контрола треба да се обавља и решава иза затворених врата и да у јавност не треба да се излази за збуњујућим информацијама као што је то случај са Игом Швјонтек.
Пољакиња је била позитивна на малу количину триметаздина, а добила је само месец дана суспензије јер је наводно лек са забрањеном супстанцом Швјонтек користила на савет члана тима који није урадио добар посао.
„Што се тиче допинг контроле то треба да се коментарише иза затворених врата, не треба да се бавимо испитивањем. Знамо да морају да се узимају узорци, вероватно је то довољно да се у лабораторији открије шта је коришћено, а шта не. Све остало што се дешава је збуњујуће,чека се одговор, па се иде на додатне експретизе, не знам шта се дешава. Једном вас оптуже, па вас ослободе. Овако уништавате играче и њихов имиџ и живот, са друге стране уништавате и спорт. Спорту дајете призвук као да радимо са фамилијом Ескобар, све је прљаво, чини ми се да би то требало да остане иза затворених врата и објавити када се донесе апсолутни закључак“, рекао је Обрадовић на почетку разговора.
Тениском стручњаку смета то што је утврђено да је недозвољена супстанца била присутна, а ипак се тражи оправдање за другу тенисерку света.
„Чудне су ми те ствари и доказивања, како сад неко у лабораторији утврди једно, а онда се промени исход у нешто друго. Ако раде добро посао морају да знају шта су и колико нашли у тим узорцима, како то сад може да се промени? Мало ми је то све под велом тајни, чини ми се да је више политика, а не систем који би требало да штити спорт“, истакао је Обрадовић.
Симона Халеп, румунска тенисерка, имала је доказе да није крива за конзумирање недозвољене супстанце као и поменуте Марија Шарапова и Камила Валијева, али њихова оправдања нису узета у обзир.
У Игину причу се поверовало одмах.
„Очигледно нису исти аршини за све, делује да је то само један од кракова прљаве политике која свима прави проблеме, и у спорту. Спорт треба оставити спортистима, да буде поштено како јесте. Да ли онда избрисати све границе и рећи радите шта год хоћете, узимајте шта хоћете, али шта после тога? Бићемо ближи вештачкој интелигенцији, нешто што није својствено људском бићу, то није спорт. Неко треба да одреди ко је поштен, а ко је покварен, а онда вам није јасно да ли је и тај што то одређује лопов. То је као у полиција унутрашња контрола када контролишу оне који контролишу народ“, рекао је Обрадовић.
Сматра саговорник Спутњика да се не ради само о пореклу већ и о томе ко заступа какву политику.
„Није само то ко је одакле дошао него колико ви јесте близу политици и администрацији која тој организацији одговоара. Имали смо Американца Ленс Армстронга, колико су му само титула одузели. Да ли је он урадио нешто што противно тренутној политици Америке, ко то зна. Спортисти су популарни, имају утицај на масе и они су претња неким системима и са те стране могу да покрену разне револуције, а то неким системима не одговара, па зато иду уз длаку. Они који су против настрадају“, истиче Обрадовић.
Присетио се и случаја Виктора Троицког коме је било дозвољено да одложи допинг тест, а потом је жестоко кажњен због тога.
„Виктор није направио никакву грешку, он само није дао крв истог дана, био је болестан и питао је јел може сутра и онда су рекли може. Та жена није смела то да каже, али је он добио суспензију. Каква глупост“, присетио се српски стручњак.
Појаснио је Обрадовић да осим система велики удео у причи имају и спнзори и компаније који имају огромну моћ да сценарио преокрену у своју корист.
„Мало ми је и тужно и смешно, чини ми се да су побркали лончиће и да ни сами не знају шта раде. Неко даје инструкције шта треба да раде. Учествују у томе и спонзори. Огромна је моћ у тим фирмама које играчи рекламирају. Ко зна какви се интереси укрштају. Оно што ми видимо су нелогичности“, закључио је Обрадовић за Спутњик.

Од јунака до зликоваца

О томе како су и због чега Синер и Швјонтек „помиловани“ говорио је и Михајло Пипер, допинг контролор који на тениским турнирима учествује у допинг контролама преко којих се узорци узимају из урина.
„Главна разлика у односу на остале случајеве јесте што су се њихове привремене суспензије одвијале у тајности, као и то да су се, и њих двоје и челници АТП и ВТА огласили по питању истих, много након што су сазнали да су пали на тестирању за допинг, по готово већ свршеном чину. Обоје су, када су сазнали да су пали на допинг тесту, прескочили турнире без навођења тог разлога као једног (и јединог) зашто не учествују на истим – Ига је била привремено суспендована од 22. септембра до 04. октобра, те се није такмичила на три турнира током азијске турнеје, док је Јаник имао довољно дана паузе између мастерса у Индијан Велсу и Мајамију, да може да заигра као да се ништа није догодило. Још већи парадокс је што ће Ига своју суспензију ,,одслужити“ током паузе између две сезоне и заиграти у Аустралији без проблема“, објаснио је Пипер.
Истиче допинг контролор да организације имају миљенике, а испоставило се да су међу њима Италијан и Пољакиња.
„У јавном свету, медији и челници организација воле да имају своје ,,јунаке“ и ,,зликовце“, а ове године се потрефило да су баш главни миљеници – јунаци, урадили нешто што је одлика зликоваца, па је и то једна од разлика у односу на остале случајеве, само опхођење према овим случајевима од стране медија. Не смем да замислим шта би се десило у медијима да се Новаку десила иста ситуација, а свакако да већ имамо примере од претхдоних година када су грен слем шампионке, Рускиња Шарапова и Румунка Халеп биле суспендоване по годину-две дана“, истакао је Пипер.
Потврду да систем има миљенике саговорник Спутњика дао је кроз још неколико примера.
„Не сматрам да су се ни Синер, ни Швјонтек намерно допинговали, нити да су користили недозвољене супстанце са циљем да унапреде своју игру, физичку спрему, верујем, ако ни због чега другог, барем због количине ових супстанци које су пронађене у њиховој крви (која је минимална) да ни сами нису свесни да су их унели у себе и сигуран сам да им је тешко што морају да пролазе кроз ово. Али, са друге стране, верујем да су у идентичној ситуацији били и многи други спортисти, па су поштено одслужили суспензију. Примера ради, на исту супстанцу као Јаник Синер, пао је и Фернандо Татис Јр, играч бејзбола из Доминиканске републике који је суспендован 80 наредних утакмица, док је на исту супстанцу као Ига, пала и руска уметничка клизачица Камила Валијева, која ће одслужити суспензију од чак четири године. Опет бих повезао њихово некажњавање суспензијом тиме ко је фаворит система и то што су на челу АТП-а баш људи из Италије. Можда је то случајност, а можда и не. Да су на челу ВТА људи из Пољске, можда ни Ига не би морала ових месец дана да одслужи“, уверен је стручњак.
Велики проблем у ситуацији са Швјонтек јесте што јавност није имала представу у томе да је она суспендована већ је прескакање турнира правдала личним разлозима. Осуда је стигла са свих страна и чини се да како Синер тако ни Швјонтек немају подршку колега.
„Сматрам да ћутање изазове само контра ефекат. Коментара у медијима и на друштвеним мрежама ће свакако бити, саопштила одмах или пола године касније, свеједно је, овако је само изазвала још више негативних реакција и осећај као да је нешто прикривала (што и јесте). Није прошло ни сат времена већ су мреже ,,гореле” поготово због коментара саиграча са АТП тура. Први се огласио Шаповалов, и потпуно очекивано, Ник Кирјос који нимало није штедео ни Јаника Синера.
Ћутање је такође проблем, узевши у обзир утицај који су имали на тенис и Ига и Јаник у претходне две године. Обоје су вишеструки освајачи Грен слемова, Јаник је тренутно најбољи тенисер света, Ига је то била већи део ове године, узори су многим младим тенисерима и генерално деци и као такви би требало да промовишу фер-плеј, а то је оно што је у овој причи изостало. Мени је жао, као великом љубитељу белог спорта, каква се слика о тенису шаље у свет тиме што најбољи тенисер и тенисерка света пролазе готово некажњено, након коришћења недозвољених супстанци“, закључио је Пипер за Спутњик.
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала