Медији: САД откриле план нуклеарног напада на СССР

Практично одмах након завршетка Другог светског рата Сједињене Америчке Државе развиле су план нуклеарног напада на СССР. Пентагон уопште није било срамота што се ради о бомбардовању државе која је одиграла главну улогу у победи над нацистичком Немачком.
Sputnik
Нуклеарно оружје у Европи — камен спотицања између САД и Русије

Британски лист „Дејли стар“ наводи да је тај план пажљиво развијен. Документ са којег је скинута ознака поверљивости у којем се план помиње, датиран је са 15. септембром 1945. године и упућен је генерал-мајору Леслију Гровсу.

Према тим информацијама, САД су скрупулозно прорачунале да ће за уништавање савезника бити потребно 466 нуклеарних бомби. Као главне циљеве, амерички генерали изабрали су 66 градова. Атомско бомбардовање требало је да сломи вољу СССР-а и његову способност за отпор.

По свему судећи, америчка војска била је инспирисана недавним нуклеарним нападима на Јапан у којима је погинуло око 220.000 људи.

„Крајем Другог светског рата САД су први пут примениле револуционарну атомску бомбу. Само две такве бомбе бачене су на Јапан и то се показало као импресивно успешно“, наводи се у документу.

Занимљив податак је да су амерички генерали дошли до закључка да ће за уништавање главних градова Совјетског Савеза бити довољне укупно 204 бомбе и да је још 20 бомби потребно за ликвидацију војних база. Међутим, да би то заиста радило, творци плана атомског бомбардовања узели су у обзир „коефицијент ефикасности“ од 48 одсто и на крају се зауставили на 466 бомби.

Америчка војна тајна: Ескадрила руских ловаца бомбардује Неваду

„Дејли стар“ истиче да је план за атомско бомбардовање СССР-а састављен четири године пре него што су 1949. године совјетски научници успешно тестирали своју нуклеарну бомбу.

Међутим, према једној верзији, такви планови су заправо били потребни само ради дезинформације, јер у то време САД једноставно нису поседовале потребну количину нуклеарног оружја. Америчка војска је 1946. године имала само девет атомских бомби и 27 авиона типа Б-29 који су могли да се наоружају тим бомбама.

 

Коментар