Јањић је прошле недеље премијеру Хрватске Андреју Пленковићу дао 78 сати да реши проблем у Пиранском заливу, јер ће у супротном то учинити он са својим конвојем. Али онда је, уочи суботњег истека ултиматума, рок продужио до понедељка.
Премијер Пленковић није реаговао на Јањићеву провокацију, али јесте прокоментарисао сличан позив посланице у Европском парламенту Руже Томашић да у Пирански залив пошаље војску и полицију, поручивши да Хрватска „неће ратовати са Словенцима“.
„Будимо реални — скијајмо“, опуштено је рекао хрватски премијер.
Али чини се да су Пленковићеви сарадници одрадили своје, јер је Јањић у међувремену oдустао, пише „Дојче веле“.
По истеку другог ултиматума првобитно ратоборни Јањић постао је мирољубивији, објавивши да би конвој према Пиранском заливу био сувише опасан и сувише скуп.
Зато је Јањић одлучио да организује „Регату за разум“, коју је — симболично — назвао „Пирански залив—Савудријска вала“, и у којој би требало да учествују три већа туристичка излетничка брода.
Они би требало да доплове до средишње црте у Пиранском заливу, где ће у море бити спуштени венци за погинуле хрватске бранитеље.
Регата би требало да окупи бранитеље, рибаре, па чак и навијачке групе, али сви ће морати да плате и улазницу од 50 куна.
Јањић притом изричито тврди да није реч о „позиву на насиље, већ позиву на разум“. Ипак, он свеједно упозорава словеначку полицију, коју је оптужио да се „служи насиљем и тероризмом“, да не омета акцију, јер ће у супротном „сносити одговорност за нежељена и непланирана догађања“.
Јањићева иницијатива изазвала је бурне реакције на друштвеним мрежама у Словенији, а медији су наглашавали да његову акцију, према Јањићевим речима, „апсолутно подржава“ и председница хрватске Колинда Грабар Китаровић.
На опасност од нових инцидената и национализма уочи састанка са шефом Европске комисије Жан-Клодом Јункером упозорио је и председник Словеније Борут Пахор.
Љубљанско „Дело“ присетило се сличне акције у Пиранском заливу из 2009. године, коју је иницирала тадашња новинарка ХТВ-а Бранка Шепаровић.
Акција у којој је учествовало педесетак бродића била је уперена против арбитражног споразума.
Словеначки МУП засад није одговорио на питање медија како ће реаговати на Јањићеву регату.
Најозбиљнија реакција на најављену акцију стиже од словеначког посланика у Европском парламенту и бившег премијера Алојза Петерлеа, који је у писму лидерима главних европских институција поручио да је „поштовање међународног права“ боље од „поморске инвазије на Словенију“, упозоравајући Европску комисију да мора да реагује јер је у противном могуће „отварање Пандорине кутије на Балкану“.
Угледни словеначки политичар у писму председницима Европске комисије Жан-Клоду Јункеру, Европског парламента Антонију Тајанију и Савета ЕУ Доналду Туску, себе представља као особу која добро познаје генезу словеначко-хрватског граничног питања, који је подржавао Хрватску и примио високо хрватско одликовање за учешће у процесу њеног осамостаљења.
Петерле у писму упозорава да је у Хрватској, пола године након објаве арбитражне одлуке, дошло до „нове политизације на националистичкој основи.
„Због непоштовања међународног права и долази до исказивања политичке воље која није на страни права и то може представљати претњу миру, при чему посебно мислим на позив на цивилну поморску инвазију Хрватске на Словенију“, пише Петерле европским лидерима.