Према објављеној мапи, Република Македонија је подељена на четири дела, с тим што је, како примећује портал „Антипрес“, најмањи део предвиђен да припадне Албанији, а највећи Грчкој.
Нешто мање него Грчкој предвиђено је да припадне Србији, а мање од тога добила би Бугарска.
„Објављивање такве мапе уз идеју о подели Македоније док се воде разговори о новом имену грчко-словенске Македоније, што је услов за њено чланство у НАТО-у и дугоочекиваног састанка Заева и Ципраса представља озбиљну провокацију за мир на Балкану. Надамо се да је ово шала или невоља као последица хладне и тешке економије Грчке“, наводи портал „Антипрес“.
Сусрет премијера Грчке и Македоније, Алексиса Ципраса и Зорана Заева, најављен је током економског Форума у Давосу од 23. до 26. јануара.
А у Солуну су, иначе, јуче одржане демонстрације које су, према полицијским проценама, окупиле више од 100 хиљада људи који се противе употреби речи „Македонија“ у било каквом решењу спора између Атине и Скопља око имена те бивше југословенске републике.
Иначе, грчки медији најавили су данас да ће у наредних десетак дана међународни представник у овим преговорима Метју Нимец посетити Атину и Скопље у вези са решењем овог спора.
ВМРО осудио протесте и цртање мапа
Најутицајнија опозициона партија ВМРО-ДПМНЕ осудила је данас, како наводи, националистичке протесте против назива „Македонија“ у било ком решењу новог имена те државе и објављивање мапа које деле ту бившу југословенску републику на четири дела.
ВМРО-ДПМНЕ је саопштио да овакве акције не помажу побољшању суседских односа и стварају климу поверења између Македоније и Грчке.
Ова странка, чији је почасни председник бивши премијер Никола Груевски, затражила је од надлежног министарства да одговори на непримерене потезе појединаца и група у Грчкој, као и да затражи конкретне акције грчке стране против таквих појава, објавио је портал „Журнал“ на албанском језику.
Танјуг