Уместо да расправљају о томе да ли је Русија покушала да на овај или онај начин утиче на исход председничких избора у САД, Американци би требало да се усредсреде на то како да се оваквим покушајима супротставе, сматра конгресмен.
Избори за Конгрес САД се приближавају, а опасност од „руског мешања“ и даље је на снази, пише Херд на страницама „Атлантика“.
Пре него што је изабран за конгресмена, Херд је готово десет година радио као тајни агент ЦИА, ангажован тамо где Русија има геополитичке интересе. Он наводи да је за то време успео да сазна да Русија покушава да пољуља поверење америчких грађана у демократске институције.
Према Хурдовом мишљењу, Русија је деценијама ширила дезинформације у Источној и Централној Европи, а 2016. године устремила се на Западну Европу и САД.
„Друштвене мреже су само механизам 21. века за покретање већ познате пропагандне машинерије Хладног рата“, сматра Хурд.
Конгресмен сматра да САД у последње време нису успевале да изађу на крај с дезинформацијама које се шире из Русије. Напетост у политичком окружењу и објављивање службених бележака о најгрубљим нерегуларностима које су дозволили Министарство правде САД и ФБИ током истраге о случају „руског мешања“ само олакшавају Русији да постигне овај циљ, уверен је Хурд.
Недавно је Русија посредством друштвених мрежа прибегла, како наводи конгресмен, пропаганди чији је циљ да утиче став људи о овом питању, тако да су Американци поново подељени на основу партијске наклоњености.
Хурд инсистира на томе да је неопходно да Америка створи националну стратегију борбе против дезинформисања, како би се супротставила дезинформационој кампањи Русије која и даље траје.
Ова стратегија, према његовом мишљењу, треба да се односи и на деловање владе, али и на цивилно друштво, како би се заједничким снагама супротставили руској претњи.
„Када изгубимо веру у своје демократске институције, постаћемо неспособни да искористимо своју главну снагу — снагу надахнућа“, наводи Хурд, подсећајући на речи Абрахама Линколна о томе да су САД „последња и најбоља нада Земље“.
Он, такође, цитира Роналда Регана који је Америку назвао „блиставим градом на брду, чије светло служи као светионик за слободољубиве људе целог света“ и Кенедија који је Американце окарактерисао као „стражаре на зидинама тврђаве светске слободе“.
Према Хурдовом мишљењу, веома је важно да сваки Американац игра одређену улогу у борби против ширења дезинформација.
„Нема бољег начина да се успротивимо подели од транспарентности, узајамног поверења и заједничког рада. У питању је будућност нашег демократског система“, закључује Хурд.