„Поздрављамо планове за даље ширење америчког војног присуства у Европи, како у виду кадрова, војних вежби, тако и технике… То је подстицај за Европљане да чине више“, истакао је Столтенберг.
Он је, притом, нагласио да пораст америчког присуства иде паралелно са повећањем сопствених напора Европљана у војној области.
У Бриселу се 14. и 15. фебруара одржава састанак министара одбране земаља-чланица НАТО-а.
У јануару 2017. године, Сједињене Америчке Државе су званично преименовале програм војне помоћи европским савезницима у „Европска иницијатива за обуздавање“. Програм предвиђа распоређивање од три до пет хиљада војника НАТО-а са техником и опремом у земљама Европе које се граниче са Русијом. Руска страна раније је изјављивала да војне акције САД на територији европских земаља погоршавају безбедносну ситуацију у Европи и стварају ризике у тој области.
Раније је саопштено да САД намеравају да потроше више од 200 милиона долара за обнову и модернизацију војне инфраструктуре у америчким ваздухопловним базама распоређеним, пре свега, у Источној Европи.
Коментаришући однос Алијансе са Русијом, Столтенберг је рекао да НАТО не тражи нови Хладни рат или трку у наоружању и наставља да рачуна на побољшање односа са Русијом.
„НАТО је одбрамбени савез и оно што ми радимо је пропорционално и уравнотежено. Након Хладног рата, савезници су много година смањивали војне расходе и војне капацитете и покушавали да успоставе партнерство са Русијом“, истакао је Столтенберг, одговарајући на питање новинара како Алијанса реагује на оптужбе за изазивање нове трке о наоружању.
Он је поново оптужио Русију за незаконито, према мишљењу Алијансе, припајање Крима, као и дестабилизацију источне Украјине, упркос чињеници да је Москва више пута наглашавала да није страна у сукобу у Украјини и да је заинтересована за што скорије решавање ситуације у суседној земљи.
„Као одговор на то ми предузимамо пропорционалне одбрамбене мере, повећавајући војно присуство на истоку Алијансе. Ми, истовремено, тежимо бољим односима са Русијом. Не желимо нови Хладни рат и нову трку у наоружању“, рекао је Столтенберг.
Он је истакао да се НАТО придржава двоструког приступа Русији, који комбинује одбрану и дијалог.
„Морамо да будемо чврсти, предвидљиви, али истовремено ћемо радити на бољим односима и дијалогу са Русијом“, закључио је генерални секретар Алијансе.